Odhadovaný roční obrat obchodu s drogami v zemích Evropské unie vzrostl na zhruba 30 miliard eur (765 miliard korun). Drogy jsou kvůli novým způsobům distribuce v unii snadněji dostupné a mezi zločineckými organizacemi se začínají více prosazovat gangy z Evropy. Vyplývá to z pravidelné zprávy, kterou dnes zveřejnily evropské úřady.
"Europol zaznamenává při svých operacích a prostřednictvím informací tajných služeb členských států zřejmý nárůst obchodování s drogami," prohlásila dnes šéfka evropské policejní agentury Catherine De Bolleová. Nejnovější údaje, které dnes Europol prezentoval společně s Evropským střediskem pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA), nelze podle úřadů přesně srovnat s dosud poslední zprávou vydanou před třemi lety, protože obě agentury změnily způsob sběru dat.
Driven by globalisation, technology & innovation and criminal tools (inc fake documents/firearms), the impacts of the illicit drug market reach deep into society.Part of rountable by @NiclaS44 & Laimonas Vasiliauskas @Europol at #EDMR19 launch today https://t.co/pyAv4tZDQQ pic.twitter.com/Ot5wmv9bdg
— EU drugs agency (@EMCDDA) November 26, 2019
Největší podíl na trhu mají lehké konopné drogy, kterých se ročně prodá za 11,6 miliardy eur. Následuje kokain s odhadovaným prodejem za 9,1 miliard a heroin se 7,4 miliardami eur.
Nárůst aktivity evropských zločineckých skupin se podle Europolu projevuje zejména u kokainu. Vedle tradičních kolumbijských a italských gangů začínají v posledních letech hrát významnější roli i skupiny z Británie, Francie, Nizozemska, Španělska či balkánských zemí. Růst prodeje se týká i syntetických drog jako jsou amfetaminy či MDMA, které jsou stále více vyráběny v evropských zemích.
"Zpráva je jasným signálem pro politiky, aby se začali zabývat rychle rostoucím drogovým trhem, který je stále globálně propojenější a využívá digitální technologie," konstatoval ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel.
Evropské státy by podle doporučení zprávy měly například zlepšit sdílení informací mezi tajnými službami či zefektivnit spolupráci bezpečnostních složek. Zaměřit by se měly na slabá místa vnější hranice EU, kudy proudí dovnitř nelegální návykové látky.
Evropa se podle zprávy stává důležitější oblastí nejen pro prodej drog, ale také pro jejich výrobu. To má dopad na zvýšenou kriminalitu a rovněž umožňuje lépe financovat terorismus. Prodej drog zůstává podle úřadů hlavním zdrojem příjmů teroristických a povstaleckých skupin.
Je také nejvýznamnější součástí financování zločineckých organizací působících v EU. Z přibližně 5000 skupin operujících na území EU má podle zprávy více než třetina příjmy z prodeje drog.
Vedle klasických cest drog do Evropy po moři u kokainu a po zemi především přes Balkán u heroinu se stále více začíná prosazovat jejich distribuce za pomoci pošty a kurýrních služeb.
"Drogový trh se začal více využívat digitálních technologií. Drogy nakoupené on-line mohou být rychle převezeny přes hranice a doručeny zákazníkům. To představuje nové výzvy pro bezpečnostní složky, které musí být stejně inovativní," komentoval zprávu eurokomisař pro vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos.
Úřady dospěly k závěru, že evropští konzumenti mají v posledních letech přístup k širší nabídce velmi účinných drog, jejichž cena proti minulému desetiletí klesá či zůstává stejná. To je dáno i zvýšenou konkurencí mezi jednotlivými zločineckými skupinami, která vede k rostoucímu násilí spojenému s drogovými obchody.
Související

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU
EU (Evropská unie) , Drogy , Europol , Evropské středisko pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA)
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 45 minutami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 1 hodinou

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 3 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera
Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.
Zdroj: Libor Novák