Europoslanci zkritizovali přístup zemí EU k víceletému rozpočtu

Notně prořídlé řady poslanců Evropského parlamentu, jejichž většina nedorazila na zkrácené zasedání kvůli koronavirové epidemii, dnes vyzvaly členské země k rázné změně přístupu k příštímu dlouhodobému rozpočtu Evropské unie. Předseda Evropské rady Charles Michel poslancům řekl, že chce po neúspěchu únorové vrcholné schůzky svolat další rozpočtový summit, na němž by zásadně rozdílné postoje států rád sblížil.

Lídři evropských zemí se v únoru na dvoudenní schůzce nedokázali shodnout na celkové výši ani rozdělení rozpočtu na období let 2021 až 2027. Zatímco Michel navrhl objem na úrovni 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU, některé státy západní a severní Evropy požadovaly snížení o další desítky miliard eur až k hranici jednoho procenta. Europarlament se přitom již dříve shodl na požadavku o více než 200 miliard eur vyšším než je Michelův návrh.

„Tenhle návrh skandálně omezuje společné zdroje EU. Koronavirus dokazuje, že nemáme dost společných prostředků na financování léčiv. Nemáme ani zdroje na řešení migrace,“ kritizoval výši rozpočtu zástupce nejsilnější lidovecké skupiny José Manuel Fernandes.

Stejně jako další poslanci požadoval zejména navýšení peněz na výzkum či bezpečnost a vedle epidemie koronaviru připomínal tisíce uprchlíků snažících se dostat z Turecka do Řecka.

Zatímco EP usiluje zvláště o co nejsilnější zastoupení centrálních investičních programů, o jejichž financování se rozhoduje přímo v Bruselu, velká část členských zemí včetně Česka chce vyjednat přesun co největší části peněz do strukturálních fondů, kde konkrétní projekty do pravomoci států. Poslanci by rovněž rádi v příštím rozpočtu viděli jasně určené nové vlastní zdroje financí, zejména ekologické poplatky, což se řadě států nelíbí.

„Politické ambice zelené dohody a přechod k digitální ekonomice budou mít smysl jen tehdy, pokud je doprovodí reálná vize rozpočtu a investic,“ připomněl šéf liberální skupiny Dacian Ciološ, že Michelův návrh ubral finance i zmíněným prioritám šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Parlament nemůže přímo zasahovat do jednání o rozpočtu, které je zcela na lídrech členských zemí, má však při jeho schvalování konečné slovo. Michel by proto chtěl mít kompromis vyjednaný nejlépe do poloviny roku, aby měl parlament dost času rozpočet potvrdit. O termínu dalšího summitu však i s ohledem na koronavirus zatím nerozhodl.

Řada poslanců přitom tvrdí, že pokud státy nepřijmou zásadní změny, pak dohodnutou variantu nepodpoří. Pokud nebude koncem roku rozpočet schválen, nerozběhne se financování nových projektů.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) europoslanci

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy