Evropská komise chce smazat platové rozdíly mužů a žen, představila nová pravidla

Evropská komise letos přichystá závazná pravidla, která mají pomoci vyrovnávat stále existující mzdové rozdíly mezi muži a ženami. Unijní exekutiva také spustí kampaň proti násilí na ženách a přetrvávajícím genderovým stereotypům. Počítá s tím pětiletá strategie pro rovnost mužů a žen, kterou dnes představily místopředsedkyně EK Věra Jourová a komisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová.

Ženy v zemích EU podle statistik komise vydělávají v průměru o 16 procent méně než muži, což se výrazně projevuje i na jejich penzích, kde je rozdíl až 30 procent. Brusel se dosud snažil problém řešit například prostřednictvím doporučení pro jednotlivé země v rámci hospodářských cyklů. Letos chce ovšem přijít se "závaznými pravidly platové transparentnosti", která by měla pomoci podstatně zlepšit situaci.

"Naše společnost prochází významnými změnami, stává se zelenější a digitálnější, a my musíme zajistit, aby ženy a muži měli stejné příležitosti a aby změny nerovnost dál neprohlubovaly," prohlásila Jourová, která má v komisi na starosti evropské hodnoty a transparentnost. Ženy podle ní stále doplácejí na to, že se část života starají o děti či že se častěji věnují profesím, které jsou obecně méně placené. Kromě toho však narážejí i na to, že jim zaměstnavatelé za stejnou práci nabídnou horší podmínky než mužům.

The Gender Equality Strategy is our plan for Europe to reach its full potential. ?We want the same opportunities for all who share the same aspirations – whether it is at home, at work or in decision-making. Find out how in the thread ↓ #UnionOfEquality

— European Commission ?? (@EU_Commission) March 5, 2020

Těměř polovina unijních států nemá žádná pravidla, která by umožňovala porovnat výši platů mužů a žen, což by se na základě chystaného návrhu komise mělo změnit.

"Je to první krok. Je jasné, že nemůžete srovnávat platy, dokud nebudete znát jejich výši," vysvětlila snahu komise Dalliová. Kokrétní podobu návrhu podle ní komise přichystá po sérii diskusí se zástupci členských zemí, zaměstnavatelů či zaměstnaneckých organizací.

Vedle platové diskriminace jsou ženy v EU stále také oběťmi fyzického či sexuálního násilí, s nímž se podle komise setká třetina z nich. Brusel proto podle Jourové v rámci strategie připraví i některá opatření, jež by tento stav pomohla zlepšit.

Unijní země by podle EK měly začít bezvýhradně plnit úmluvu Rady Evropy o boji proti domácímu násilí a násilí na ženách. Komise se podle Dalliové pokusí přesvědčit státy, které dosud tento pakt označovaný jako Istanbulská úmluva dosud neratifikovaly. Mezi touto šesticí jsou výhradně postkomunistické země včetně Česka či Slovenska.

EK také chystá informační kampaň a bude jednat s internetovými sociálními sítěmi, které by podle komise měly odstraňovat nepřípustné příspěvky.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost evropská komise mzdy / platy EU (Evropská unie) Věra Jourová

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Den osvobození se blíží a světu dochází trpělivost. Středa může vše změnit, Trumpovi to je ale jedno

Americký prezident Donald Trump se chystá vsadit úspěch svého druhého funkčního období, ekonomiku a osobní finance milionů Američanů na svou dlouhodobou víru, že cla mohou Spojeným státům vrátit zlatou éru bohatství a nezávislosti. Ve středu 2. dubna má vstoupit v platnost tzv. „Den osvobození“ – Trumpův plán na zavedení recipročních cel proti státům, které uvalují cla na americké zboží. Tento zásah do globálního obchodního systému by mohl ovlivnit každého Američana a zvýšit ceny v době, kdy jsou rodinné rozpočty již tak napjaté.

před 1 hodinou

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Soud uznal Le Penovou vinnou ze zneužití evropských fondů

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová byla shledána vinnou ze zneužití evropských fondů k financování své strany Národní sdružení (RN). Tento verdikt by ji mohl diskvalifikovat z účasti v prezidentských volbách v roce 2027. Soudce podle BBC zatím neoznámil, jaký trest Le Penová dostane.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

Hasiči pokračují v zásahu po výbuchu v Poličce. Nasadili těžkou techniku

Šestým dnem pokračuje zásah záchranných složek v areálu strojíren v Poličce v Pardubickém kraji, kde v úterý došlo k výbuchu. Hasiči v neděli začali pracovat s těžkou technikou na poškozeném objektu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy