Co čeká Brity v EU po brexitu? Německo spustilo speciální program

Občané Spojeného království aktuálně pobývající či pracující v Německu mají příležitost zúčastnit se tzv. „otevřených večerů.“ V rámci těchto otevřených debat se mohou dozvědět více o brexitu a o podmínkách, které budou po odchodu Británie z Evropské unie muset splnit, budou-li chtít v Německu nadále zůstat.

Událost „otevřených večerů“ vznikla ze spojení a následné iniciativy britské ambasády, německých autorit a lidskoprávní občanské skupiny Britové v Německu. První událost se konala v pondělí 30. září v Berlíně následovaná druhou debatou o den později, tentokrát v Düsseldorfu.

Obou událostí by se měli účastnit zástupci obou stran, tedy jak z Velké Británie, tak z Německa. Británii bude zastupovat, či zastupoval velvyslanec Sebastian Wood. Ten měl zúčastněným především sdělit novinky týkající se občanských práv Britů v Německu a to, jakým způsobem budou tato jejich práva ošetřena po brexitu.

Problematika občanských práv Britů žijících na evropském kontinentu, a vice versa, byla od počátku brexitu jednou z hlavních, ale také nejvíce sporných otázek doprovázející debaty o konečné úpravě vztahů mezi dvěma entitami.

Dalším odborníkem, který se diskuzních panelů zúčastnil, byl vedoucí pracovní skupiny pro brexit v Německu – Axel Dittmann. Ten publiku osvětlil, jak se konkrétně Německo na brexit připravuje. Konkrétní kroky, které budou muset Britové v Německu učinit poté, co Británie unii opustí, vysvětlil vedoucí Úřadu pro cizince v Berlíně Engenhald Mazanke. Britové pobývající na území Německa se podle všeho budou muset opětovně přihlásit a zaregistrovat na příslušných německých úřadech, aby získali povolení k budoucímu pobytu.

Debatních panelů by mělo v nadcházejících týdnech proběhnout více a mělo by se jich zúčastnit i více expertů a to především z oblasti migrace a integrace, nebo lidských a obecně občanských práv.

Z tohoto lze usuzovat, že německé autority nechtějí záležitosti týkající se britských občanů v zemi ponechat na poslední chvíli. Němečtí lídři se tak především po tom, co britský premiér Boris Johnson na počátku tohoto týdne opakovaně zdůraznil skutečnost, že Británie Evropskou unii k 31. říjnu opravdu opustí, a to ať už bez dohody anebo s ní. Tato realita znepokojuje mnohé Brity na kontinentu, a i z tohoto důvodu se německé autority rozhodly situaci urgentně řešit. Jejich hlavním cílem je zabezpečení přibližně 117 tisíc britských občanů a jejich práv v případě tzv. neřízeného brexitu.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 

Více souvisejících

Německo Brexit lidská práva Velká Británie migrace

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy