Gorila ožívá. Slovenská policie potvrdila pravost nahrávky v korupční aféře

Slovenské policii se podařilo potvrdit pravost hlasů z nahrávky týkající se korupční aféry Gorila z doby před více než deseti let, která se týká podezření z uplácení politiků a vysokých úředníků. Končící šéf vyšetřovacího týmu Lukáš Kyselica to řekl listům Sme a Denník N.

Zmíněnou nahrávku policie loni zajistila na paměťovém klíčí USB při domovních prohlídkách u kontroverzního slovenského podnikatele Mariana Kočnera, který byl mezitím obviněn z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a také z ekonomické kriminality.

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Popisují korupci v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy finanční skupinou Penta, která za to podle tisku získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků.

"Požádal jsem znalce, aby prozkoumal hlasy, které se nacházejí na zmíněném klíči, a srovnal je s jinými hlasy, kterém jsem zajistil. Výsledkem je nejvyšší míra shody, kterou lze takto vyjádřit," uvedl Kyselica, který se rozhodl odejít z policie a který zvažuje vstup do politiky. Neupřesnil osoby, které se podařilo na nahrávce ztotožnit.

Spis Gorila zachycuje údajná setkání představitele Penty Jaroslava Haščáka s různými politiky a dalšími osobami v jednom bytě v Bratislavě. Spis podle médií na základě odposlechů vypracovala slovenská tajná služba SIS. Z dokumentu vyplývá, že v bytě se dojednávaly anebo i přímo přebíraly úplatky. Podle dokumentu se tam Haščák setkával například s tehdejší členkou vedení Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou nebo s někdejším ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem.

Jediným z nyní aktivních slovenských politiků, který s finančníkem Haščákem ve zmíněném bytě podle uniklých dokumentů v roce 2006 hovořil, je šéf nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie a expremiér Robert Fico. Ten byl tehdy opozičním politikem a s Haščákem prý debatoval i o poměrech ve Směru-SD. S finančníkem se podle nepotvrzených informací opakovaně setkal i Ficův pobočník, jedna ze schůzek se měla uskutečnit po volbách v roce 2006, po kterých se Fico poprvé stal premiérem.

Fico v uplynulých letech opakovaně odmítl odpovědět na novinářské dotazy, zda se s Haščákem ve zmíněném bytě setkal. Premiér a místopředseda Směru-SD Pellegrini se Fica zastal. Po dnešním jednání vlády Pellegrini tvrdil, že pokud se pravost spisu Gorila potvrdí, může z lidí, kteří jsou ve spisu zmiňováni, spávat nejklidněji právě Fico.

Penta od propuknutí kauzy Gorila obsah zmíněného spisu zpochybňuje a odmítla i nařčení z nekalého jednání.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko Korupce Marian Kočner

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy