Index rovnosti žen a mužů: EU má stále značné rezervy, Česko si pohoršilo

Pokud bude vyrovnávání společenské pozice mužů a žen pokračovat současným tempem, dočkají se evropské ženy plné rovnoprávnosti za 60 let.

Vyplývá to ze zprávy Evropského institutu pro genderovou rovnost (EIGE), který představil každoroční index rovnosti žen a mužů. Země Evropské unie se podle něj od loňska mírně zlepšily, stále však dosahují v průměru pouze zhruba dvou třetin ze sta možných bodů. Česko si v pořadí 28 zemí proti loňsku pohoršilo o dvě příčky na 23. místo.

Index hodnotí šest oblastí života: práci, peníze, zdraví, vzdělávání, podíl na moci a trávení času. Letošní data se vztahují k roku 2018, a proto žebříček zahrnuje i Británii, která společenství opustila v lednu.

➡️The EU's score in #EIGEIndex 2020 is 67.9 out of 100. This shows that the EU is improving by just half a point each year. pic.twitter.com/b3LpMe9eNs

— EIGE - #EIGEIndex 2020 release! (@eurogender) October 29, 2020

EU si v celkovém hodnocení od loňska polepšila o půl bodu na 67,9 bodů ze sta, stále však má podle EIGE značné rezervy.

"Koronavirová pandemie vážně ohrožuje pokroky v genderové rovnosti, což si nemůžeme dovolit," prohlásila dnes ředitelka unijního institutu Carlien Scheeleová s tím, že během pandemie se ženy mnohem častěji než muži věnují neplaceným pracím v domácnostech.

Nejlépe si v indexu dlouhodobě vedou skandinávské a západoevropské země, což letošní žebříček potvrdil. Na čele je Švédsko, které získalo 83,8 bodu, následují Dánsko, Francie, Finsko a Nizozemsko, jejichž skóre výrazně přesahuje 70 bodů.

Na opačném konci figurují za Českem již jen Polsko, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko a poslední Řecko.

Český výsledek se od loňska zlepšil podobně jako ten celounijní o půl bodu na 56,2. Za posledních 13 let se české skóre zvýšilo celkem o 2,6 bodu. Nejmenší je podle indexu rovnoprávnost českých žen a mužů v podílu na moci, kde nedosahuje ani 30 procent. Naopak nejvíce se ČR blíží genderové vyváženosti ve zdravotní péči, kde dosáhla přes 86 bodů.

Nejvíce k celkovému zlepšování celounijního indexu přispívá zvyšující se zastoupení žen na vůdčích pozicích v politice, ekonomice či výzkumu. Od roku 2010 tvořil pokrok v oblasti podílu na moci dvě třetiny celkového zlepšení indexu. EU však má stále největší rezervy právě v této oblasti, kde je podle EIGE jen těsně nad polovinou hodnoty odpovídající plné rovnosti.

Za zásadní problém označil institut přetrvávající koncentraci žen v určitých typech studijních oborů a poté i profesích. Některé země se sice snaží posilovat zastoupení žen ve vědě, technických profesích či informatice, podle EIGE se to však nedaří. Stejně neúspěšné jsou snahy dostat více mužů do zdravotní péče či na nižší stupně škol.

"Naše současnost i budoucnost je stále digitálnější, proto musíme zajistit, aby se ženy a dívky spravedlivě podílely na práci v tomto sektoru," uvedla k dnešní zprávě eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová. Evropská komise letos zveřejnila plán, podle něhož by unijní země v příštích pěti letech měly omezit nejen nerovnost žen na pracovním trhu a ve výši platů, ale i další typy diskriminace na základě pohlaví.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost EU (Evropská unie) Muži ženy Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 5 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy