Evropská komise (EK) vytkla Slovensku zařazování romských dětí do zvláštních škol a vyzvala Bratislavu, aby dodržovala evropská pravidla týkající se rovného zacházení. Slovensko má nyní podle EK dva měsíce na to, aby podniklo kroky k nápravě a komisi o nich informovalo, jinak se tento výkonný orgán Evropské unie obrátí na unijní soud.
Komise ve svém čtvrtečním prohlášení připomněla, že unijní směrnice zakazuje diskriminaci na základě rasového nebo etnického původu v mnoha oblastech, včetně vzdělávání. "Na Slovensku je však neúměrně vysoký podíl romských dětí umisťován do zvláštních škol nebo tříd pro děti s mentálním postižením," uvedla EK.
Další forma vytlačování na okraj společnosti podle ní spočívá v tom, že i při běžném vzdělávání jsou romské děti umisťovány do oddělených tříd či škol pouze pro Romy.
Komise proto do Bratislavy zaslala takzvané odůvodněné stanovisko se žádostí o zajištění souladu s právem EU, což je další krok formálního řízení o nesplnění povinnosti. První fáze byl dopis z roku 2015 s výzvou k zaslání dalších informací.
Slovensko po něm podle EK přijalo několik opatření, která mají tento problém řešit. "Komise však po (jejich) pečlivém posouzení a kontrole situace na místě dospěla k závěru, že k vyřešení problému nepostačují. Diskriminace ve školách na základě etnického původu je i nadále závažným problémem," uvedla komise.
Bratislava má nyní dva měsíce na odpověď a přijetí příslušných opatření. Pokud tak neučiní, může se komise rozhodnout, že věc předloží Soudnímu dvoru EU.
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Romové , Slovensko , evropská komise , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
před 2 hodinami
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
před 3 hodinami
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
před 4 hodinami
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
před 5 hodinami
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
před 6 hodinami
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
před 6 hodinami
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
před 7 hodinami
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
před 8 hodinami
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
před 9 hodinami
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
před 9 hodinami
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
před 10 hodinami
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
před 11 hodinami
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
před 12 hodinami
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
před 12 hodinami
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
před 13 hodinami
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
před 13 hodinami
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
před 14 hodinami
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
před 15 hodinami
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
před 17 hodinami
Počasí bude do konce března chladné. Teploty citelně klesnou
Závěr března přinese do Česka výrazné ochlazení a návrat zimního počasí, zejména do východních částí republiky. Podle aktuálních předpovědí nás čekají dny plné srážek, které budou už od středních poloh sněhové. Zatímco v Čechách bude oblačnosti méně, Morava a Slezsko se musí připravit na citelný severní vítr a v horách i na novou sněhovou pokrývku.
Zdroj: Libor Novák