Pokračující jednání o brexitu - Von der Leyenová míří za Johnsonem do Británie

Dnes se poprvé od počátku nového roku sejdou zástupci Spojeného království a Evropské unie za účelem dalšího vyjednávání o vystoupení země z evropského bloku. Do Westminsteru za Borisem Johnsonem směřuje předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spolu s unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem. Rozhovory se budou mimo jiné týkat i budoucí obchodní dohody. Unijní představitelé jsou k jejímu rychlému dojednání spíše skeptičtí.

Vystoupení Spojeného království z Evropské unie se kvapem blíží. Od prosincových všeobecných voleb, ve kterých vládnoucí konzervativci zvítězili s jasnou většinou, je zřejmé, že se bude Johnson snažit zemi z unijních struktur vyvázat k 31. lednu. Tento termín stále hodlá dodržet, do té doby však musí dojít ke schválení prováděcího zákona k brexitu v obou komorách britského parlamentu. Následně bude potřeba zajistit budoucí obchodní dohodu mezi Británií a EU.

Dosažení dohody zajišťující obchod mezi dvěma entitami chce britský premiér dosáhnout do konce tohoto roku, tedy do konce tzv. přechodného období. Přechodné období má sloužit ke snadnější tranzici a vyvázání země z unijního bloku, do konce roku 2020 tak bude stále mezi bloky probíhat volný obchod a Spojené království bude stále pod jurisdikcí EU. V průběhu přechodného období může Británie zahájit rozhovory také s dalšími partnery, například se Spojenými státy nebo Austrálií.

Boris Johnson upozornil na skutečnost, že přechodné období nehodlá v žádném případě dále odkládat. Mnozí unijní státníci, ale i britští opoziční či dokonce někteří konzervativní politici, se však obávají, že nebude možné takto komplexní dohody dosáhnout za pouhých jedenáct měsíců.

Michel Barnier, zástupce Evropské unie v brexitových vyjednáváních, je toho názoru, že žádná takto komplexní obchodní dohoda nemůže být vyjednána v časovém období kratším než rok. V takto dlouhé periodě je podle něj možné vyjednat pouze ten nejzákladnější rámec, který stanoví „životní minimum“ pro vzájemné budoucí vztahy. Na základě tohoto rámce pak budou rozhovory pokračovat.

Mluvčí Evropské komise pro britský deník The Guardian uvedl, že „se dnešní jednání odehrávají ve velice speciální moment, a to sice ve fázi, kdy ve Spojeném království dochází k ratifikaci a transpozici brexitové dohody, a ne fázi vzájemných obchodních rozhovorů.“ Dnešní setkání se tedy bude týkat především britského odchodu z EU jako takového a toho, co nadcházející rok do vzájemných vyjednávání a vztahů přinese.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Michel Barnier Boris Johnson EU (Evropská unie) Londýn Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy