Heger vyjádřil lítost, pokud někoho zklamal tím, že nejel na Ukrajinu

Slovenský premiér Eduard Heger vyjádřil lítost, pokud někoho zklamal tím, že nejel s kolegy ze středoevropských zemí na návštěvu válkou zasažené Ukrajiny. Heger dnes novinářům řekl, že nyní by své rozhodnutí zřejmě přehodnotil. Do Kyjeva, který se snaží obklíčit ruští vojáci, v úterý vlakem dorazil předseda české vlády Petr Fiala a jeho kolegové z Polska a Slovinska; v ukrajinské metropoli se politici setkali i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

"Čas už nevrátím. Je mi líto, pokud jsem některé lidi na Slovensku zklamal. Rozhodoval jsem se na základě okolností a informací, které mi byly poskytnuté," uvedl Heger. Dodal, že nabídku připojit se ke zmíněné návštěvě dostal od polského premiéra Mateusze Morawieckého, ale na základě doporučení bezpečnostních složek na Ukrajinu nakonec necestoval.

Kritice podrobila cestu trojice státníků do Kyjeva někdejší politička a diplomatka Magda Vašáryová. Na svém facebookovém profilu napsala, že této akci nerozumí.

"Slovinský Janša, který pořádně kritizuje EU, dva Poláci, kteří chtějí vyvést Polsko z EU a už pár let rozkládají demokratické instituce ve státu, a nový český premiér? To je co za skupinu?" podivila se herečka.

Heger také řekl, že jeho postoj k Ukrajině se nemění. Bratislava, která podporuje integrační ambice Kyjeva, už darovala Ukrajině například vojenský materiál. Slovenská vláda dnes schválila návrh zákona, na jehož základě bude země moci poskytovat příspěvky těm, kdo ubytují uprchlíky z Ukrajiny. Bratislava podle předlohy také se zpětnou platností odpustí mýtné vozidlům, které přepravují humanitární pomoc na Ukrajinu, osobní vozidla z Ukrajiny zase nebudou muset mít zakoupenou dálniční známku. Hegerův kabinet by nově také měl získat pravomoc vyloučit zájemce z některých zemí z účasti v tendrech na získání veřejných zakázek na Slovensku.

Slovenská vláda se také rozhodla požádat mezinárodní instituce a země mimo EU o humanitární pomoc, protože podle materiálu ministerstva vnitra nabídka v rámci aktivovaného unijního mechanismu civilní ochrany nebyla dostatečná. Pomoc se má vztahovat hlavně na ubytování uprchlíků, jejich stravování a poskytování zdravotní péče. Podle Hegera tento krok souvisí s případnou další vlnou ukrajinských uprchlíků, pro které je Slovensko nyní hlavně tranzitní zemí.

Od začátku ozbrojeného konfliktu na Ukrajině vstoupilo z této země na Slovensko přes 220.000 lidí. Z tohoto počtu zhruba 31.700 osob požádalo na Slovensku o přidělení statusu dočasného útočiště, který zaručuje například přístup na pracovní trh a ke zdravotní péči. Počty příchozích lidí z Ukrajiny na Slovensko v posledních dnech klesly.

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Slovensko Eduard Heger (ministr SR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy