NÁZOR - Práce ekonomů Esther Dufloové, Abhijita Banerjeeho a Michaela Kremera o chudobě si zaslouží ocenění, ale Nobelova cena za ekonomii i ekonomie jako věda potřebují reformovat. S tímto tvrzením vystoupil editorial britského serveru The Guardian.
Průlomové rozhodnutí
The Guardian vydal již před více než osmi lety editorial s titulkem "Chvála...Esther Dufloové a Abhijitu Banerjeemu", který oslavoval dva ekonomy z prestižního Massachusettského technologického institutu a jejich práci o způsobech jak dostat lidi z chudoby. Kvitoval především jejich silný argument, že chudým lze skutečně pomoci, jsou-li jim poskytnuty peníze na konkrétní účely.
Tento týden pak bylo oznámeno, že dvojice uvedených ekonomů, spolu s kolegou Michaelem Kremerem, získá letošní Nobelovu cenu za ekonomii, připomíná renomovaný deník. Trojici, která si rozdělí odměnu 9 milionů švédských korun (21,6 milionu korun), gratuluje a pokládá otázku, proč cenu nedostali již dávno.
"Toto vítané rozhodnutí prolomilo a ověřilo mnoho precedentů," pokračuje britský server. Poukazuje, že ve svých šestačtyřiceti letech je profesorka Dufloová nejmladší laureátkou této ceny, navíc jde o teprve druhou ženu, která ji kdy získala - neobdržela ji ani jedna z největších ekonomek 20. století Joan Robinsonová.
Profesor Banerjee je zase teprve druhým Indem, který získal dané ocenění a jedním z mála nezápadních ekonomů, kterým se této pocty dostalo, upozorňuje editorial. Dodává, že mnoho nejpozoruhodnějších myslitelů přitom ze Západu nepochází, jak ukazuje například momentální složení vrcholného vedení Světové banky, Mezinárodního měnového fondu a Banky pro mezinárodní vypořádání.
Švédská centrální banka, která o udělaní ceny rozhoduje, tento trend dosud nepostřehla a učinila pochybné volby, jako v případě Miltona Friedmana, případně Myrona Scholese a Roberta Mertona, které v roce 1997 ocenila za jejich práci o určování hodnoty derivátů, ačkoliv ve stejném roce hedgeové fondy, které se řídily jejich modelem, přišly o během šesti týdnů o 4 miliardy dolarů a musel je zachránit stát.
Krize ekonomie
"Uplynula více než dekáda od doby, kdy světová ekonomika zabředla do krize," pokračuje The Guardian. Deklaruje, že spolu s tím prodělala krizi také prestiž ekonomie jako vědecké disciplíny.
Část bystrých studentů si stěžuje, že ekonomie, která jim je přednášena, má příliš úzký rámec a je příliš vzdálená reálnému světu, poukazuje prestižní deník. Kvituje, že tyto stížnosti v případě letošních vítězů Nobelovy ceny za ekonomii neplatí.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Profesorka Dufloová původně ekonomkou vůbec být nechtěla a svou kariéru začala jako historička, připomíná renomovaný server. Vysvětluje, že klíčová metoda, kterou trojice oceněných ekonomů využívá, tedy randomalizovaná kontrolní studie, zase vychází z medicíny.
"Chcete nalézt nejlepší způsob jak přimět rodiče, aby nechaly očkovat své děti? Vezměte několik chudých rodin z Indie a půlce nabídněte malý sáček čočky, pokud nechají své děti očkovat," nastiňuje The Guardian. Dodává, že Banerjee a Dufloová zjistili, že tato malá pobídka zvýšila proočkovanost z 5 % na téměř 40 %.
Do randomizované metody jsou vkládány velké naděje, a to především ze strany příznivců trojice oceněných než jich samotných, upozorňuje britský deník. Kvituje, že metoda neopomíjí roli politiky a moci v boji s chudobou a nerovnostmi.
Přesto The Guardian doufá, že výbor rozhodující o Nobelově ceně za ekonomii prokáže v budoucnosti ještě větší představivost. Jako možné kandidáty pro příští rok navrhuje ekonomy Thomase Pikettyho a Emmanuela Saeze, kteří se zabývají příjmovou nerovností.
Související
Nobelovu cenu za chemii dostali vědci z Google. Dokázali, co bylo donedávna nemožné
Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení pomocí umělých neuronových sítí
nobelova cena , Esther Duflo (ekonomka) , Abhijit Banerjee (ekonom) , Michael Kremer (ekonom) , chudoba , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák