Revoluce v boji s chudobou? Ekonomie se musí změnit, zní z Británie

NÁZOR - Práce ekonomů Esther Dufloové, Abhijita Banerjeeho a Michaela Kremera o chudobě si zaslouží ocenění, ale Nobelova cena za ekonomii i ekonomie jako věda potřebují reformovat. S tímto tvrzením vystoupil editorial britského serveru The Guardian.

Průlomové rozhodnutí

The Guardian vydal již před více než osmi lety editorial s titulkem "Chvála...Esther Dufloové a Abhijitu Banerjeemu", který oslavoval dva ekonomy z prestižního Massachusettského technologického institutu a jejich práci o způsobech jak dostat lidi z chudoby. Kvitoval především jejich silný argument, že chudým lze skutečně pomoci, jsou-li jim poskytnuty peníze na konkrétní účely.

Tento týden pak bylo oznámeno, že dvojice uvedených ekonomů, spolu s kolegou Michaelem Kremerem, získá letošní Nobelovu cenu za ekonomii, připomíná renomovaný deník. Trojici, která si rozdělí odměnu 9 milionů švédských korun (21,6 milionu korun), gratuluje a pokládá otázku, proč cenu nedostali již dávno.   

"Toto vítané rozhodnutí prolomilo a ověřilo mnoho precedentů," pokračuje britský server. Poukazuje, že ve svých šestačtyřiceti letech je profesorka Dufloová nejmladší laureátkou této ceny, navíc jde o teprve druhou ženu, která ji kdy získala - neobdržela ji ani jedna z největších ekonomek 20. století Joan Robinsonová.

Profesor Banerjee je zase teprve druhým Indem, který získal dané ocenění a jedním z mála nezápadních ekonomů, kterým se této pocty dostalo, upozorňuje editorial. Dodává, že mnoho nejpozoruhodnějších myslitelů přitom ze Západu nepochází, jak ukazuje například momentální složení vrcholného vedení Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a Banky pro mezinárodní vypořádání.

Švédská centrální banka, která o udělaní ceny rozhoduje, tento trend dosud nepostřehla a učinila pochybné volby, jako v případě Miltona Friedmana, případně Myrona Scholese a Roberta Mertona, které v roce 1997 ocenila za jejich práci o určování hodnoty derivátů, ačkoliv ve stejném roce hedgeové fondy, které se řídily jejich modelem, přišly o během šesti týdnů o 4 miliardy dolarů a musel je zachránit stát.

Krize ekonomie

"Uplynula více než dekáda od doby, kdy světová ekonomika zabředla do krize," pokračuje The Guardian. Deklaruje, že spolu s tím prodělala krizi také prestiž ekonomie jako vědecké disciplíny.

Část bystrých studentů si stěžuje, že ekonomie, která jim je přednášena, má příliš úzký rámec a je příliš vzdálená reálnému světu, poukazuje prestižní deník. Kvituje, že tyto stížnosti v případě letošních vítězů Nobelovy ceny za ekonomii neplatí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Profesorka Dufloová původně ekonomkou vůbec být nechtěla a svou kariéru začala jako historička, připomíná renomovaný server. Vysvětluje, že klíčová metoda, kterou trojice oceněných ekonomů využívá, tedy randomalizovaná kontrolní studie, zase vychází z medicíny.

"Chcete nalézt nejlepší způsob jak přimět rodiče, aby nechaly očkovat své děti? Vezměte několik chudých rodin z Indie a půlce nabídněte malý sáček čočky, pokud nechají své děti očkovat," nastiňuje The Guardian. Dodává, že Banerjee a Dufloová zjistili, že tato malá pobídka zvýšila proočkovanost z 5 % na téměř 40 %.

Do randomizované metody jsou vkládány velké naděje, a to především ze strany příznivců trojice oceněných než jich samotných, upozorňuje britský deník. Kvituje, že metoda neopomíjí roli politiky a moci v boji s chudobou a nerovnostmi.

Přesto The Guardian doufá, že výbor rozhodující o Nobelově ceně za ekonomii prokáže v budoucnosti ještě větší představivost. Jako možné kandidáty pro příští rok navrhuje ekonomy Thomase Pikettyho a Emmanuela Saeze, kteří se zabývají příjmovou nerovností.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena Esther Duflo (ekonomka) Abhijit Banerjee (ekonom) Michael Kremer (ekonom) chudoba Ekonomika

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Biden poprvé prohlásil, že bude debatovat s Trumpem. Termíny už jsou známé

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy