Historik: Klesá počet Němců, které lze označit za východní či západní

V Německu žije stále větší podíl lidí, o nichž se již nedá říct, že jsou to východní či západní Němci. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Německého historického ústavu ve Varšavě Miloš Řezník. Poukázal rovněž na to, že pro rozvoj příhraničí východu Německa jsou důležití Češi a Poláci, kteří se pro Němce stávají zajímavou a důležitou klientelou.

"Ve východním Německu už žije nová generace lidí, kteří se narodili po (sjednocení)," řekl Řezník. "Neřekl bych, že je na nějaké obecné rovině problém identifikace Němců z východních zemí s Německem jako jednotným. Je to dáno také tím, že společnost na východě Německa už je částečně promíchaná, dneska na první pohled není jasné, zda tam člověk žije v první či druhé generaci a zda se tam lidé přistěhovali ze západu," uvedl.

Do dneška ale vidí přetrvávají rozdíly v příjmech, životní úrovni či v infrastruktuře, i když se nerovnosti výrazně zmenšily. Roli podle něj hraje i určitá frustrace části střední generace, která je důsledkem strukturálního odpadnutí některých regionů. "Ti lidé mají málo možností a málo motivace se z těch obcí dostat a hromadí se v nich pocit ztráty," řekl.

Za někdejší problémy sjednocování země považuje i vyčleňování východoněmecké zkušenosti, protože lidé s východoněmeckou výchovou se často dostávali do situace, kdy docházelo k napětí mezi jejich biografickou pamětí na jedné straně a politikou a kulturou dějin na straně druhé. Jizvy zanechala i převaha západu na východě. "Možná bych to přirovnal k pocitům v postkoloniální společnosti, která je ovládaná tím, že je vlastně strukturálně slabá," uvedl k dění po sjednocení země.

Za posledních třicet let se ale mnohé změnilo, slabé regiony jsou i na západě, například v Porúří. Změnilo se i vnímání vlastní identity, k čemuž přispělo stěhování Němců na západ i východ. "Generační rozdíly jsou, ale v Německu jsou lidé, o kterých už se nedá říct, zda jsou východní či západní, nebo se s tím nijak zvlášť neidentifikují. Jejich podíl je vysoký a čím dál vyšší," uvedl.

Řezník, který před odchodem do Varšavy dlouhé roky působil na univerzitě v Saské Kamenici (Chemnitz), si známky pokroku ve sjednocování Němců povšiml i z vlastní zkušenosti. "Co jsem už dlouho neslyšel a co ještě před 15 lety bylo oblíbeným žánrem, to byly vtipy o východních Němcích. To se prakticky vytratilo, protože to si vyprávěla generace, která prodělala roky 1989 a 1990 a také to, co se dělo potom," vysvětlil.

Narušit sjednocování Němců jako jednoho národa by ale mohly narušit negativní stereotypy a zjednodušující výklady dění na východě. "Třeba takové ty povrchní komentáře, že silná pozice radikální pravice na východě je daná nějakou politickou nezralostí východních Němců nebo jejich přirozeným tíhnutím k autoritářství, tento proces můžou zabrzdit," řekl.

K vyrovnávání rozdílů na východě Německa podle Řezníka přispívají i Češi s Poláky. "Dneska je to úplně jiná klientela, úplně jiná skupina se vzestupem životní úrovně a reálných příjmů," uvedl s tím, že do Německa jezdí nejen za nákupy a turistikou, ale také za kulturou.

Obzvláště viditelný je význam přeshraničního styku na německo-polské hranici. "V některých oblastech se jedná o naprostou periferii i v rámci východních (německých) zemí, protože Sasko je pořád ještě relativně silné, ale třeba v Pomořanech nebo Meklenbursku, tak tam je situace jiná," uvedl.

"Dochází tam k zajímavým jevům," řekl. Za příklad označil rozšiřování štětínské aglomerace z Polska do Německa. "Poláci, kteří jsou polští občané a pracují v Polsku ve Štětíně, si kupují byty nebo domy na německé straně, protože to je levnější než ve Štětíně. Stěhují se tedy do německých pohraničních obcí, ale tam představují společenskou elitu, tam patří do té vyšší příjmové skupiny," uvedl. Dodal, že v regionálním kontextu je tedy dnešní situace na pomezí opačná, než tomu bylo ještě před 20 lety.

Související

Více souvisejících

Německo sjednocení Německa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy