Slovenský soud verdikt nad obžalovanými z vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové vynese až 3. září. Rozsudek v nejsledovanějším procesu v novodobých dějinách Slovenska se přitom očekával ve středu. Soudní senát se ale ještě o něm bude radit, informovala dnes ČTK mluvčí soudu v Pezinku Katarína Kudjáková.
Pro obžalované, mezi kterými jsou objednavatel a zprostředkovatelka Kuciakovy vraždy, jakož i vrahův pomocník, žádá obžaloba shodně 25 let vězení. Všichni tři, Marian Kočner, Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó, vinu popírají a obhájci navrhují jejich osvobození.
Kočner je obžalován z toho, že si objednal Kuciakovu vraždu ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost, což mohlo Kočnerovi překazit vstup do politiky. Vrah zastřelil Kuciaka a Kušnírovou 21. února 2018 v jejich domě ve Velké Mači nedaleko Trnavy; policie těla našla o čtyři dny později na základě upozornění od příbuzných.
Dvojnásobná vražda otřásla Slovenskem i tamní politickou scénou. Po největších protivládních demonstracích od listopadu 1989 byl nucen rezignovat dlouholetý premiér Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie letos nenavázala na řadu vítězství v parlamentních volbách a odešla do opozice. V červnu slovenské sociální demokraty po vnitrostranickém rozkolu opustila více než čtvrtina poslanců v čele s bývalým předsedou vlády Peterem Pellegrinim.
Ke zprostředkování Kuciakovy vraždy se již dříve doznal Zoltán Andruskó, který s policií při vyšetřování spolupracoval a loni přistoupil na trest 15 let vězení. Po zahájení procesu letos v lednu další z obžalovaných Miroslav Marček před soudem přiznal, že to byl on, kdo zastřelil novináře i jeho přítelkyni a dříve také jednoho podnikatele. Za to byl tento bývalý voják zatím nepravomocně letos v dubnu odsouzen k 23 letům vězení.
"Chtěla bych se obžalovaných zeptat, proč si dovolili sáhnout na život našich dětí. Rovněž mají děti. Kdo jim dal právo pro jejich špinavé peníze a praktiky toto udělat?" uvedla letos v lednu při začátku procesu matka Kušnírové Zlatica, která se během své emotivní výpovědi rozplakala.
"Je to případ nevinných mladých lidí toužících žít ve svobodném prostředí. Nelze říct, že jde o případ, s nímž jsme se setkali. Dosud jsme to viděli spíše ve filmech, kterými nás zaplavují komerční televize," prohlásil prokurátor Vladimír Turan v červenci v závěrečné řeči.
"Nejsem světec, ale nejsem ani vrah," hájil se o týden později ve své závěrečné řeči Kočner, který proces přirovnal k procesu s Miladou Horákovou.
U soudu jeden ze svědků mimo jiné vypověděl, že na Kočnerovu objednávku zorganizoval sledování Kuciaka a dalších reportérů. Prokuratura se opírala rovněž o zajištěnou komunikaci mezi Kočnerem a Zsuzsovou a také o údaje o pohybu mobilních telefonů obžalovaných, které podle ní svědčí o schůzkách některých z nich po Kuciakově vraždě.
"Skutek jsem nespáchala a jsem nevinná," prohlásila Zsuzsová, která podle obžaloby za peníze objednávku na vraždu od Kočnera převzala. Její obhájkyně, podobně jako Kočnerův advokát, poukazovala na údajné nesrovnalosti v důkazech předložených obžalobou. Expolicista Szabó, kterého jeho bratranec a střelec Marček při dřívějším přiznání viny označil za svého řidiče při vraždě, také před soudem trval na své nevině.
Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinku nedaleko Bratislavy, kde se proces koná, se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními kauzami.
Související
Hegerova vláda vyjádřila lítost nad vraždou Kuciaka a utrpením lidí v komunismu
Kauza Kuciakovy vraždy není soudy uzavřena ani po pěti letech
vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018) , Marian Kočner , Alena Zsuzsová (kauza Kuciak) , Tomáš Szabó (kauza Kuciak) , Slovensko , Vražda , Ján Kuciak , Miroslav Marček
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 47 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák