Pokračující jednání o brexitu - Von der Leyenová míří za Johnsonem do Británie

Dnes se poprvé od počátku nového roku sejdou zástupci Spojeného království a Evropské unie za účelem dalšího vyjednávání o vystoupení země z evropského bloku. Do Westminsteru za Borisem Johnsonem směřuje předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová spolu s unijním vyjednavačem pro brexit Michelem Barnierem. Rozhovory se budou mimo jiné týkat i budoucí obchodní dohody. Unijní představitelé jsou k jejímu rychlému dojednání spíše skeptičtí.

Vystoupení Spojeného království z Evropské unie se kvapem blíží. Od prosincových všeobecných voleb, ve kterých vládnoucí konzervativci zvítězili s jasnou většinou, je zřejmé, že se bude Johnson snažit zemi z unijních struktur vyvázat k 31. lednu. Tento termín stále hodlá dodržet, do té doby však musí dojít ke schválení prováděcího zákona k brexitu v obou komorách britského parlamentu. Následně bude potřeba zajistit budoucí obchodní dohodu mezi Británií a EU.

Dosažení dohody zajišťující obchod mezi dvěma entitami chce britský premiér dosáhnout do konce tohoto roku, tedy do konce tzv. přechodného období. Přechodné období má sloužit ke snadnější tranzici a vyvázání země z unijního bloku, do konce roku 2020 tak bude stále mezi bloky probíhat volný obchod a Spojené království bude stále pod jurisdikcí EU. V průběhu přechodného období může Británie zahájit rozhovory také s dalšími partnery, například se Spojenými státy nebo Austrálií.

Boris Johnson upozornil na skutečnost, že přechodné období nehodlá v žádném případě dále odkládat. Mnozí unijní státníci, ale i britští opoziční či dokonce někteří konzervativní politici, se však obávají, že nebude možné takto komplexní dohody dosáhnout za pouhých jedenáct měsíců.

Michel Barnier, zástupce Evropské unie v brexitových vyjednáváních, je toho názoru, že žádná takto komplexní obchodní dohoda nemůže být vyjednána v časovém období kratším než rok. V takto dlouhé periodě je podle něj možné vyjednat pouze ten nejzákladnější rámec, který stanoví „životní minimum“ pro vzájemné budoucí vztahy. Na základě tohoto rámce pak budou rozhovory pokračovat.

Mluvčí Evropské komise pro britský deník The Guardian uvedl, že „se dnešní jednání odehrávají ve velice speciální moment, a to sice ve fázi, kdy ve Spojeném království dochází k ratifikaci a transpozici brexitové dohody, a ne fázi vzájemných obchodních rozhovorů.“ Dnešní setkání se tedy bude týkat především britského odchodu z EU jako takového a toho, co nadcházející rok do vzájemných vyjednávání a vztahů přinese.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit Michel Barnier Boris Johnson EU (Evropská unie) Londýn Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 2 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 16 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

Erdogan v květnu do Bílého domu nedorazí, potvrdili Turci

Květnové setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým protějškem Joem Bidenem v Bílém domě se neuskuteční. Nejmenovaný turecký činitel to v pátek potvrdil agentuře AFP.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy