Demonstrace ve Francii pokračují, policie musela znovu do akce

Policie v centru Paříže nasadila slzný plyn a zábleskové granáty proti radikálům účastnícím se demonstrace proti plánované důchodové reformě. Ve francouzské metropoli se podle odborového svazu CGT sešlo 350.000 protestujících, podle policie ale jen 76.000 lidí.

Odbory dnešní demonstraci svolaly, aby dodaly nový impuls protestům a stávkám, které země zažívá už téměř dva týdny a které jsou největší za několik posledních desítek let, napsala agentura Reuters. Šlo o třetí celostátní demonstraci, na tu první 5. prosince přišlo přes 800.000 lidí, na tu další se jich 10. prosince do ulic po celé zemi vydalo 339.000 a dnes 615.000, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní prefekturu.

Střety s policií vypukly na náměstí Place de la Nation, kde radikální demonstranti v černém oblečení a někteří z nich se zamaskovanými obličeji převraceli odpadkové koše, snažili se ničit billboardy a házeli po strážcích pořádku různé předměty. Podle policie šlo o malou menšinu mezi jinak poklidně protestujícími lidmi. Jeden policista utrpěl zranění. Sedmadvacet lidí bylo na pařížské demonstraci zadrženo.

Obchody podél trasy protestního obchodu měly zatlučené výlohy. Policie vybudovala barikády v okolí Elysejského paláce, který je sídlem prezidenta, aby se připravila na násilnosti ze strany stoupenců takzvaného hnutí žlutých vest nebo radikálů.

Kromě paralýzy veřejné dopravy, která trvá už od začátku současných protestů, se dnes lidé nedostali ani na Eiffelovu věž, návštěvníci si nemohli zajít do zámku ve Versailles, otevřené naopak bylo muzeum Louvre. Mnoho státních škol zůstalo zavřených nebo omezilo vyučování.

Podle provozovatele přenosové soustavy RTE mohou stávkující odboráři i za výpadky dodávek elektřiny, které postihly 167.000 domácností v oblasti Lyonu, Nantes a Orléans a v departamentu Gironde na jihozápadě Francie. "Společnost tyto činy sabotáže jasně odsuzuje," uvedla firma RTE. Proti lidem, kteří mají výpadky na svědomí, chystá disciplinární řízení. Šéf CGT Phillip Martinez podle agentury Reuters řekl, že členové této odborové organizace úmyslně od dodávek proudu neodstavují domácnosti, ale za cíl si někdy mohou vybírat veřejné budovy a velké firmy.

Jak prezident Emmanuel Macron, tak odbory doufají, že druhá strana ještě před Vánocemi ze svých stanovisek couvne.

Francouzský premiér Édouard Phillipe minulý týden oznámil, že penzijní reforma vymaže nejrůznější výjimky, nová pravidla však podle něj budou spravedlivá. Současný systém obsahuje 42 různých důchodových plánů a podle vlády je nutné ho zjednodušit. Zákonnou hranicí pro odchod do penze zůstane věk 62 let. Prostřednictvím bonusů a slev chce ale vláda motivovat lidi k odchodu na odpočinek až v 64 letech.

Dnes premiér Phillipe demonstrantům vzkázal, že vláda je pevně rozhodnutá penzijní reformu zavést. "Odpor odborářů vůči našemu projektu je zcela legitimní. Ale dali jsme jasně najevo, v čem náš projekt spočívá a moje vláda je pevně rozhodnutá důchodový systém reformovat a vyrovnat tak rozpočet penzijního systému," řekl premiér.

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie demonstrace ve Francii Paříž Policie Francie

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy