Itálii zachvátily protesty a stávky kvůli povinnosti mít covidový pas

Stávky a protesty provází dnes v Itálii začátek platnosti nového opatření, kvůli kterému se lidé musejí při příchodu do práce prokázat covidovým pasem. Největší protest zatím hlásí Terst, kde odbory vyhlásily stávku v přístavu, uvedla agentura ANSA.

Přístav je klíčový pro napájení ropovodu vedoucího přes Ingolstadt do Kralup nad Vltavou, případně i Litvínova. Protesty, blokády a stávky se dnes ráno uskutečnily i v dalších italských přístavech a firmách. Na odpoledne jsou shromáždění ohlášená mimo jiné v Římě.

Před vstupem do přístavu v Terstu se dnes ráno shromáždily přes dva tisíce lidí. Demonstranti skandovali hesla proti covidovým pasům i premiérovi Mariovi Draghimu. Na rozdíl od prohlášení ze čtvrtka ale odbory nepřistoupily k "tvrdé stávce" s blokádami při vstupu na pracoviště. "Kdo chce pracovat, může projít," uvedl šéf přístavních odborů Stefano Puzzer. Podle šéfa regionu Furlansko-Julské Benátky, kterého je Terst hlavním městem, Massimiliana Fedrigy přístav funguje, ale ve zpomaleném režimu.

Terstský přístav je klíčový pro napájení Transalpinského ropovodu (TAL). Na něj je připojen ropovod IKL vedoucí z Vohburgu u Ingolstadtu do Kralup nad Vltavou, který zbavil Česko závislosti na ruské ropě.

Protesty zaznamenaly i další italské přístavy. V některých firmách odbory vyhlásily proti nové povinnosti stávky. Velkou pozornost si získal protest občanských zaměstnanců italských vzdušných sil, kteří chtěli zablokovat vstup na vojenskou základnu v Sigonelle na Sicílii. V Římě policie zastavila neohlášený protest několika desítek odpůrců covidových pasů. Další shromáždění jsou v hlavním městě ohlášena na odpoledne. Stovky lidí dopoledne protestovaly na hlavním nádraží ve Florencii.

Nová povinnost se vztahuje na zhruba 23 milionů zaměstnanců. Podle nadace GIMBE, která se zabývá zdravotními statistikami, je bez očkování zhruba 3,8 milionu zaměstnanců. Ti se při vstupu na pracoviště budou muset prokazovat negativním testem na koronavirus či potvrzením, že prodělali před nejvýše šesti měsíci nemoc covid-19. Někteří politici chtějí po vládě, aby testy hradilo veřejné zdravotní pojištění. Ceny testů jsou sice v Itálii zastropované, ale zaměstnanci si je musí sami platit. Povinnost platí zatím do konce roku, kdy končí nouzový stav vyhlášený v souvislosti s pandemií. Vláda však může požádat o jeho prodloužení.

V posledních dvou dnech si covidový pas stáhlo 1,5 milionu lidí. To je nejvíce od doby, kdy se začal používat. V Itálii je podobně jako v některých dalších evropských zemích od srpna nutné se prokázat covidovým certifikátem při vstupu do vnitřních prostor barů, restaurací či kin. Covidový certifikát je povinný také při nástupu na dálkové spoje a od září se jím musí prokazovat učitelé a další pracovníci na školách.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie covid pasy Demonstrace

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 8 minutami

před 33 minutami

před 57 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy