Covid: Berlín kvůli sílící epidemii zpřísňuje opatření, situace je vážná na Slovensku

V Německu přibylo za poslední den 2828 nových případů nákazy koronavirem a 16 úmrtí souvisejících s infekcí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 2639 nově potvrzených případů a 12 úmrtí. Berlín na rostoucí počet infikovaných zareagoval zpřísněním karanténních opatření v metropoli. Spolkové země se podle agentury DPA dohodly, že turisté z německých oblastí s vysokými počty koronavirových případů se nebudou smět ubytovat.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Nárůst počtu nově infikovaných je v Německu opět nižší než v Česku s přibližně osmkrát menším počtem obyvatel. V úterý přibylo v ČR rekordních 4457 případů, což překonalo předchozí rekord z pátku o skoro 700 případů. V nejlidnatější zemi Evropské unie se od začátku pandemie nakazilo 306.086 lidí, z toho 9562 nákaze podlehlo.

Nákaza v Německu se opět začíná šířit na jatkách, jako tomu bylo v červnu. Nově je ohnisko lokalizováno v masokombinátu v dolnosaském Emsteku, kde se prozatím prokázalo 63 případů infekce.

S rostoucím počtem nakažených se potýká Berlín, který se jako první německá spolková země blíží ke kritické hranici 50 případů během sedmi dní na 100.000 obyvatel.

Od soboty proto v metropoli začnou platit zpřísněná opatření, mimo jiné nucená uzavírka restaurací, barů a hospod od 23:00 do 6:00. Venku se během noci bude moci scházet nejvýše pět lidí ze dvou domácností a soukromé oslavy budou omezeny na maximálně deset lidí. Berlínská ministryně zdravotnictví Dilek Kalayciová, která karanténní omezení hájí, uvedla, že opatření bude platit zatím do konce října. Zároveň varovala Berlíňany před dalším zpřísněním režimu, pokud se nezačnou chovat zodpovědněji.

"Právě noční život Berlína nám v posledních dnech a týdnech způsobil problémy," řekla Kalayciová. "Situace je vážná," dodala s tím, že problematická je disciplína především mladých lidí.

Dění v Berlíně ostře kritizovala bavorská vládní Křesťanskosociální unie (CSU). Strana vlivného bavorského premiéra Markuse Södera, který je zastáncem přísných opatření, vytýká vedení Berlína především to, že nedokázalo ohlídat dodržování předchozích omezení.

Zmíněný limit 50 případů za sedmidenní období na 100.000 obyvatel přesáhly čtyři berlínské části, jejichž obyvatelé nyní musí při cestách do Šlesvicka-Holštýnska a také Porýní-Falce do karantény. Další spolkové země přistupují k Berlínu jako k jednotnému městu, v takovém případě hodnota činí 42,4 nakažených na 100.000 obyvatel během sedmi dní.

Pole DPA se předsedové jednotlivých regionálních vlád na dnešní videokonferenci se šéfem spolkového kancléřství Helgem Braunem dohodli na plošném zákazu ubytování pro turisty ze silně zasažených oblastí.

Bavorský premiér Söder potvrdil, že turisté z ohnisek nákazy bez negativního testu se od čtvrtka nebudou moci ubytovat v bavorských hotelích či pohostinstvích.

Zákaz platí právě pro oblasti s více než 50 případy koronavirové infekce za sedmidenní období na 100.000 obyvatel. Mezi ně kromě částí Berlína nově patří také Brémy, kde je podle dnešních údajů místních úřadů 57,6 nově nakažených na 100.000 obyvatel, což automaticky znamená i zpřísnění místních protiepidemických opatření.

Zákaz ubytování však zatím nebudou uplatňovat všechny spolkové země. Oznámila to dnes například mluvčí berlínského senátu, tedy místní vlády. "Každá spolková země se musí sama rozhodnout, jak může pandemii utlumit," řekla s tím, že zákazy ubytování nebudou uplatňovat čtyři spolkové země. Podle DPA mezi ně patří také Durynsko. Výhrady pak zjevně mají i Brémy, Dolní Sasko a Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Cestovní omezení pro obyvatele Berlína jsou aktuálním tématem, neboť zde příští týden v pondělí začínají dvoutýdenní podzimní prázdniny.

Slovensko podle ministerstva zaznamenalo v úterý nové denní maximum 877 potvrzených nových případů koronaviru. Předseda slovenské vlády dnes na sociální síti také napsal, že v příštích dnech předpokládá další rekordní čísla. Zlepšení bilance očekává o víkendu, kdy by se podle něj mohly projevit dopady nových karanténních opatření ze začátku října. Také dvojnásobně větší Česko hlásí za úterý rekordní denní přírůstek, a to 4457 nakažených.

"Jdeme skutečně do velmi těžkých dnů a určitě přijdou další rekordy. Osobně očekávám, že poctivé dodržování ochranných opatření z minulého týdne by se mělo projevit už někdy v průběhu víkendu," uvedl Matovič.

Dosavadní denní maximum potvrzených případů koronaviru, a to 818 infikovaných, zaznamenalo pětimilionové Slovensko v sobotu. Následně klesl počet vyhodnocených testů, který se ale v úterý přiblížil ke dřívějším maximům. Zároveň až každý desátý test skončil s pozitivním výsledem na koronavirus.

Kvůli stoupajícímu počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem například univerzitní nemocnice v Košicích na východě země dříve v tomto týdnu zrušila plánované operace.

Ve snaze o zpomalení šíření nákazy platí na Slovensku od začátku října nouzový stav. Zároveň je nově až na výjimky povinné nošení roušek i v exteriéru a omezeno je konání hromadných akcí.

Denní počet potvrzených případů nákazy koronavirem překonal v Polsku poprvé hranici tří tisíc. Rekordní je také přírůstek mrtvých s covidem-19, informoval s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví server TVN24. V Maďarsku přibylo nakažených zhruba stejně jako v předchozí den. Mrtvých s covidem-19 je ale za den rovněž nejvíce od počátku epidemie, informoval server index.hu.

Za 24 hodin přibylo v Polsku 3003 potvrzených případů nákazy. Dosavadní rekordní přírůstek ohlásilo ministerstvo zdravotnictví v sobotu, kdy bylo infikovaných 2367. Celkem se v zemi, která má 38 milionů obyvatel, virus SARS-CoV-2 prokázal u 107.319 lidí.

Nejvíce nových případů pochází nadále z Mazovského vojvodství, které tvoří Varšava a její okolí. Následuje Malopolské vojvodství a Slezské vojvodství, které hraničí s Moravskoslezským krajem.

S covidem-19 v Polsku zemřelo 2792 lidí, z toho 75 za posledních 24 hodin. To je zatím nejvyšší denní přírůstek. Podle polského ministerstva zdravotnictví zemřelo osm lidí na covid-19, u dalších 67 osob se jednalo o smrt na kombinaci jiných onemocnění a covidu-19. V úterý úřady hlásily 58 mrtvých za den, což byl tehdy rovněž rekord.

Do karantény se dnes uchýlil i ministr obrany Mariusz Blaszczak, který se setkal s nakaženým generálem Jaroslawem Gromadzińským. Na twitteru ministr uvedl, že nemá žádné příznaky covidu-19 a z domova bude pracovat.

V Maďarsku se nákaza koronavirem za uplynulých 24 hodin potvrdila u 816 lidí, což je zhruba stejně jako předchozí den. Celkem se tak v zemi s 9,7 miliony obyvatel nakazilo už 33.114 lidí.

Mrtvých v Maďarsku za den přibylo rekordní množství. Zatímco v úterý úřady hlásily 20 zemřelých s covidem-19, dnes to je 24. Celková bilance zemřelých tak vzrostla na 877.

Nejvíce aktivních případů nákazy je nyní v Budapešti, následuje Pešťská župa, která metropoli obklopuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německé úřady hlásí za sobotu méně nových případů nákazy než Česko

25.10.2020 08:23 Německé zdravotní úřady hlásí 11.176 nových případů koronavirové nákazy za sobotu, od začátku…

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama