EU prohrává boj s drogami. Prodej narkotik prudce roste, gangy jsou aktivnější

Odhadovaný roční obrat obchodu s drogami v zemích Evropské unie vzrostl na zhruba 30 miliard eur (765 miliard korun). Drogy jsou kvůli novým způsobům distribuce v unii snadněji dostupné a mezi zločineckými organizacemi se začínají více prosazovat gangy z Evropy. Vyplývá to z pravidelné zprávy, kterou dnes zveřejnily evropské úřady.

"Europol zaznamenává při svých operacích a prostřednictvím informací tajných služeb členských států zřejmý nárůst obchodování s drogami," prohlásila dnes šéfka evropské policejní agentury Catherine De Bolleová. Nejnovější údaje, které dnes Europol prezentoval společně s Evropským střediskem pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA), nelze podle úřadů přesně srovnat s dosud poslední zprávou vydanou před třemi lety, protože obě agentury změnily způsob sběru dat.

Driven by globalisation, technology & innovation and criminal tools (inc fake documents/firearms), the impacts of the illicit drug market reach deep into society.Part of rountable by @NiclaS44 & Laimonas Vasiliauskas @Europol at #EDMR19 launch today https://t.co/pyAv4tZDQQ pic.twitter.com/Ot5wmv9bdg

— EU drugs agency (@EMCDDA) November 26, 2019

Největší podíl na trhu mají lehké konopné drogy, kterých se ročně prodá za 11,6 miliardy eur. Následuje kokain s odhadovaným prodejem za 9,1 miliard a heroin se 7,4 miliardami eur.

Nárůst aktivity evropských zločineckých skupin se podle Europolu projevuje zejména u kokainu. Vedle tradičních kolumbijských a italských gangů začínají v posledních letech hrát významnější roli i skupiny z Británie, Francie, Nizozemska, Španělska či balkánských zemí. Růst prodeje se týká i syntetických drog jako jsou amfetaminy či MDMA, které jsou stále více vyráběny v evropských zemích.

"Zpráva je jasným signálem pro politiky, aby se začali zabývat rychle rostoucím drogovým trhem, který je stále globálně propojenější a využívá digitální technologie," konstatoval ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel.

Evropské státy by podle doporučení zprávy měly například zlepšit sdílení informací mezi tajnými službami či zefektivnit spolupráci bezpečnostních složek. Zaměřit by se měly na slabá místa vnější hranice EU, kudy proudí dovnitř nelegální návykové látky.

Evropa se podle zprávy stává důležitější oblastí nejen pro prodej drog, ale také pro jejich výrobu. To má dopad na zvýšenou kriminalitu a rovněž umožňuje lépe financovat terorismus. Prodej drog zůstává podle úřadů hlavním zdrojem příjmů teroristických a povstaleckých skupin.

Je také nejvýznamnější součástí financování zločineckých organizací působících v EU. Z přibližně 5000 skupin operujících na území EU má podle zprávy více než třetina příjmy z prodeje drog.

Vedle klasických cest drog do Evropy po moři u kokainu a po zemi především přes Balkán u heroinu se stále více začíná prosazovat jejich distribuce za pomoci pošty a kurýrních služeb.

"Drogový trh se začal více využívat digitálních technologií. Drogy nakoupené on-line mohou být rychle převezeny přes hranice a doručeny zákazníkům. To představuje nové výzvy pro bezpečnostní složky, které musí být stejně inovativní," komentoval zprávu eurokomisař pro vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos.

Úřady dospěly k závěru, že evropští konzumenti mají v posledních letech přístup k širší nabídce velmi účinných drog, jejichž cena proti minulému desetiletí klesá či zůstává stejná. To je dáno i zvýšenou konkurencí mezi jednotlivými zločineckými skupinami, která vede k rostoucímu násilí spojenému s drogovými obchody.

Související

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Drogy Europol Evropské středisko pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 45 minutami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 1 hodinou

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy