Odhadovaný roční obrat obchodu s drogami v zemích Evropské unie vzrostl na zhruba 30 miliard eur (765 miliard korun). Drogy jsou kvůli novým způsobům distribuce v unii snadněji dostupné a mezi zločineckými organizacemi se začínají více prosazovat gangy z Evropy. Vyplývá to z pravidelné zprávy, kterou dnes zveřejnily evropské úřady.
"Europol zaznamenává při svých operacích a prostřednictvím informací tajných služeb členských států zřejmý nárůst obchodování s drogami," prohlásila dnes šéfka evropské policejní agentury Catherine De Bolleová. Nejnovější údaje, které dnes Europol prezentoval společně s Evropským střediskem pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA), nelze podle úřadů přesně srovnat s dosud poslední zprávou vydanou před třemi lety, protože obě agentury změnily způsob sběru dat.
Driven by globalisation, technology & innovation and criminal tools (inc fake documents/firearms), the impacts of the illicit drug market reach deep into society.Part of rountable by @NiclaS44 & Laimonas Vasiliauskas @Europol at #EDMR19 launch today https://t.co/pyAv4tZDQQ pic.twitter.com/Ot5wmv9bdg
— EU drugs agency (@EMCDDA) November 26, 2019
Největší podíl na trhu mají lehké konopné drogy, kterých se ročně prodá za 11,6 miliardy eur. Následuje kokain s odhadovaným prodejem za 9,1 miliard a heroin se 7,4 miliardami eur.
Nárůst aktivity evropských zločineckých skupin se podle Europolu projevuje zejména u kokainu. Vedle tradičních kolumbijských a italských gangů začínají v posledních letech hrát významnější roli i skupiny z Británie, Francie, Nizozemska, Španělska či balkánských zemí. Růst prodeje se týká i syntetických drog jako jsou amfetaminy či MDMA, které jsou stále více vyráběny v evropských zemích.
"Zpráva je jasným signálem pro politiky, aby se začali zabývat rychle rostoucím drogovým trhem, který je stále globálně propojenější a využívá digitální technologie," konstatoval ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel.
Evropské státy by podle doporučení zprávy měly například zlepšit sdílení informací mezi tajnými službami či zefektivnit spolupráci bezpečnostních složek. Zaměřit by se měly na slabá místa vnější hranice EU, kudy proudí dovnitř nelegální návykové látky.
Evropa se podle zprávy stává důležitější oblastí nejen pro prodej drog, ale také pro jejich výrobu. To má dopad na zvýšenou kriminalitu a rovněž umožňuje lépe financovat terorismus. Prodej drog zůstává podle úřadů hlavním zdrojem příjmů teroristických a povstaleckých skupin.
Je také nejvýznamnější součástí financování zločineckých organizací působících v EU. Z přibližně 5000 skupin operujících na území EU má podle zprávy více než třetina příjmy z prodeje drog.
Vedle klasických cest drog do Evropy po moři u kokainu a po zemi především přes Balkán u heroinu se stále více začíná prosazovat jejich distribuce za pomoci pošty a kurýrních služeb.
"Drogový trh se začal více využívat digitálních technologií. Drogy nakoupené on-line mohou být rychle převezeny přes hranice a doručeny zákazníkům. To představuje nové výzvy pro bezpečnostní složky, které musí být stejně inovativní," komentoval zprávu eurokomisař pro vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos.
Úřady dospěly k závěru, že evropští konzumenti mají v posledních letech přístup k širší nabídce velmi účinných drog, jejichž cena proti minulému desetiletí klesá či zůstává stejná. To je dáno i zvýšenou konkurencí mezi jednotlivými zločineckými skupinami, která vede k rostoucímu násilí spojenému s drogovými obchody.
Související
Sankce i hrozba obchodní války. Jak se Evropa chystá na návrat Trumpa?
Evropská unie dá Libanonské armádě desítky milionů eur
EU (Evropská unie) , Drogy , Europol , Evropské středisko pro monitoring drog a drogových závislostí (EMCDDA)
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 47 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 2 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák