Evropská komise představí plán na zastropování cen energií v září

Evropská komise zvažuje, jaké jsou možnosti zastropování cen energií či dalších kroků k omezení rekordního zdražování plynu a elektřiny. Europoslancům to dnes řekla zástupkyně šéfa ředitelství pro energetiku Evropské komise Mechthild Wörsdörferová, podle níž předsedkyně komise Ursula von der Leyenová představí plán možného postupu 14. září. Vedle krátkodobých opatření se Brusel zabývá i případnou reformou trhu s energiemi, dodala.

Členské země Evropské unie letos komisi pověřily, aby kvůli bezprecedentnímu růstu cen energií souvisejícímu s ruskou invazí na Ukrajinu připravila analýzu k možnému zastropování cen i dlouhodobé reformě trhu. Stále více členských zemí v posledních týdnech volá po společném urychleném řešení.

"Rychle zvažujeme všechny možnosti a chceme získat zpětnou vazbu od členských států," prohlásila Wörsdörferová v narážce na mimořádné zasedání ministrů energetiky, které české předsednictví EU svolalo na příští pátek. Na něm si chce komise vyslechnout názory všech zemí na možné stanovení maximálních cen. Pět dní po této schůzce má pak šéfka unijní exekutivy představit možný společný postup.

Podle zmíněné činitelky EK může například Brusel navrhnout různé cenové stropy na dovoz plynu z Ruska či na jeho prodej v rámci EU. Klíčovým cílem je pro komisi ochránit před dopadem drahých energií nejen nejzranitelnější část obyvatel, ale i střední třídu či firmy, doplnila.

K zastropování cen plynu již sáhlo Španělsko a Portugalsko, které si v rámci evropského bloku vyjednaly výjimku umožňující oddělit propojené ceny plynu a elektřiny. Vlády většiny unijních států včetně Česka hovoří o podobném omezení cen na úrovni celé sedmadvacítky. Jednotný systém by podle expertů fungování cenových stropů zefektivnil a zabránil například tomu, aby plyn dotovaný veřejnými penězi v jedné zemi nakupovaly okolní státy.

Dalším způsobem, jak pomoci lidem potýkajícím se s drahými energiemi, je zdanit mimořádné zisky firem z oboru. S tím již začala například Itálie, Španělsko či Řecko a zvažují to i vlády například v Německu či Česku. Komise o této možnosti příliš nemluví, Wörsdörferová naproti tomu dnes poslancům z výboru pro průmysl a energetiku řekla, že součástí celoevropského řešení může být plán úspor a omezení poptávky po energiích. S tím rovněž řada členských zemí počítá a nabádá své obyvatele i firmy například k redukci vytápění budov.

Přibývá také států, které se hlásí k možnosti širší reformy trhu s energiemi, jež by počítala například se zmíněným oddělením cen plynu a elektřiny, která zdražuje i kvůli drahému plynu ovlivněnému nejistotou dodávek z Ruska. Podle Wörsdörferové komise v současnosti analyzuje možné dopady této reformy. Kdy představí Brusel její návrh, však činitelka nespecifikovala.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na dokument EK uvedla, že návrhy na řešení drahých energií by mohly zahrnovat cenový strop u některých technologií pro výrobu elektřiny, jež nevyužívají plyn. Toto opatření by se podle dokumentu vztahovalo například na větrné, solární a jaderné elekrárny, které mají nizší provozní náklady než plynové elektrárny.

"Tato zpráva představuje první balík opatření k optimalizaci fungování evropských trhů s elektřinou a ke snížení dopadů cen plynu na ceny placené spotřebiteli," cituje Reuters z dokumentu. Požadovaného efektu lze podle dokumentu dosáhnout pouze kombinací opatření, která by zahrnovala snížení poptávky po elektřině, zavedení cenového limitu a podniknutí kroků k ochraně spotřebitelů před rostoucími náklady na energie.

Související

Více souvisejících

evropská komise Energetika EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy