Evropané proti Židům? Antisemitismus nabírá na síle, ukazuje průzkum

Každý čtvrtý Evropan zastává antisemitské názory. Naznačil to průzkum americké organizace Anti-Defamation League (ADL) provedený ve 14 evropských zemích, mezi nimiž nebyla Česká republika. Nejčastěji se antisemitské postoje vyskytují v Polsku a na Ukrajině, kde jsou také nejvíce na vzestupu, informovala agentura AP. Obecně antisemitismus ve východní Evropě posiluje, zatímco na Západě většinou zůstává na ustálené úrovni.

V Polsku antisemitské postoje zastává 48 procent obyvatel, přičemž ještě v roce 2015 to bylo 37 procent, vyplývá z dnes zveřejněných údajů. Na Ukrajině byl nárůst ještě výraznější - na nynějších 46 procent ze 32 procent v roce 2016. V Maďarsku rozšíření antisemitských postojů za tu dobu poskočilo ze 40 na 42 procent.

AP připomíná, že židovské organizace v poslední době kritizovaly vlády všech tří zmíněných zemí, ačkoli všechny popírají, že by byly antisemitské. Například v Maďarsku vláda Viktora Orbána čelí kritice za kampaň proti finančníkovi židovského původu Georgi Sorosovi.

V západní Evropě studie ukázala, že antisemitské názory jsou na stejné úrovni nebo ustoupily, což platí o Británii, Španělsku, Nizozemsku, Itálii, Německu a Rakousku. Nejvíc, o 11 a osm procentních bodů, antisemitismus oslabil v Itálii a Rakousku - na 18, potažmo 20 procent.

Dánsko zaznamenalo rozšíření antisemitských názorů z osmi na deset procent obyvatelstva a Belgie z 21 na 24 procent. Ve Francii zůstává na 17 procentech a ve Švédsku, kde je vůbec nejnižší, na čtyřech.

Anti-Semitism, hate and extremism are spreading in new ways to all corners of the globe.That is why today, ADL hosted a meeting with Jewish community leaders from around the world to discuss best methods on the front lines in the fight against cyberhate and extremism. pic.twitter.com/MVBIDhoQBU

— ADL (@ADL) November 20, 2019

Průzkum, který byl proveden mezi 15. dubnem a 3. červnem, byl zveřejněn v době rostoucích obav z antisemitských útoků v Evropě. Zjištění z průzkumu přitom nutně neodpovídají počtu případů antisemitských útoků, které jsou v Maďarsku a Polsku zřídkavé, zatímco v Německu loni jejichž počet vzrostl o deset procent, stejně jako v Británii během prvních šesti měsíců tohoto roku.

ADL se respondentů dotazovala na určité negativní stereotypy uváděné v souvislosti s Židy. Pokud dotyčný odpověděl alespoň na šest z 11 uvedených stereotypů, že jsou spíš pravdivé, byl považován za člověka s antisemitskými názory.

Experti se zaměřovali zejména na dlouhodobé antisemitské předsudky, například ohledně údajného židovského vlivu na globální finanční systém a média. To, že Židé mají velký vliv ve světě podnikání, je široce rozšířeným názorem ve východní Evropě. S tvrzením, že Židé mají příliš velkou moc, souhlasí 72 procent Ukrajinců, 71 procent Maďarů, 56 procent Poláků a polovina Rusů.

Dvaačtyřicet procent Němců a 44 Rakušanů podle průzkumu soudí, že Židé příliš často hovoří o tom, co se jim stalo za holokaustu, zatímco například ve Švédsku zastává takový názor 15 procent populace a v Británii 18 procent.

Související

Židé, ilustrační fotografie.

V Česku loni výrazně přibylo projevů antisemitismu

V Česku meziročně stoupl o 90 procent počet projevů antisemitismu, vyplývá z výroční zprávy Federace židovských obcí. Zatímco předloni bylo podobných projevů 2277, v minulém roce to bylo 4328. Výrazně jich přibylo po říjnovém vpádu palestinského hnutí Hamás na izraelské území. Upozornila na to agentura TASR s odvoláním na zprávu ČT24. 

Více souvisejících

Antisemitismus židé evropa průzkumy Polsko Ukrajina George Soros Maďarsko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 22 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy