Evropská komise schválila dotaci pro české uhelné regiony

Evropská komise dnes schválila dotaci 1,64 miliardy eur (přes 40 miliard korun) na podporu českých regionů spoléhajících dosud na výrobu energie z uhlí. Peníze v rámci nového fondu Evropské unie určeného pro přechod k ekologicky čisté energii poputují do Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Do roku 2033 se z nich budou moci financovat zejména náklady spojené se zavíráním uhelných dolů a elektráren.

Ve všech třech krajích jsou tisíce pracovních míst přímo spojených s těžbou uhlí a jeho následným využíváním pro výrobu energie. Peníze mají podpořit například rekvalifikace zaměstnanců, ale také investice do obnovitelných zdrojů či do souvisejícího výzkumu a vývoje.

"Evropská komise stojí na straně Česka a usiluje o zdravou, zelenou a spravedlivou budoucnost země," komentoval schválení balíku grantů místopředseda EK Frans Timmermans odpovědný za naplňování klimatické strategie známé jako Zelená dohoda pro Evropu.

Fond pro spravedlivou transformaci, na jehož vytvoření se EU dohodla v rámci tohoto plánu, obsahuje téměř 20 miliard eur. Těžit z něj mají především průmyslové země bývalého východního bloku, největší díl by měl připadnout Polsku.

Uhelné kraje využijí peníze na zvýšení zaměstnanosti i změnu krajiny

České regiony závislé na těžbě uhlí využijí dotace od Evropské unie na strategické projekty, které mají zvýšit počet pracovních míst i obnovitelných zdrojů energie nebo rekultivovat krajinu. Peníze budou směřovat i na rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu. Vyplývá to z reakcí zástupců Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje poté, co Evropská komise dnes těmto regionům schválila dotaci 1,64 miliardy eur (přes 40 miliard korun).

Ústecký kraj chce peníze z nového fondu Evropské unie určeného pro přechod k ekologicky čisté energii využít například na nákup vodíkových autobusů a výstavbu plničky na vodík v Ústí nad Labem či na stavbu transformačního centra v krajské městě. Peníze by mohly směřovat také na revitalizaci hnědouhelného lomu Československé armády na Mostecku nebo vytvoření továrny na baterie do aut na Chomutovsku.

"Ústecký kraj patří mezi tři české regiony, jejichž hospodářství je závislé na těžbě uhlí. Odklon od uhlí proto pro nás má řadu negativních dopadů, a to jak ekonomických, tak i sociálních," uvedl už dříve hejtman Jan Schiller (ANO). Cílem projektů je podle něj zajistit dostatek pracovních míst po skončení těžby. Snahou je i rekultivovat krajinu.

Také Karlovarský kraj schválení dotace pro uhelné regiony ČR uvítal, z takzvaného Fondu spravedlivé transformace by měl získat 6,2 miliardy korun. "Znamená to možnost postupné přeměny kraje, přechod na nové zdroje energie, vznik nových pracovních míst, rozvoj vzdělávání, vědy a výzkumu. Jsme připraveni peníze využít na uskutečnění strategických projektů a další záměry z území regionu," reagoval hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Podle krajského radního Patrika Pizingera (Místní) to pro Karlovarský kraj otevírá velkou příležitost podpořit malé a střední podnikání, posílit zaměstnanost a posunout se se směrem ke klimaticky neutrální ekonomice.

Zhruba polovina z 18,9 miliardy korun, které budou vyčleněny pro Moravskoslezský kraj, by měla směřovat na strategické projekty, které se v kraji už připravují. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) už dříve řekl, že se bude jednat například o projekty Černá kostka, Technologická a podnikatelská akademie, Poho Park nebo Eden Silesia. Zbývající část z evropských peněz má jít například na obnovu strategických brownfieldů, která je pro kraj velmi důležitá. Jde především o areály bývalých černouhelných dolů.

Ve všech třech krajích jsou tisíce pracovních míst přímo spojených s těžbou uhlí a jeho následným využíváním pro výrobu energie.

"Evropská komise stojí na straně Česka a usiluje o zdravou, zelenou a spravedlivou budoucnost země," komentoval schválení balíku grantů místopředseda EK Frans Timmermans odpovědný za naplňování klimatické strategie známé jako Zelená dohoda pro Evropu.

Fond pro spravedlivou transformaci, na jehož vytvoření se EU dohodla v rámci tohoto plánu, obsahuje téměř 20 miliard eur. Těžit z něj mají především průmyslové země bývalého východního bloku, největší díl by měl připadnout Polsku.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

evropská komise EU (Evropská unie) uhlí

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy