Itálie otevírá 25 letišť. Koronavirus ale stále hrozí, problematická je Lombardie

Itálie dnes zahájila třetí fázi uvolňování restrikcí zavedených kvůli koronaviru. Fungovat opět začíná 25 letišť včetně prvního terminálu na největším severoitalském letišti v Miláně. V druhé polovině června se očekává oživení leteckého provozu. Itálie, která je v první desítce epidemií nejpostiženějších zemí na světě, své hranice cizincům z většiny evropských zemí otevřela na začátku června.

Současná fáze uvolňování zahrnuje obnovení provozu kin a divadel. Publikum na koncertech ve vnitřních prostorách je omezeno počtem 200 diváků, venku ale bude moci do hlediště 1000 posluchačů. Vláda propaguje promítání filmů ve venkovních kinech, kde je snazší zajistit odstup mezi diváky.

Z dalších zařízení pro volný čas se v regionech s malým počtem nemocných otevírají lázně a wellness centra, zábavní parky, herny či dětské tábory. Diskotéky si ale na obnovu provozu musejí počkat ještě měsíc, až do 14. července.

Ode dneška mohou Italové také objednávat pohoštění například na svatby. Hosté se ale nemohou obsloužit sami a musí počkat na číšníky, kteří budou mít roušky a rukavice. U stolů budou hosté muset dodržovat bezpečnou vzdálenost.

Italské zdravotnické orgány hodnotí současnou křivku vývoje epidemie optimisticky, v neděli nebyla nová úmrtí hlášena v 11 z 20 italských regionů. Úřady ale upozornily, že virus nezeslábl. Problematická stále zůstává Lombardie, odkud pochází polovina nových případů. Její guvernér Attilio Fontana proto ohlásil, že Lombarďané budou nadále nosit roušky. "Žádám Lombarďany o další oběť - i za horka budou nadále nosit roušky, až do konce června. Nemůžeme v boji proti epidemii polevit," řekl.

Ode dneška je v Itálii k dispozici mobilní aplikace Immuni, která uživatele upozorní, že jsou v blízkosti nakažené osoby.

V Itálii se koronavirus potvrdil dosud u 236 989 lidí, minulý denní přírůstek byl 338 případů a 72 procent z nich bylo v Lombardii. Za minulé 24hodinové období Itálie ohlásila 44 dalších úmrtí a mezi nimi na tento region připadla polovina. Celkově v zemi do neděle na covid-19 zemřelo 34.345 lidí, což Itálii řadí celosvětově na sedmé místo, za Španělsko a Británii.

Související

Více souvisejících

Itálie Letiště obecně Milán Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 7 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 9 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy