Demonstrace v Bratislavě: Katolíci kritizovali istanbulskou úmluvu, kontroverzní kněz poslal video

Stovky věřících Slováků dnes přišly do centra Bratislavy na modlitební shromáždění, které svolali křesťanští aktivisté proti istanbulské úmluvě o potírání násilí na ženách. Mezinárodní dokument Bratislava sice neratifikovala, téma ale na katolickém Slovensku zasáhlo do kampaně před nadcházejícími volbami. Akce se zúčastnilo i několik politiků.

"Toto setkání pořádáme proto, že třetím rokem chodíme po Slovensku, hovoříme o rizicích istanbulské úmluvy a modlíme se za to, aby byla vrácena (Radě Evropy)," řekl ČTK ředitel spišské katolické charity Pavol Vilček, který byl jedním z řečníků na shromáždění. Dodal, že akce má sloužit jako výzva po všechny slovenské politiky, aby země odstoupila od úmluvy. Istanbulskou úmluvu označil Vilček za ideologický dokument.

Shromáždění se nakonec nezúčastnil silně konzervativní katolický kněz Marián Kuffa, který je známý svým vystupováním proti liberálům a komentováním společenského a politického vývoje v zemi. Za to ho již představitelé církve kritizovali a biskup mu účast na zmíněné bratislavské akci nedoporučil. K přítomným věřícím ale Kuffa promluvil prostřednictvím videonahrávky.

Na shromáždění přišli také šéf krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba a předseda sněmovny a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko, jehož strana se potýká s poklesem popularity a v průzkumech se pohybuje těsně nad hranicí pěti procent potřebných pro vstup do sněmovny. Jak Kotleba, tak Danko dlouhodobě vystupují proti istanbulské úmluvě. Danko v současné předvolební kampani opakovaně kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovou za její údajnou nečinnost při odmítnutí ratifikace úmluvy, která je prezidentskou smlouvou.

Slovenský parlament loni schválil dvě usnesení proti zmíněné úmluvě. Podle Čaputové i některých ústavních právníků ale sněmovna nehlasovala o samotném textu dokumentu, proto prezidentka nemůže oznámit Radě Evropy nesouhlas Bratislavy s úmluvou. Také premiér a místopředseda vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Peter Pellegrini v pondělí po schůzce s Čaputovou a Dankem řekl, že ratifikace úmluvy na Slovensku nezačala. Premiér rovněž navrhl spustit proceduru odvolání slovenského podpisu pod úmluvou. Dokument země podepsala v roce 2011.

Podle organizátorů modlitebního shromáždění by schválení úmluvy například umožnilo dětem, aby si vybrali pohlaví. Tvrdili rovněž, že dokument je namířen proti tradicím a zvykům a že otevře dveře uprchlíkům, kteří si budou stěžovat na diskriminaci na základě pohlaví.

Úmluva Rady Evropy vznikla v roce 2011 a odsuzuje domácí násilí, sexuální obtěžování, znásilnění, nucené sňatky, takzvané zločiny ze cti či mrzačení genitálií. Státy se v ní zavazují k uzákonění kroků proti násilným výpadům a k prevenci, ale také k vyčlenění peněz na pomoc obětem i na práci s pachateli. Úmluvu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde dokument rovněž vyvolal rozporuplné reakce.

Související

Více souvisejících

Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách Slovensko Bratislava Církev Demonstrace na Slovensku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy