Dezinformace o covid-19: Brusel podléhá propagandě Číny? Europoslanci žádají vysvětlení

Diplomacie Evropské unie čelí podezření, že po tlaku Číny upravila zprávu o působení čínské propagandy. V době, kdy v Evropě sílí tlak na vyšetření čínského postupu při vypuknutí koronavirové nákazy, se podle některých diplomatů Peking opakovaně snažil působit na Brusel, aby zmírnil tón zprávy hovořící o čínských propagandistických snahách.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell by celou záležitost měl vysvětlit Evropskému parlamentu, řekl dnes ČTK lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. 

Od letošního roku si původně Evropská unie slibovala posílení vztahů evropského bloku a Číny, místo toho však podle diplomatů kvůli pandemii mezi oběma stranami narůstají rozpory. Ačkoli po rozšíření viru do Evropy se z některých zemí včetně Česka ozýval vděk za to, že jim Peking prodal roušky a další ochranný a zdravotnický materiál, postupně je vystřídala kritika kvality dodávek. Většina států EU začala vyzývat k tomu, aby se unie zbavila závislosti na lécích a dalších citlivých produktech z Číny. Evropská komise navíc varovala před propagandou šířící se z komunistické země.

Tu potvrdila i v pátek zveřejněná zpráva Evropské služby vnější akce (EEAS), podle níž Rusko a v menší míře Čína "cílí konspirační teorie a dezinformace na veřejnost v EU a širším okolí". U Číny jde podle Bruselu mimo jiné o snahu zamlžit původ viru, přiřknout za jeho rozšíření ve Wu-chanu vinu Spojeným státům či zaplavit sociální média manipulativními informacemi o tom, jak čínské úřady nemoc od počátku zvládly.

Některá média však informovala o tom, že původní text zprávy měl vyznít ostřeji. Podle listu Financial Times z dokumentu vypadla zmínka o čínské "globální dezinformační kampani". Deník s odkazem na nejmenované diplomaty uvedl, že Peking se během minulého týdne pokusil opakovaně tlačit na velvyslance EU v Číně Nicolase Chapuisa, aby zařídil odstranění kriticky vyznívajících informací. Podle zdroje ČTK byla pod přímým tlakem i EEAS.

"Absolutně odmítám jakékoli náznaky či tvrzení, že v našich zprávách jakkoli ustupujeme vnějšímu tlaku," sdělil dnes novinářům mluvčí unijní diplomacie Peter Stano, podle něhož byla původní zpráva interním dokumentem a úpravy textu před jeho publikací jsou zcela běžné.

Čínské úřady podle FT na žádosti o komentář nereagovaly.

Europoslanci se však nechtějí s tímto vysvětlením spokojit. Liberální nizozemský zákonodárce Baart Groothuis odeslal Borrellovi dopis žádající objasnění celého vývoje zprávy.

"Určitě chceme po Borrellovi, aby to vysvětlil," řekl jeho lidovecký kolega Zdechovský, podle něhož by se téma čínských manipulací mělo stát jedním z hlavních bodů příštích parlamentních jednání. Téma chce nadnést už na úterním jednání předsednictva Evropské lidové strany (EPP), jejíž klub je v EP nejsilnější.

Zdechovský také stojí za výzvou europoslanců z minulého týdne požadující po Evropské komisi, aby vyšetřila, zda čínské orgány zpočátku záměrně nezamlčovaly informace o šíření nemoci a odkud přesně začalo. Někteří politici, kteří dopis podepsali, podle něho čelili tlaku na sociálních sítích či od lidí spojených s Čínou, aby si svou účast na výzvě rozmysleli.

"Určitě se to musí nezávisle vyšetřit, já rozhodně nebudu stahovat svůj podpis," dodal europoslanec.

Související

Více souvisejících

Josep Borrell Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) evropská komise Čína EU (Evropská unie) europoslanci Boj proti dezinformacím a fake news Wu-chan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy