Covid: Berlín kvůli sílící epidemii zpřísňuje opatření, situace je vážná na Slovensku

V Německu přibylo za poslední den 2828 nových případů nákazy koronavirem a 16 úmrtí souvisejících s infekcí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 2639 nově potvrzených případů a 12 úmrtí. Berlín na rostoucí počet infikovaných zareagoval zpřísněním karanténních opatření v metropoli. Spolkové země se podle agentury DPA dohodly, že turisté z německých oblastí s vysokými počty koronavirových případů se nebudou smět ubytovat.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nárůst počtu nově infikovaných je v Německu opět nižší než v Česku s přibližně osmkrát menším počtem obyvatel. V úterý přibylo v ČR rekordních 4457 případů, což překonalo předchozí rekord z pátku o skoro 700 případů. V nejlidnatější zemi Evropské unie se od začátku pandemie nakazilo 306.086 lidí, z toho 9562 nákaze podlehlo.

Nákaza v Německu se opět začíná šířit na jatkách, jako tomu bylo v červnu. Nově je ohnisko lokalizováno v masokombinátu v dolnosaském Emsteku, kde se prozatím prokázalo 63 případů infekce.

S rostoucím počtem nakažených se potýká Berlín, který se jako první německá spolková země blíží ke kritické hranici 50 případů během sedmi dní na 100.000 obyvatel.

Od soboty proto v metropoli začnou platit zpřísněná opatření, mimo jiné nucená uzavírka restaurací, barů a hospod od 23:00 do 6:00. Venku se během noci bude moci scházet nejvýše pět lidí ze dvou domácností a soukromé oslavy budou omezeny na maximálně deset lidí. Berlínská ministryně zdravotnictví Dilek Kalayciová, která karanténní omezení hájí, uvedla, že opatření bude platit zatím do konce října. Zároveň varovala Berlíňany před dalším zpřísněním režimu, pokud se nezačnou chovat zodpovědněji.

"Právě noční život Berlína nám v posledních dnech a týdnech způsobil problémy," řekla Kalayciová. "Situace je vážná," dodala s tím, že problematická je disciplína především mladých lidí.

Dění v Berlíně ostře kritizovala bavorská vládní Křesťanskosociální unie (CSU). Strana vlivného bavorského premiéra Markuse Södera, který je zastáncem přísných opatření, vytýká vedení Berlína především to, že nedokázalo ohlídat dodržování předchozích omezení.

Zmíněný limit 50 případů za sedmidenní období na 100.000 obyvatel přesáhly čtyři berlínské části, jejichž obyvatelé nyní musí při cestách do Šlesvicka-Holštýnska a také Porýní-Falce do karantény. Další spolkové země přistupují k Berlínu jako k jednotnému městu, v takovém případě hodnota činí 42,4 nakažených na 100.000 obyvatel během sedmi dní.

Pole DPA se předsedové jednotlivých regionálních vlád na dnešní videokonferenci se šéfem spolkového kancléřství Helgem Braunem dohodli na plošném zákazu ubytování pro turisty ze silně zasažených oblastí.

Bavorský premiér Söder potvrdil, že turisté z ohnisek nákazy bez negativního testu se od čtvrtka nebudou moci ubytovat v bavorských hotelích či pohostinstvích.

Zákaz platí právě pro oblasti s více než 50 případy koronavirové infekce za sedmidenní období na 100.000 obyvatel. Mezi ně kromě částí Berlína nově patří také Brémy, kde je podle dnešních údajů místních úřadů 57,6 nově nakažených na 100.000 obyvatel, což automaticky znamená i zpřísnění místních protiepidemických opatření.

Zákaz ubytování však zatím nebudou uplatňovat všechny spolkové země. Oznámila to dnes například mluvčí berlínského senátu, tedy místní vlády. "Každá spolková země se musí sama rozhodnout, jak může pandemii utlumit," řekla s tím, že zákazy ubytování nebudou uplatňovat čtyři spolkové země. Podle DPA mezi ně patří také Durynsko. Výhrady pak zjevně mají i Brémy, Dolní Sasko a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Cestovní omezení pro obyvatele Berlína jsou aktuálním tématem, neboť zde příští týden v pondělí začínají dvoutýdenní podzimní prázdniny.

Slovensko podle ministerstva zaznamenalo v úterý nové denní maximum 877 potvrzených nových případů koronaviru. Předseda slovenské vlády dnes na sociální síti také napsal, že v příštích dnech předpokládá další rekordní čísla. Zlepšení bilance očekává o víkendu, kdy by se podle něj mohly projevit dopady nových karanténních opatření ze začátku října. Také dvojnásobně větší Česko hlásí za úterý rekordní denní přírůstek, a to 4457 nakažených.

"Jdeme skutečně do velmi těžkých dnů a určitě přijdou další rekordy. Osobně očekávám, že poctivé dodržování ochranných opatření z minulého týdne by se mělo projevit už někdy v průběhu víkendu," uvedl Matovič.

Dosavadní denní maximum potvrzených případů koronaviru, a to 818 infikovaných, zaznamenalo pětimilionové Slovensko v sobotu. Následně klesl počet vyhodnocených testů, který se ale v úterý přiblížil ke dřívějším maximům. Zároveň až každý desátý test skončil s pozitivním výsledem na koronavirus.

Kvůli stoupajícímu počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem například univerzitní nemocnice v Košicích na východě země dříve v tomto týdnu zrušila plánované operace.

Ve snaze o zpomalení šíření nákazy platí na Slovensku od začátku října nouzový stav. Zároveň je nově až na výjimky povinné nošení roušek i v exteriéru a omezeno je konání hromadných akcí.

Denní počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Polsku poprvé hranici tří tisíc. Rekordní je také přírůstek mrtvých s covidem-19, informoval s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví server TVN24. V Maďarsku přibylo nakažených zhruba stejně jako v předchozí den. Mrtvých s covidem-19 je ale za den rovněž nejvíce od počátku epidemie, informoval server index.hu.

Za 24 hodin přibylo v Polsku 3003 potvrzených případů nákazy. Dosavadní rekordní přírůstek ohlásilo ministerstvo zdravotnictví v sobotu, kdy bylo infikovaných 2367. Celkem se v zemi, která má 38 milionů obyvatel, virus SARS-CoV-2 prokázal u 107.319 lidí.

Nejvíce nových případů pochází nadále z Mazovského vojvodství, které tvoří Varšava a její okolí. Následuje Malopolské vojvodství a Slezské vojvodství, které hraničí s Moravskoslezským krajem.

S covidem-19 v Polsku zemřelo 2792 lidí, z toho 75 za posledních 24 hodin. To je zatím nejvyšší denní přírůstek. Podle polského ministerstva zdravotnictví zemřelo osm lidí na covid-19, u dalších 67 osob se jednalo o smrt na kombinaci jiných onemocnění a covidu-19. V úterý úřady hlásily 58 mrtvých za den, což byl tehdy rovněž rekord.

Do karantény se dnes uchýlil i ministr obrany Mariusz Blaszczak, který se setkal s nakaženým generálem Jaroslawem Gromadzińským. Na twitteru ministr uvedl, že nemá žádné příznaky covidu-19 a z domova bude pracovat.

V Maďarsku se nákaza koronavirem za uplynulých 24 hodin potvrdila u 816 lidí, což je zhruba stejně jako předchozí den. Celkem se tak v zemi s 9,7 miliony obyvatel nakazilo už 33.114 lidí.

Mrtvých v Maďarsku za den přibylo rekordní množství. Zatímco v úterý úřady hlásily 20 zemřelých s covidem-19, dnes to je 24. Celková bilance zemřelých tak vzrostla na 877.

Nejvíce aktivních případů nákazy je nyní v Budapešti, následuje Pešťská župa, která metropoli obklopuje.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Scholz se sešel s Macronem, řešili energetickou krizi a společný postup

03.10.2022 21:59 Ruská invaze na Ukrajinu a její hospodářské dopady včetně energetické krize byly hlavním tématem…

Švédsko vyslalo k poničenému Nord Streamu ponorku k prozkoumání příčiny…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Švédská pobřežní služba dnes s podporou vojenského námořnictva vyslala k poničeným plynovodům Nord…

Pět lidí zemřelo, další se zranili v Bratislavě po nárazu auta do skupiny…

03.10.2022 18:31 Aktualizováno Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

EU pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

03.10.2022 17:27 Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur …

Evropská komise navrhuje další půjčky Česku na pokrytí ochrany…

03.10.2022 13:18 Evropská komise (EK) dnes navrhla členským státům Evropské unie, aby pro Česko uvolnily dodatečné…

Scholz vidí budoucnost Německa v CO2 neutralitě a energetické bezpečnosti

03.10.2022 13:09 Spojením Německa srostlo to, co k sobě patří. Dnes to v Erfurtu během oslav k 32. výročí…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Bulhaři volili parlament, podle průzkumů zvítězí konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Volby v Lotyšsku vyhrála strana premiéra Kariňše, proruská uskupení…

02.10.2022 14:11 Aktualizováno Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku vyhrála centristická strana konzervativního premiéra…

Rusové čekají u finské hranice po zpřísnění podmínek vstupu do země i 18…

02.10.2022 04:41 Na rusko-finské pozemní hranici se kvůli přísnějším kontrolám tvoří až 18hodinové fronty poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama