Francie ve víru protestů: Odbory plánují na úterý další stávku, vláda odmítá ustoupit

Francouzské odbory dnes vyzvaly k nové rozsáhlé stávce a demonstracím proti plánované důchodové reformě. Uskutečnit se mají v úterý 10. prosince, informoval list Le Figaro. Ve čtvrtek výzvu odborářů k protestu vyslyšelo podle vlády 800.000 lidí po celé Francii. Podle organizátorů na demonstracích nespokojenost vyjádřilo 1,5 milionu Francouzů.

Vláda ale zatím na reformě trvá, její detaily premiér Édouard Philippe představí ve středu. 

Na pokračování protestů se při dnešní poradě dohodla skupina složená z osmi různých odborových organizací. "Nepochopili míru sociální nespokojenosti v naší zemi. Měli by si raději trochu pospíšit a přijít s odpověďmi," uvedla zástupkyně největší odborové organizace CGT Catherine Perretová na adresu francouzské vlády.

Příští úterý by se měly protesty podle odborářů soustředit na hlavní město. V plánu je pochod od Invalidovny do jižní části pařížského centra. Druhý velký protest bude podle Perretové příležitostí pro další zaměstnance, aby se ke stávce připojili.

Podle zástupkyně CGT je nyní "míč na vládní straně hřiště". Odboráři očekávají, že plán na důchodovou reformu kabinet stáhne a začne s nimi jednat o "zlepšení současného systému". Také druhé největší odbory FSU dnes oznámily, že se chystají na "dlouhotrvající" protesty.

Premiér Philippe následně oznámil, že měl ještě dnes na programu jednání s představiteli státních drah SNCF a pařížského dopravního podniku RATP. Konzultace pak má uzavřít pondělní schůzka ministryně zdravotnictví s odboráři. "Příští středu ve 12 hodin představím celý vládní projekt," pokračoval Philippe, přičemž zmínil "jasné návrhy", které budou brát v potaz připomínky ze strany odborů.

"Jsem přesvědčen, že s odborovými organizacemi nalezneme dobrou rovnováhu... aniž bychom opouštěli naše velmi pevné odhodlání zavést univerzální systém," citovala premiéra agentura AFP. Francouzi podle něj ví, že současný systém se 42 různými režimy nemůže přetrvat a že "postupně budeme muset začít pracovat trochu déle". Vláda ale prý chce transformaci provést "rozumně" a "bez brutality".

Současná pravidla například umožňují železničářům odejít do důchodu až o deset let dříve než průměrný zaměstnanec. Francouzský prezident Emmanuel Macron platný systém považuje za příliš komplikovaný, finančně náročný a také nespravedlivý. Reformou chce mimo jiné zakotvit pobídky, které by lidi motivovaly pracovat déle.

Ve čtvrtek proti chystané důchodové reformě v ulicích francouzských měst podle vlády protestovalo přes 800.000 demonstrantů. Podle odborů CGT jich bylo 1,5 milionu. Ke stávce se připojili nejen železničáři a zaměstnanci městských dopravních podniků, ale i řidiči kamionů, učitelé, popeláři, zdravotníci, policisté, hasiči nebo zaměstnanci justice.

Dnes pokračuje stávka železničářů a zaměstnanci dopravních podniků hodlají stávkovat až do konce týdne. Například z učitelů středních škol, kterých ve čtvrtek stávkovalo ještě asi 50 procent, dnes do práce nepřišlo už méně než pět procent.

Související

Více souvisejících

demonstrace ve Francii důchodová reforma stávka Emmanuel Macron Édouard Philippe

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy