Dánsko zavádí nový systém varování před koronavirovou nákazou

Dánsko zavádí nový pětistupňový systém varování před koronavirovou nákazou. Jeho cílem je obyvatelům přehledně vyložit, jaká konkrétní opatření je čekají při různých úrovních rizika. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura DPA.

Skupina odborníků bude jednou týdně vyhodnocovat, jak vysoké nebezpečí koronavirus momentálně představuje v pěti dánských administrativních regionech. Podle dánských představitelů již podobné systémy fungují i v dalších evropských zemích.

I Danmark er vi aktuelt på risikoniveau 3️⃣ “Udbredt samfundssmitte med potenitale for hurtig accelaration for smittetal”. Læs mere om, hvordan det nationale varslingssystem fungerer her: https://t.co/C0BHU38Kx3 #COVID19dk #sundpol pic.twitter.com/upxReaTN8t

— Sundheds- og Ældreministeriet (@DKsundhed) October 31, 2020

"Systém varování ukazuje, jak vysoká je úroveň rizika a jaká opatření by mohla být nezbytná, pokud bude nakažených přibývat," uvedl ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

Jako ukazatele v tomto systému slouží mimo jiné denní přírůstek nakažených, počet pacientů v nemocnicích či vývoj v cizině. Hlavním cílem je podle ministra zavádět jen takové restrikce, které jsou nezbytně nutné.

Bezmála šestimilionové Dánsko, které v pátek zaznamenalo rekordních 1191 nových případů nákazy koronavirem, se momentálně nachází na třetí úrovni rizika. To znamená, že nákaza je ve společnosti dalece rozšířená a nové případy mají potenciál rychle přibývat. V této situaci platí odpovídající opatření, mezi nimi například povinnost nosit roušky v supermarketech a nákupních centrech či omezení kapacity restaurací a hospod.

Související

Více souvisejících

dánsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy