Index rovnosti žen a mužů: EU má stále značné rezervy, Česko si pohoršilo

Pokud bude vyrovnávání společenské pozice mužů a žen pokračovat současným tempem, dočkají se evropské ženy plné rovnoprávnosti za 60 let.

Vyplývá to ze zprávy Evropského institutu pro genderovou rovnost (EIGE), který představil každoroční index rovnosti žen a mužů. Země Evropské unie se podle něj od loňska mírně zlepšily, stále však dosahují v průměru pouze zhruba dvou třetin ze sta možných bodů. Česko si v pořadí 28 zemí proti loňsku pohoršilo o dvě příčky na 23. místo.

Index hodnotí šest oblastí života: práci, peníze, zdraví, vzdělávání, podíl na moci a trávení času. Letošní data se vztahují k roku 2018, a proto žebříček zahrnuje i Británii, která společenství opustila v lednu.

➡️The EU's score in #EIGEIndex 2020 is 67.9 out of 100. This shows that the EU is improving by just half a point each year. pic.twitter.com/b3LpMe9eNs

— EIGE - #EIGEIndex 2020 release! (@eurogender) October 29, 2020

EU si v celkovém hodnocení od loňska polepšila o půl bodu na 67,9 bodů ze sta, stále však má podle EIGE značné rezervy.

"Koronavirová pandemie vážně ohrožuje pokroky v genderové rovnosti, což si nemůžeme dovolit," prohlásila dnes ředitelka unijního institutu Carlien Scheeleová s tím, že během pandemie se ženy mnohem častěji než muži věnují neplaceným pracím v domácnostech.

Nejlépe si v indexu dlouhodobě vedou skandinávské a západoevropské země, což letošní žebříček potvrdil. Na čele je Švédsko, které získalo 83,8 bodu, následují Dánsko, Francie, Finsko a Nizozemsko, jejichž skóre výrazně přesahuje 70 bodů.

Na opačném konci figurují za Českem již jen Polsko, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko a poslední Řecko.

Český výsledek se od loňska zlepšil podobně jako ten celounijní o půl bodu na 56,2. Za posledních 13 let se české skóre zvýšilo celkem o 2,6 bodu. Nejmenší je podle indexu rovnoprávnost českých žen a mužů v podílu na moci, kde nedosahuje ani 30 procent. Naopak nejvíce se ČR blíží genderové vyváženosti ve zdravotní péči, kde dosáhla přes 86 bodů.

Nejvíce k celkovému zlepšování celounijního indexu přispívá zvyšující se zastoupení žen na vůdčích pozicích v politice, ekonomice či výzkumu. Od roku 2010 tvořil pokrok v oblasti podílu na moci dvě třetiny celkového zlepšení indexu. EU však má stále největší rezervy právě v této oblasti, kde je podle EIGE jen těsně nad polovinou hodnoty odpovídající plné rovnosti.

Za zásadní problém označil institut přetrvávající koncentraci žen v určitých typech studijních oborů a poté i profesích. Některé země se sice snaží posilovat zastoupení žen ve vědě, technických profesích či informatice, podle EIGE se to však nedaří. Stejně neúspěšné jsou snahy dostat více mužů do zdravotní péče či na nižší stupně škol.

"Naše současnost i budoucnost je stále digitálnější, proto musíme zajistit, aby se ženy a dívky spravedlivě podílely na práci v tomto sektoru," uvedla k dnešní zprávě eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová. Evropská komise letos zveřejnila plán, podle něhož by unijní země v příštích pěti letech měly omezit nejen nerovnost žen na pracovním trhu a ve výši platů, ale i další typy diskriminace na základě pohlaví.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost EU (Evropská unie) Muži ženy Česká republika

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy