EU zvažuje posílení obranné spolupráce, ve hře je i vývoj vlastních zbraní

Evropská unie by v příštích letech mohla rozšířit svou vojenskou spolupráci včetně vývoje zbraní. Vyplývá to z návrhu společné obranné strategie, o němž dnes diskutovali ministři obrany členských zemí. Evropská obranná agentura (EDA) na základě hodnocení současných bezpečnostních rizik a možností spolupráce navrhla mimo jiné společný vývoj bojových tanků či nákup hlídkových lodí.

EU již několik let diskutuje o možnostech vytvoření společné armády, kterou prosazuje například Francie. Řada zemí včetně Česka je však proti a tvrdí, že unijní obranná integrace by pouze zdvojovala existující spolupráci v rámci Severoatlantické aliance.

EDA sdružující všechny členské země EU vyjma Dánska dnes ministrům obrany představila analýzu možností, kde by mohly obrannou spolupráci zlepšit, aby snáze čelily současným bezpečnostním rizikům.

"Je to výsledek podrobných jednání s obrannými úřady členských zemí na úrovni EU. Ukazuje státům oblasti, v nichž je velký potenciál na evropskou obrannou spolupráci," prohlásil po videokonferenci s ministry šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

The Strategic Compass will guide our work on security and defence. As a first step in its development, the first EU-wide intelligence analysis looks at the on threats & challenges the EU will face. #Strategic Compass#FAC #EUDefence ministers pic.twitter.com/T5SIWHmct5

— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) November 20, 2020

Podle návrhu EDA by mohly státy mimo jiné spolupracovat na vývoji nové generace bojových tanků, která by mohla armádám sloužit od poloviny 30. let tohoto století. Společně by také mohly modernizovat současné tankové kapacity armád.

Další možnost celounijní kooperace vidí agentura v modernizaci hlídkových lodí během následujícího desetiletí. Společně by také mohly státy nakupovat novou výstroj a vybavení pro vojáky či aktivněji spolupracovat v oblasti vojenské dopravy. Rezervy našla EDA také ve společné obraně proti bezpilotním letounům či celounijním přístupu k vesmíru jako vojenské doméně.

Část zemí včetně Německa a Francie doufá, že by případná koordinace vývoje a nákupů zbraní a vojenského vybavení mohla snížit jeho ceny, neboť by odstranila konkurenci mezi státy, jež se v nákupech často překrývají.

Ministři dnes nový návrh pouze vzali na vědomí, další diskuse budou na programu příští rok a na jeho případné schválení by mohlo dojít až v roce 2022.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Josep Borrell zbraně Evropská obranná agentura (EDA)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy