Fiasko klimatické konference COP25? Dohoda stále není, debata se vyostřuje

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením. Předsedající Carolina Schmidtová, chilská ministryně životního prostředí, dnes vyzvala delegáty, aby uznali "všeobecnou vyváženost" navrhovaných dohod. "Musíme ukázat světu, že to dokážeme," prohlásila.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Protože se pro návrhy závěrů konference nepodařilo získat dostatečnou podporu, vypracovalo chilské předsednictví nový kompromisní text, který dostali diplomaté zúčastněných zemí k posouzení dnes odpoledne. Chilský diplomat Andrés Landerretche novinářům řekl, že každý bude muset ustoupit, pokud má dohoda získat podporu všech zemí. "Je nemožné dojít ke konsenzu, pokud nebudeme ochotní akceptovat kompromisy," citovala ho agentura AP.

"Těchto klimatických jednání se účastním od samého začátku v roce 1991, ale nikdy jsem neviděl tak naprostý nesoulad, jakého jsme svědky tady... v Madridu mezi tím, co požaduje věda a lidi po celém světě a tím, co nám vyjednavači předkládají," uvedl analytik Alden Meyer z organizace Union of Concerned Scientists (Svaz znepokojených vědců).

Na jednáních, která mají zabránit krachu klimatické schůzky, se výrazně podílí například hostitelské Španělsko, Německo či místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Ti ve snaze prosadit přísnější omezení emisí stojí zejména proti Spojeným státům, jejichž prezident Donald Trump už oznámil, že jeho země odstoupí od pařížské klimatické dohody. Intenzivnější boj s emisemi odmítá i Brazílie nebo Saúdská Arábie.

"Je nemyslitelné, aby ti, kdo šlapou na brzdu, určovali výsledek klimatické konference," komentovala rozpory německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová. Podle ní je potřeba usilovat o kompromis, nikoli však "za každou cenu".

Příští klimatická konference se bude konat v roce 2020 v Glasgowě. Zástupce organizace Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Tim Crosland madridská jednání kritizoval a pohrozil narušením nadcházející konference.

Mentre les governants acaben de decidir com maquillaran un acord final #COP25 buit de solucions i ple d'eufemismes recargolats..Nosaltres ens reunim per preparar nova estratègia i plantejar properes accions contra la inoperància política!#COPseguimosAquí#emergènciaClimàtica pic.twitter.com/7hpItOZ7G2

— Rebel·lió o Extinció BCN (@XRBarcelona) December 13, 2019

"Rokovali jsme 25 let a jediné, oč opravdu jde, je dohoda o globálních emisích, a tu stále nemáme. Je nezbytné zaměřit jednání na to, co je nutné, co se musí udělat, máme-li odvrátit zkázu," řekl novinářům.

Související

Klimatická konference, Madrid 2019

Fiasko. Klimatická konference COP25 bez výsledku, rozruch způsobila Austrálie

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu dnes skončila bez shody o základních problémech, přestože jednání se neplánovaně protáhlo o téměř dva dny. Napsala to agentura DPA. Nepodařilo se překonat zejména rozpory okolo trhu s emisními povolenkami, debata byla odložena na příští rok. Zklamání vyjádřil generální tajemník OSN i mezinárodní ekologické organizace.

Více souvisejících

COP25 (klimatická konference Madrid 2019) Madrid Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám

Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy