V Německu žije stále větší podíl lidí, o nichž se již nedá říct, že jsou to východní či západní Němci. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Německého historického ústavu ve Varšavě Miloš Řezník. Poukázal rovněž na to, že pro rozvoj příhraničí východu Německa jsou důležití Češi a Poláci, kteří se pro Němce stávají zajímavou a důležitou klientelou.
"Ve východním Německu už žije nová generace lidí, kteří se narodili po (sjednocení)," řekl Řezník. "Neřekl bych, že je na nějaké obecné rovině problém identifikace Němců z východních zemí s Německem jako jednotným. Je to dáno také tím, že společnost na východě Německa už je částečně promíchaná, dneska na první pohled není jasné, zda tam člověk žije v první či druhé generaci a zda se tam lidé přistěhovali ze západu," uvedl.
Do dneška ale vidí přetrvávají rozdíly v příjmech, životní úrovni či v infrastruktuře, i když se nerovnosti výrazně zmenšily. Roli podle něj hraje i určitá frustrace části střední generace, která je důsledkem strukturálního odpadnutí některých regionů. "Ti lidé mají málo možností a málo motivace se z těch obcí dostat a hromadí se v nich pocit ztráty," řekl.
Za někdejší problémy sjednocování země považuje i vyčleňování východoněmecké zkušenosti, protože lidé s východoněmeckou výchovou se často dostávali do situace, kdy docházelo k napětí mezi jejich biografickou pamětí na jedné straně a politikou a kulturou dějin na straně druhé. Jizvy zanechala i převaha západu na východě. "Možná bych to přirovnal k pocitům v postkoloniální společnosti, která je ovládaná tím, že je vlastně strukturálně slabá," uvedl k dění po sjednocení země.
Za posledních třicet let se ale mnohé změnilo, slabé regiony jsou i na západě, například v Porúří. Změnilo se i vnímání vlastní identity, k čemuž přispělo stěhování Němců na západ i východ. "Generační rozdíly jsou, ale v Německu jsou lidé, o kterých už se nedá říct, zda jsou východní či západní, nebo se s tím nijak zvlášť neidentifikují. Jejich podíl je vysoký a čím dál vyšší," uvedl.
Řezník, který před odchodem do Varšavy dlouhé roky působil na univerzitě v Saské Kamenici (Chemnitz), si známky pokroku ve sjednocování Němců povšiml i z vlastní zkušenosti. "Co jsem už dlouho neslyšel a co ještě před 15 lety bylo oblíbeným žánrem, to byly vtipy o východních Němcích. To se prakticky vytratilo, protože to si vyprávěla generace, která prodělala roky 1989 a 1990 a také to, co se dělo potom," vysvětlil.
Narušit sjednocování Němců jako jednoho národa by ale mohly narušit negativní stereotypy a zjednodušující výklady dění na východě. "Třeba takové ty povrchní komentáře, že silná pozice radikální pravice na východě je daná nějakou politickou nezralostí východních Němců nebo jejich přirozeným tíhnutím k autoritářství, tento proces můžou zabrzdit," řekl.
K vyrovnávání rozdílů na východě Německa podle Řezníka přispívají i Češi s Poláky. "Dneska je to úplně jiná klientela, úplně jiná skupina se vzestupem životní úrovně a reálných příjmů," uvedl s tím, že do Německa jezdí nejen za nákupy a turistikou, ale také za kulturou.
Obzvláště viditelný je význam přeshraničního styku na německo-polské hranici. "V některých oblastech se jedná o naprostou periferii i v rámci východních (německých) zemí, protože Sasko je pořád ještě relativně silné, ale třeba v Pomořanech nebo Meklenbursku, tak tam je situace jiná," uvedl.
"Dochází tam k zajímavým jevům," řekl. Za příklad označil rozšiřování štětínské aglomerace z Polska do Německa. "Poláci, kteří jsou polští občané a pracují v Polsku ve Štětíně, si kupují byty nebo domy na německé straně, protože to je levnější než ve Štětíně. Stěhují se tedy do německých pohraničních obcí, ale tam představují společenskou elitu, tam patří do té vyšší příjmové skupiny," uvedl. Dodal, že v regionálním kontextu je tedy dnešní situace na pomezí opačná, než tomu bylo ještě před 20 lety.
Související

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
Aktuálně se děje
před 57 minutami

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice
před 1 hodinou

Trumpa opět otřásl celou Zemí. Zavedením 100% cel na filmy ze zahraničí světu vyrazil dech
před 2 hodinami

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného
před 2 hodinami

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa
před 3 hodinami

Trump oznámil znovuotevření Alcatrazu. Navzdory už tak temné historii amerického vězeňství
před 3 hodinami

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost
před 4 hodinami

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému
před 4 hodinami

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků
před 5 hodinami

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky
před 6 hodinami

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...
před 8 hodinami

Letní počasí se tento týden nevrátí. Místo toho teploty klesnou až k nule
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
včera

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
včera

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
včera

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
včera

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno včera

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
včera
Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
Ruský prezident Vladimir Putin v neděli prohlásil, že jeho země má dostatek kapacit a zdrojů k tomu, aby dokončila válečné tažení na Ukrajině podle svých představ. Zároveň uvedl, že doufá, že Rusko nebude muset sáhnout po jaderném arzenálu.
Zdroj: Libor Novák