EU prohrává boj s drogami. Prodej narkotik prudce roste, gangy jsou aktivnější

Odhadovaný roční obrat obchodu s drogami v zemích Evropské unie vzrostl na zhruba 30 miliard eur (765 miliard korun). Drogy jsou kvůli novým způsobům distribuce v unii snadněji dostupné a mezi zločineckými organizacemi se začínají více prosazovat gangy z Evropy. Vyplývá to z pravidelné zprávy, kterou dnes zveřejnily evropské úřady.

"Europol zaznamenává při svých operacích a prostřednictvím informací tajných služeb členských států zřejmý nárůst obchodování s drogami," prohlásila dnes šéfka evropské policejní agentury Catherine De Bolleová. Nejnovější údaje, které dnes Europol prezentoval společně s Evropským střediskem pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA), nelze podle úřadů přesně srovnat s dosud poslední zprávou vydanou před třemi lety, protože obě agentury změnily způsob sběru dat.

Driven by globalisation, technology & innovation and criminal tools (inc fake documents/firearms), the impacts of the illicit drug market reach deep into society.Part of rountable by @NiclaS44 & Laimonas Vasiliauskas @Europol at #EDMR19 launch today https://t.co/pyAv4tZDQQ pic.twitter.com/Ot5wmv9bdg

— EU drugs agency (@EMCDDA) November 26, 2019

Největší podíl na trhu mají lehké konopné drogy, kterých se ročně prodá za 11,6 miliardy eur. Následuje kokain s odhadovaným prodejem za 9,1 miliard a heroin se 7,4 miliardami eur.

Nárůst aktivity evropských zločineckých skupin se podle Europolu projevuje zejména u kokainu. Vedle tradičních kolumbijských a italských gangů začínají v posledních letech hrát významnější roli i skupiny z Británie, Francie, Nizozemska, Španělska či balkánských zemí. Růst prodeje se týká i syntetických drog jako jsou amfetaminy či MDMA, které jsou stále více vyráběny v evropských zemích.

"Zpráva je jasným signálem pro politiky, aby se začali zabývat rychle rostoucím drogovým trhem, který je stále globálně propojenější a využívá digitální technologie," konstatoval ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel.

Evropské státy by podle doporučení zprávy měly například zlepšit sdílení informací mezi tajnými službami či zefektivnit spolupráci bezpečnostních složek. Zaměřit by se měly na slabá místa vnější hranice EU, kudy proudí dovnitř nelegální návykové látky.

Evropa se podle zprávy stává důležitější oblastí nejen pro prodej drog, ale také pro jejich výrobu. To má dopad na zvýšenou kriminalitu a rovněž umožňuje lépe financovat terorismus. Prodej drog zůstává podle úřadů hlavním zdrojem příjmů teroristických a povstaleckých skupin.

Je také nejvýznamnější součástí financování zločineckých organizací působících v EU. Z přibližně 5000 skupin operujících na území EU má podle zprávy více než třetina příjmy z prodeje drog.

Vedle klasických cest drog do Evropy po moři u kokainu a po zemi především přes Balkán u heroinu se stále více začíná prosazovat jejich distribuce za pomoci pošty a kurýrních služeb.

"Drogový trh se začal více využívat digitálních technologií. Drogy nakoupené on-line mohou být rychle převezeny přes hranice a doručeny zákazníkům. To představuje nové výzvy pro bezpečnostní složky, které musí být stejně inovativní," komentoval zprávu eurokomisař pro vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos.

Úřady dospěly k závěru, že evropští konzumenti mají v posledních letech přístup k širší nabídce velmi účinných drog, jejichž cena proti minulému desetiletí klesá či zůstává stejná. To je dáno i zvýšenou konkurencí mezi jednotlivými zločineckými skupinami, která vede k rostoucímu násilí spojenému s drogovými obchody.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Drogy Europol Evropské středisko pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA)

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy