Evropané proti Židům? Antisemitismus nabírá na síle, ukazuje průzkum

Každý čtvrtý Evropan zastává antisemitské názory. Naznačil to průzkum americké organizace Anti-Defamation League (ADL) provedený ve 14 evropských zemích, mezi nimiž nebyla Česká republika. Nejčastěji se antisemitské postoje vyskytují v Polsku a na Ukrajině, kde jsou také nejvíce na vzestupu, informovala agentura AP. Obecně antisemitismus ve východní Evropě posiluje, zatímco na Západě většinou zůstává na ustálené úrovni.

V Polsku antisemitské postoje zastává 48 procent obyvatel, přičemž ještě v roce 2015 to bylo 37 procent, vyplývá z dnes zveřejněných údajů. Na Ukrajině byl nárůst ještě výraznější - na nynějších 46 procent ze 32 procent v roce 2016. V Maďarsku rozšíření antisemitských postojů za tu dobu poskočilo ze 40 na 42 procent.

AP připomíná, že židovské organizace v poslední době kritizovaly vlády všech tří zmíněných zemí, ačkoli všechny popírají, že by byly antisemitské. Například v Maďarsku vláda Viktora Orbána čelí kritice za kampaň proti finančníkovi židovského původu Georgi Sorosovi.

V západní Evropě studie ukázala, že antisemitské názory jsou na stejné úrovni nebo ustoupily, což platí o Británii, Španělsku, Nizozemsku, Itálii, Německu a Rakousku. Nejvíc, o 11 a osm procentních bodů, antisemitismus oslabil v Itálii a Rakousku - na 18, potažmo 20 procent.

Dánsko zaznamenalo rozšíření antisemitských názorů z osmi na deset procent obyvatelstva a Belgie z 21 na 24 procent. Ve Francii zůstává na 17 procentech a ve Švédsku, kde je vůbec nejnižší, na čtyřech.

Anti-Semitism, hate and extremism are spreading in new ways to all corners of the globe.That is why today, ADL hosted a meeting with Jewish community leaders from around the world to discuss best methods on the front lines in the fight against cyberhate and extremism. pic.twitter.com/MVBIDhoQBU

— ADL (@ADL) November 20, 2019

Průzkum, který byl proveden mezi 15. dubnem a 3. červnem, byl zveřejněn v době rostoucích obav z antisemitských útoků v Evropě. Zjištění z průzkumu přitom nutně neodpovídají počtu případů antisemitských útoků, které jsou v Maďarsku a Polsku zřídkavé, zatímco v Německu loni jejichž počet vzrostl o deset procent, stejně jako v Británii během prvních šesti měsíců tohoto roku.

ADL se respondentů dotazovala na určité negativní stereotypy uváděné v souvislosti s Židy. Pokud dotyčný odpověděl alespoň na šest z 11 uvedených stereotypů, že jsou spíš pravdivé, byl považován za člověka s antisemitskými názory.

Experti se zaměřovali zejména na dlouhodobé antisemitské předsudky, například ohledně údajného židovského vlivu na globální finanční systém a média. To, že Židé mají velký vliv ve světě podnikání, je široce rozšířeným názorem ve východní Evropě. S tvrzením, že Židé mají příliš velkou moc, souhlasí 72 procent Ukrajinců, 71 procent Maďarů, 56 procent Poláků a polovina Rusů.

Dvaačtyřicet procent Němců a 44 Rakušanů podle průzkumu soudí, že Židé příliš často hovoří o tom, co se jim stalo za holokaustu, zatímco například ve Švédsku zastává takový názor 15 procent populace a v Británii 18 procent.

Související

policie

Tři opilí muži vykřikovali v centru Prahy rasistická hesla

Pražští strážníci v pondělí zadrželi tři muže, kteří podle svědka vykřikovali rasistická hesla v Maiselově ulici v centru hlavního města. Protože měli podle provedených dechových zkoušek mezi 2,4 a 2,74 promile alkoholu v krvi, odvezla je hlídka do protialkoholní záchytné stanice. Městská policie to dnes uvedla na svém webu. Případem se nyní zabývají pražští policisté, řekla ČTK jejich mluvčí Eva Kropáčová.
střelba v Halle (9.10.2019)

Za útok na synagogu v Halle padlo doživotí, pachatel hlásal rasistické názory i u soudu

Na doživotí dnes poslal za mříže soud v Německu Stephana Ballieta, který se zodpovídal za loňský útok na synagogu v Halle. Soud tak svým nepravomocným verdiktem vyhověl obžalobě. Dovnitř synagogy se Balliet nedostal, v jejím okolí ale zabil dva lidi. Ústřední rada Židů v Německu rozsudek přivítala a označila ho za symbol toho, že antisemitismus nemá v zemi místo.

Více souvisejících

Antisemitismus židé evropa průzkumy Polsko Ukrajina George Soros Maďarsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 19 minutami

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 27 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 1 hodinou

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Americký prezident Joe Biden.

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters.

Aktualizováno včera

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí nadále soustředí na ofenzivní operace ve směru na ukrajinská města Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. Ve své pravidelné ranní operační zprávě to dnes uvedl ukrajinský generální štáb.

Zdroj: ČTK

Další zprávy