EU řeší, jak by mohli kriminalisté číst šifrované zprávy aplikací

Evropská komise a členské státy Evropské unie řeší, jak pro vyšetřování trestné činnosti zajistit přístup k datům chráněným takzvaným koncovým šifrováním. To využívají populární aplikace pro zasílání zpráv jako Whatsapp nebo Messenger, které mají v Evropě desítky milionů uživatelů. Píše o tom zpravodajský server CNBC.

Podle evropských úřadů šifrované zprávy používají teroristické či zločinecké skupiny, což policii ztěžuje sledování jejich aktivit. Aktivisté ale varují před porušováním soukromí uživatelů aplikací.

Server CNBC poukazuje na prohlášení ministrů vnitra Evropské unie, které bylo vydáno v listopadu k výročí teroristických útoků v Paříži z roku 2015. Ministři vyzvali hlavy členských států, aby se zabývaly otázkou digitálních dat tak, "aby bylo možné legálně sbírat a využívat digitální důkazy" a současně "zaručit spolehlivost" služeb, jež využívají šifrování.

Výzva přišla několik dnů poté, co do médií unikl pracovní materiál Evropské komise, který se otázkou informací ze šifrovaných zpráv zabýval v souvislosti s vyšetřováním dětské pornografie.

Mluvčí Evropské komise řekl serveru CNBC, že unie hledá způsob, jak získat legální přístup k digitálním důkazům "aniž by bylo nutné zrušit či oslabit šifrování". V bezpečnostní strategii EU stojí, že členské státy chtějí zaručit jak bezpečnost šifrování tak účinnou reakci na vážné zločiny a terorismus.

"Ministři chtějí, aby se vlk nažral a koza zůstala celá, a nechápou - či nechtějí chápat - že je to nemožné," uvedl Ray Walsh ze sdružení na ochranu soukromí ProPrivacy. Podle něj by schválení změn, které by umožňovaly přístup k šifrovaným informacím, každopádně vedlo k oslabení bezpečnosti a soukromí uživatelů. "Zločinci si najdou nové prostředky pro ukrytí své komunikace, ať už na temném webu nebo skrze jiné způsoby šifrování," varoval Walsh.

Podle aktivistů a expertů zatím členské státy nad tématem pouze vedou úvahy.

Koncovým šifrováním se označuje postup, kdy je zpráva zašifrována zařízením odesílatele a rozluštěna zařízením příjemce. Zpráva tak není čitelná pro správce komunikačního kanálu či serverů, přes které prochází. V případě, že je zpráva zachycena při přenosu, je pro třetí osobu, například policii, nečitelná.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

Více souvisejících

EU mobilní aplikace WhatsApp internet

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

Izraelské tanky drtí Chan Júnis. Vojáci věří, že dopadnou člena vedení Hamásu

Izraelské válečné úsilí v Pásmu Gazy se momentálně soustředí zejména na město Chán Júnis na jihu palestinské enklávy, protože vojáci si myslí, že zde dopadnou jednu z vůdčích osobností Hamásu Jahju Sinvára. Boje ale pokračují i na severu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy