EK kritizuje Česko za pomalé vyšetřování korupce

Nová česká vláda sice pracuje na efektivnějším potírání korupce či střetu zájmů, některé korupční případy na vysokých místech a zvláště jejich pomalé vyšetřování však vzbuzují obavy. Uvedla to dnes Evropská komise v každoročním nezávazném hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích unie.

Unijní exekutiva se rovněž v případě Česka kriticky vyjádřila o nedostatečné transparentnosti vlastnictví médií, o výrocích ombudsmana na adresu menšin či o malé veřejné podpoře nevládních organizací.

Podle nejvyššího státního zástupce Igora Stříže zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně. Zpráva Evropské komise potvrzuje, že Česká republika dlouhodobě zaostává v boji s korupcí a odhodlání současné vlády to změnit je diskutabilní, soudí protikorupční organizace Transparency International (TI).

Komise jako v předchozích dvou letech hodnotila soudní systémy, boj proti korupci, pluralitu médií a celkovou kontrolu a vyváženost institucí v jednotlivých členských zemích. Zpráva obsahuje řadu nezávazných doporučení, jak by měly země situaci ve zmíněných otázkách zlepšit.

V českém případě komise ve zprávě ocenila probíhající reformy justice, jejichž cílem je posílit nezávislost soudců či státních zástupců. Pozitivní je podle ní také plánované přijetí nové protikorupční strategie, avšak dosavadní potírání korupce na vysokých místech nevidí jako dostatečné.

"Případy korupce na vysokých místech nadále vzbuzují obavy, zvláště v souvislosti s odklady ve vyšetřování," konstatovala EK. Pozastavila se také nad milostí, kterou prezident Miloš Zeman udělil v korupční kauze šéfovi lánské obory Miloši Balákovi.

Problematický je podle komise rovněž fakt, že veřejnost nemá jasné informace o vlastnících médií. Ačkoli se současná vláda snaží zavést pravidla pro zlepšení transparentnosti a předcházení střetu zájmů při vlastnictví médií, dosud se je schválit nepovedlo. Médiím se na rozdíl od řady jiných sektorů nedostalo veřejné podpory proti dopadům covidové krize, uvádí komise. Novináři také čelí výhrůžkám, které jsou stále "součástí politického prostředí".

Zpráva EK připomíná, že expremiér Andrej Babiš (ANO) je obžalovaný z podvodu s unijní dotací v souvislosti s farmou Čapí hnízdo, a že formální obvinění bylo poprvé vzneseno už v roce 2016. Podle komise u této a dalších kauz týkajících se současných nebo bývalých vysoce postavených činitelů "existují obavy", a to kvůli "délce postupů ve všech fázích procesu včetně vyšetřování, stíhání a rozsouzení". Vedle Babiše a Baláka v tomto kontextu zmiňuje "stíhání dvou soudců, vysoce postaveného činitele ministerstva a vícero případů v městských zastupitelstvech".

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ČTK napsal, že zprávu Evropské komise jeho úřad zaznamenal a bude ji analyzovat. "Po prvotním prostudování máme za to, že zpráva vyznívá ve vztahu ke státnímu zastupitelství pozitivně a správně popisuje například aktuální legislativní snahy o posílení nezávislosti veřejné žaloby. Pokud jde o hodnocení 'high-level' korupčních kauz a jejich vyšetřování, na které odkazujete, je třeba uvést, že zpráva k tomuto stanovisku neuvádí žádné statistické údaje a opírá se podle tam uvedených zdrojů pouze o poznatky od několika neziskových organizací. Výslovně zmiňována je jediná trestní věc, a to kauza bývalého premiéra Andreje Babiše, která je ovšem atypická osobou obviněného a masivní medializací a svou povahou není korupční," uvedl Stříž.

Česká republika má podle Transparency International značné mezery v legislativě, chybí jí například základní zákonná ochrana oznamovatelů nebo pravidla pro lobbing. Vláda měla podle organizace dost času na to, aby představila potřebné zákony. "Její odhodlání je ale diskutabilní. To dokládá například neexistující diskuse nad novými koncepčními dokumenty pro boj s korupcí, přičemž staré jsou platné do konce roku," sdělil ČTK ředitel české pobočky TI Ondřej Kopečný. Upozornil i na to, že Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí se za současného kabinetu ještě nesešla. "Občanská společnost tak nemá přehled o tom, co současná vláda v boji s korupcí chystá," dodal.

Ačkoli česká vláda podle Evropské komise pokračuje v práci na zvýšení podílu občanských organizací na rozhodování o důležitých otázkách, zcela bez problémů nejsou jejich omezené možnosti dostat se k veřejným financím. Nedostatky vidí komise i v ochraně lidských práv, jejíž část je na ombudsmanovi, některá témata však žádný specifický orgán neřeší. "Ombudsmanova prohlášení na adresu Romů či LGBTQI osob nadále vyvolávají znepokojení," uvedla komise na adresu ochránce veřejných práv Stanislava Křečka.

Unijní exekutiva pro Česko vydala šest doporučení, která souvisejí s některými z uvedených připomínek. Mimo jiné by podle nich ČR měla zapracovat na zrychlení procesů při velkých korupčních aférách a pokročit s reformou státních zastupitelství. Kromě toho komise doporučuje zavést etické kodexy pro členy obou komor parlamentu nebo posílit pravidla a mechanismy týkající se nezávislé správy veřejnoprávních médií.

Související

Více souvisejících

evropská komise Korupce EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Vražda v Pohodlí na Svitavsku se dostala k soudu. Muži vinu odmítají

U Krajského soudu v Hradci Králové se v pondělí začala projednávat kauza předloňské vraždy v domě v Pohodlí u Litomyšle na Svitavsku. Dvojice mužů je obviněna z toho, že utýrala muže, jehož tělo následně uvařila v sudu, kosti spálila a další ostatky rozvezla po okolí. Oběma hrozí výjimečný trest. 

před 7 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

Fiala jednal v sídle CIA, doprovodili ho šéfové českých tajných služeb

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí jednal se šéfem CIA Williamem Burnsem v sídle americké tajné služby. Doprovodili ho tam šéfové českých tajných služeb. Fiala vnímá dnešní schůzku jako projev důvěry ze strany Spojených států amerických.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy