Dánsko navrhuje, aby si přistěhovalci sociální dávky odpracovali

Dánská vláda předložila návrh zákona, podle nějž by měli přistěhovalci odpracovat nejméně 37 hodin týdně, aby jim byly vyplaceny sociální dávky. Informovala o tom dnes agentura AP.

Menšinová vláda sociálních demokratů uvedla, že "je pořád ještě příliš mnoho lidí, zvlášť těch nepocházejících ze západních zemí, kteří nemusí ráno vstávat do práce". "Jestliže si nedokážou najít řádné zaměstnání, musí odpracovat zhruba tolik, kolik je běžný pracovní týden, aby dostali dávky," prohlásila premiérka Mette Frederiksenová.

"Pokud přijdete do Dánska, musíte pracovat a být užiteční," zdůraznila vláda, podle níž tento plán pomůže se začleněním přistěhovalců do společnosti. Podle vlády mimo trh práce zůstává řada žen cizího původu, zvlášť pak ženy s kořeny na Blízkém východě, v severní Africe, v Afghánistánu, Pákistánu či Turecku.

"Mohlo by se jednat například o sbírání cigaretových nedopalků či plastů na plážích," uvedl k povaze možné práce výměnou za dávky ministr pro zaměstnanost Peter Hummelgaard. "Nejdůležitější je dostat tyto lidi z jejích domovů," dodal.

Datum, kdy by o návrhu zákona měl hlasovat 179členný parlament, zatím nebylo stanoveno. Sociální demokraté nemají sice většinu, je ale pravděpodobné, že pro návrh získají podporu středopravých poslanců, napsala agentura AP.

Poslankyně rudo-zelené koalice Mai Villadsenová myšlenku vlády označila za "nerozumnou". "Domnívám se, že to skončí státem podporovaným sociálním dumpingem a přidělováním různých bláznivých pracovních úkolů," řekla Villadsenová.

K 1. červenci přistěhovalci a jejich potomci představovali 14,1 procenta z téměř šestimilionové dánské populace. Nejvíce imigrantů v Dánsku pochází z Turecka, Sýrie a Iráku.

Související

Více souvisejících

dánsko uprchlíci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy