V Německu žije stále větší podíl lidí, o nichž se již nedá říct, že jsou to východní či západní Němci. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Německého historického ústavu ve Varšavě Miloš Řezník. Poukázal rovněž na to, že pro rozvoj příhraničí východu Německa jsou důležití Češi a Poláci, kteří se pro Němce stávají zajímavou a důležitou klientelou.
"Ve východním Německu už žije nová generace lidí, kteří se narodili po (sjednocení)," řekl Řezník. "Neřekl bych, že je na nějaké obecné rovině problém identifikace Němců z východních zemí s Německem jako jednotným. Je to dáno také tím, že společnost na východě Německa už je částečně promíchaná, dneska na první pohled není jasné, zda tam člověk žije v první či druhé generaci a zda se tam lidé přistěhovali ze západu," uvedl.
Do dneška ale vidí přetrvávají rozdíly v příjmech, životní úrovni či v infrastruktuře, i když se nerovnosti výrazně zmenšily. Roli podle něj hraje i určitá frustrace části střední generace, která je důsledkem strukturálního odpadnutí některých regionů. "Ti lidé mají málo možností a málo motivace se z těch obcí dostat a hromadí se v nich pocit ztráty," řekl.
Za někdejší problémy sjednocování země považuje i vyčleňování východoněmecké zkušenosti, protože lidé s východoněmeckou výchovou se často dostávali do situace, kdy docházelo k napětí mezi jejich biografickou pamětí na jedné straně a politikou a kulturou dějin na straně druhé. Jizvy zanechala i převaha západu na východě. "Možná bych to přirovnal k pocitům v postkoloniální společnosti, která je ovládaná tím, že je vlastně strukturálně slabá," uvedl k dění po sjednocení země.
Za posledních třicet let se ale mnohé změnilo, slabé regiony jsou i na západě, například v Porúří. Změnilo se i vnímání vlastní identity, k čemuž přispělo stěhování Němců na západ i východ. "Generační rozdíly jsou, ale v Německu jsou lidé, o kterých už se nedá říct, zda jsou východní či západní, nebo se s tím nijak zvlášť neidentifikují. Jejich podíl je vysoký a čím dál vyšší," uvedl.
Řezník, který před odchodem do Varšavy dlouhé roky působil na univerzitě v Saské Kamenici (Chemnitz), si známky pokroku ve sjednocování Němců povšiml i z vlastní zkušenosti. "Co jsem už dlouho neslyšel a co ještě před 15 lety bylo oblíbeným žánrem, to byly vtipy o východních Němcích. To se prakticky vytratilo, protože to si vyprávěla generace, která prodělala roky 1989 a 1990 a také to, co se dělo potom," vysvětlil.
Narušit sjednocování Němců jako jednoho národa by ale mohly narušit negativní stereotypy a zjednodušující výklady dění na východě. "Třeba takové ty povrchní komentáře, že silná pozice radikální pravice na východě je daná nějakou politickou nezralostí východních Němců nebo jejich přirozeným tíhnutím k autoritářství, tento proces můžou zabrzdit," řekl.
K vyrovnávání rozdílů na východě Německa podle Řezníka přispívají i Češi s Poláky. "Dneska je to úplně jiná klientela, úplně jiná skupina se vzestupem životní úrovně a reálných příjmů," uvedl s tím, že do Německa jezdí nejen za nákupy a turistikou, ale také za kulturou.
Obzvláště viditelný je význam přeshraničního styku na německo-polské hranici. "V některých oblastech se jedná o naprostou periferii i v rámci východních (německých) zemí, protože Sasko je pořád ještě relativně silné, ale třeba v Pomořanech nebo Meklenbursku, tak tam je situace jiná," uvedl.
"Dochází tam k zajímavým jevům," řekl. Za příklad označil rozšiřování štětínské aglomerace z Polska do Německa. "Poláci, kteří jsou polští občané a pracují v Polsku ve Štětíně, si kupují byty nebo domy na německé straně, protože to je levnější než ve Štětíně. Stěhují se tedy do německých pohraničních obcí, ale tam představují společenskou elitu, tam patří do té vyšší příjmové skupiny," uvedl. Dodal, že v regionálním kontextu je tedy dnešní situace na pomezí opačná, než tomu bylo ještě před 20 lety.
Související
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 1 hodinou
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 1 hodinou
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 2 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 2 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 3 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 4 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 4 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 5 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 7 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 8 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 10 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 12 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 20 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera