IEA zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok o 380.000 na 2,1 milionu barelů denně. Uvedla to dnes ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu. Jedním z důvodů je podle ní fakt, že ropa částečně nahrazuje drahý zemní plyn. Na trh ale zároveň nepříznivě působí obavy z hospodářské recese. Více ropy, než se předpokládalo, nadále těží a vyváží Rusko.

Vysoké letní teploty spolu s drahým zemním plynem způsobují, že se zvyšuje zájem o ropu k výrobě elektřiny. To je i hlavní důvod, proč agentura zvýšila odhad růstu poptávky.

"Ceny zemního plynu a elektřiny vystoupily na nové rekordy, což v některých zemích podporuje přechod od plynu k ropě," uvedla agentura, která sídlí v Paříži. "Tyto mimořádné nárůsty, které se soustředí převážně na Blízkém východě a v Evropě, maskují relativní útlum v jiných sektorech," upozornila IEA.

Agentura cituje nižší využití paliv pro silniční dopravu ve vyspělých zemích a zpomalující růst ke konci roku. To podle ní odpovídá horší ekonomické náladě, která ve druhém pololetí roku počítá s výrazným poklesem.

Nabídka ropy na světovém trhu v červenci mezitím vystoupila nad úroveň, kde byla před pandemií. Přispívá k tomu hlavně nad očekávání vyšší těžba v Rusku, kde vývoz ropy v červenci klesl o 115.000 na 7,4 milionu barelů denně. Od začátku roku to znamená pokles jen o 600.000 barelů denně.

Příjmy Ruské federace z vývozu ropy se v červenci snížily o dvě miliardy na 19 miliard dolarů (téměř 447 miliard Kč). Za nižším příjmem je ale převážně pokles cen ropy na světových trzích.

IEA také upozornila, že Čína poprvé předstihla Evropu jako hlavní destinace pro ruskou ropu.

Mezinárodní agentura pro energii je mezivládní organizací, která vznikla v roce 1974 v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). K jejímu vzniku přispěla tehdejší ropná krize, organizace funguje zejména jako poradce členských zemí OECD v otázkách energetiky.

Související

Více souvisejících

ropa Zemní plyn

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy