Evropská pobočka WHO poukázala na problém dlouhodobých následků

Zdravotnické úřady po celém světě musí věnovat mimořádnou pozornost takzvanému "dlouhému covidu", uvedla dnes evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle ní se zhruba každý desátý pacient nakažený touto nemocí ještě po 12 týdnech od infekce potýká se zdravotními problémy.

"Pro Světovou zdravotnickou organizaci je to jasná priorita a musí tomu tak být pro všechny zdravotnické úřady," prohlásil na dnešní tiskové konferenci šéf evropské WHO Hans Kluge. Postěžoval si přitom, že pacienti s dlouhodobými příznaky nemoci covid-19 se příliš často setkávají s "nedůvěrou či nedostatkem pochopení".

Lidem, kteří mají symptomy dlouhou dobu, je třeba naslouchat, pokud máme pochopit dlouhodobé následky covidu-19, zdůraznil Kluge. Stále nevíme, proč u některých pacientů s covidem-19 ještě měsíce přetrvávají příznaky jako extrémní únava, dýchací potíže nebo někdy velmi vážné neurologické a srdeční problémy, prohlásil Kluge.

"Každý desátý pacient s nemocí covid-19 se necítí dobře ani po 12 týdnech a často ještě mnohem déle," upozornil dále šéf evropské WHO. K přetrvávajícím potížím patří i bolest hlavy a bolest na hrudi, vracející se horečka, deprese, ztráta čichu, průjem či zvonění v uších, uvedla agentura AP.

Evropská pobočka WHO vyzvala jednotlivé země a evropské instituce, aby zřídily společný výzkumný program a sdílely data.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

včera

Uvařená ptačí těla i larvy. Inspekce zasahovala v asijské tržnici v Brně

Inspektorky Státní veterinární správy při kontrole v asijské tržnici Vinamo v Olomoucké ulici v Brně objevily několik závažných porušení předpisů při prodeji produktů živočišného původu. Nalezly například uvařená ptačí těla i s hlavami.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy