Europoslanci mají na začátku února napilno. Čím se zabývají?

Komentář - Evropský parlament, který má kvůli brexitu od minulého pátku o 46 poslanců méně, čeká poměrně krušný týden. Europoslanci dotčených parlamentní výborů budou diskutovat na téma koronaviru a v tomto smyslu na ochranu veřejného zdraví, dalším bodem bude slyšení předsedkyně Evropské centrální banky, debata o budoucím vztahu EU se Spojeným královstvím a mnohem víc. Na řadu opět přijde i problematika zneužívání unijních dotací nebo obchodní dohoda s Vietnamem.

Od pátku 31. ledna, tedy spíše od 1. února 2020, zasedá v Evropském parlamentu 705 poslanců. Jedná se tak o razantně menší počet členů, než na jaký byli úředníci EU v posledních několika dekádách zvyklí. Důvodem je skutečnost, že Spojené království, po více než třech a půl letech od konání „brexitového“ referenda, oficiálně vystoupilo ze struktur Evropské unie. Některé britské mandáty byly rozděleny mezi podreprezentované členské země, ostatní zůstávají v pomyslné rezervě pro případné rozšiřování EU.

Evropský parlament nicméně i po brexitu čeká spousta práce. Zpočátku nového týdne proběhne každoroční debata s výkonnou ředitelkou Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí Andreou Ammonovou. Poslanecký výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví bude pokračovat v debatě ohledně koronaviru a opatření, která by měla být přijata za účelem ochrany veřejného zdraví nejen občanů Evropské unie. Současně má být v pondělí prezentována současná situace v procesu zřizování úřadu evropského veřejného žalobce.

V následujících dnech pak budou europoslanci řešit například budoucí uspořádání vztahů mezi EU na straně jedné a Spojeným královstvím na straně druhé. Jednotlivé politické skupiny Evropského parlamentu v průběhu týdne předloží své návrhy týkající se podoby ukotvení budoucích vztahů s Británií a následně proběhne diskuze o tom, jakým směrem negociace s britskými představiteli vést.

Důležitým dnem na poli europarlamentu bude bezesporu také čtvrtek, kdy má proběhnout slyšení ve výboru pro ekonomické a měnové záležitosti s novou předsedkyní Evropské centrální banky – Christine Lagardeovou. Bude se jednat o vůbec první slyšení s novou předsedkyní nejdůležitější unijní měnové instituce, a to navíc v době, kdy se blíží parlamentní hlasování o roční zprávě ECB.

Evropští poslanci se během týdne budou také připravovat na blížící se hlasování o obchodní dohodě EU s Vietnamem. Diskuze se povede také ohledně znovuotevření trestního stíhání proti českému premiérovi Andreji Babišovi, který byl před několika lety obviněn za zneužívání unijních dotací. Citlivými body diskuzí v europarlamentu budou následně i ilegální obchod se zvířaty, humanitární situace na evropských hranicích ve spojitosti s uprchlíky, strategie EU pro rovnost mužů a žen nebo také boj proti antisemitismu a rasismu napříč Evropou.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) vietnam evropský parlament Brexit Velká Británie Evropská centrální banka

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

Aprílové počasí po víkendu. Meteorologové prozradili, co máme čekat

Po víkendu se v Česku očekává poměrně chladné počasí, které však dlouho nevydrží. Přijde totiž oteplení. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na příští týden. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy