Druhé kolo voleb: Francie si dnes vybere prezidenta

Ve Francii se dnes otevřely volební místnosti pro druhé kolo prezidentských voleb, v nichž dosavadní centristický prezident Emmanuel Macron obhajuje mandát proti krajně pravicové vyzývatelce Marine Le Penové. Volební místnosti budou otevřeny od 08:00 do 19:00, ve velkých městech do 20:00, kdy francouzské televize zveřejní první odhady výsledku. Přesnější výhled lze očekávat v pozdějších večerních hodinách.

Hlasování začalo už v sobotu ve francouzských zámořských oblastech, jako první v druhém kole odevzdal svůj hlas 90letý muž ze zámořského společenství Saint Pierre a Miquelon u západního pobřeží Kanady. Volební místnosti se pak otevřely i ve francouzských územích v Karibiku, Tichomoří a v Indickém oceánu.

Volební kampaň oficiálně skončila v pátek večer a od té doby kandidáti už nesmějí pořádat předvolební mítinky, dávat rozhovory a zakázáno je i zveřejňování předvolebních průzkumů.

Podle posledních dostupných průzkumů má větší šanci na vítězství Macron, jeho náskok ale bude zřejmě výrazně menší, než když se s Le Penovou utkal ve druhém kole voleb před pěti lety.

Neúspěšní kandidáti na prezidenta Francii odvolili ve svých obvodech

Bedlivě sledovanými voliči ve druhém kole prezidentských voleb ve Franci jsou i samotní kandidáti na tuto funkci. Současný centristický prezident Emmanuel Macron i jeho vyzývatelka Marine Le Penová by dle očekávání měli volit kolem poledne, než se vypraví zpět do Paříže sledovat průběh voleb ze svých štábů. Naopak hned ráno hlasovali někteří kandidáti, kteří z prvního kola voleb nepostoupili.

Jako první ze všech původně 12 prezidentských kandidátů dnes ráno odvolila socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová. Přišla do 15. obvodu a stejně jako všichni ostatní vystála frontu, aby mohla vhodit lístek do urny. V prvním kole Hidalgová získala 1,75 procenta a zaostala tak za očekáváním. O část hlasů ji připravilo strategické hlasování některých levicových voličů, kteří nakonec vybrali Jeana-Luca Mélenchona, jenž se prezentoval jako jediný levicový kandidát s reálnými šancemi na postup do druhého kola.

Krajně levicový kandidát Mélenchon kolem 10:30 volil v Marseille, odkud byl i zvolen do Národního shromáždění. S lístkem v ruce nad průhlednou plastovou urnou strávil několik minut, pózoval fotografům a rozdával úsměvy. Mélenchon je v Marseille na svém území, v prvním kole prezidentských voleb zde získal 31 procent hlasů, nejvíce ze všech kandidátů, ačkoliv na celostátní úrovni byl s 22 procenty na třetím místě.

Pro Mélenchona neúspěchem v prvním kole skončily prezidentské volby, ale už zahájil kampaň před červnovými volbami do Národního shromáždění. Snaží se oslovit ke spolupráci další levicové strany a avizoval, že bez ohledu na výsledek dnešních voleb, by se měl stát příštím premiérem.

Během dopoledne ve Vélizy-Villacoublay na západním předměstí Paříže hlasovala republikánská prezidentská kandidátka Valérie Pécresseová. Šéfka regionu Île-de-France se přátelsky zdravila s ostatními voliči i členy volební komise. Všeobecný smích pak vyvolala, když si vzala dva volební lístky a omylem místo za plentu zamířila ven z volební místnosti. Pak se vrátila, omluvila se za zmatek a vhodila svůj lístek do urny.

Podstatnými daty po dnešních prezidentských volbách budou 12. a 19. červen, kdy budou parlamentní volby. Ty rozhodnou o tom, s jakou vládou bude dnes zvolený prezident spolupracovat, a zda budou ze stejného politického tábora.

Dalším důležitým datem je 24. červen, do kdy musí kandidáti odevzdat vyúčtování volební kampaně. Ti, kteří nepřekročili kritickou hranici pěti procent hlasů, mají výrazně nižší příspěvek státu na náklady na kampaň a mnozí z nich teď horečně shánějí prostředky k uhrazení dluhů.

Kandidáti na prezidenta Francii odvolili ve svých obvodech

Bedlivě sledovanými voliči ve druhém kole prezidentských voleb ve Franci jsou i samotní kandidáti na tuto funkci. Současný centristický prezident Emmanuel Macron volil kolem 13:00 v pobřežním městě Le Touquet. Jeho vyzývatelka Marine Le Penová hlasovala před polednem v Hénin-Beaumont na severu země, kde strávila bezmála hodinu se svými příznivci. Oba kandidáti se pak vypraví zpět do Paříže sledovat průběh voleb ze svých štábů. Hned ráno hlasovali někteří kandidáti, kteří z prvního kola voleb nepostoupili.

Le Penová strávila dopoledne na severu Francie. Kampaň sice oficiálně skončila v noci na sobotu, ale politička si užívala vřelého přijetí ze strany svých stoupenců a do volební místnosti nijak nespěchala. V patách se jí sice držela ochranka, Le Penová ale byla v družném hovoru s místními obyvateli, fotografovala se s nimi a postupně vzala do náruče několik dětí.

Ve volební místnosti Le Penová dlouze pózovala se svým volebním lístkem, než ho nakonec vhodila do urny. Po dalším úsměvech a fotografiích zamířila na oběd s místními politiky.

Macron cestu do volební místnosti rovněž využil k přesvědčování nerozhodnutých voličů. Spolu s manželkou Brigitte vyrazili pěšky ulicí lemovanou davy lidí. Poté se v koloně aut přepravili do blízkosti volební místnosti, kde pokračovali v kontaktu s veřejností. Le Touquet má pro pár velkou symboliku, právě zde se před 15 lety brali a tráví zde některé víkendy. Po téměř hodině nakonec prezident dorazil do volební místnosti, pozdravil se s místními politiky a už bez průtahů odhlasoval.

Související

Emmanuel Macron Komentář

Porážkou Le Penové to teprve začíná. Francie se potřebuje dát dohromady

Francie vyhrála bitvu, celou válku má ale ještě před sebou. Krajní pravice u voleb utrpěla významnou porážku a nenaplnily se tak obavy z první takové vlády od nacistické okupace. Přesto ale kombinace středu a levice může vést k další nestabilitě a prohloubení krize ve francouzské politice, jejíž stabilita i samotná existence jsou životně důležité pro Evropu i svět. 

Více souvisejících

volby ve Francii Emmanuel Macron Marine Le Pen

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Šéf Hamásu Muhammad Sinvár je po smrti, ohlásil Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelská armáda při nedávném leteckém útoku zabila Muhammada Sinvára, klíčového vojenského představitele Hamásu a mladšího bratra bývalého vůdce tohoto hnutí Jahji Sinvára. Ten byl zabit již v říjnu minulého roku při izraelské operaci na jihu Pásma Gazy.

před 7 hodinami

Internet

USA vyšetřují známou čínskou firmu kvůli bezpečnostním hrozbám. Jejími routery se k internetu připojují i Češi

Americké úřady zahájily vyšetřování čínské technologické firmy TP-Link kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel a závažným obavám o kyberbezpečnost. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je TP-Link podezřelý z agresivní cenové politiky, která má za cíl vytlačit konkurenci z trhu. Kromě toho čelí firma také obviněním, že její síťová zařízení, zejména routery, představují riziko pro americkou národní bezpečnost.

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 9 hodinami

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

Zdroj: Zuzana Zídková

Další zprávy