Jak fungují dezinformace o koronaviru? Vědec vysvětlil, proč lidé věří nesmyslům

NÁZOR - V dobách krize rezonují dezinformace, konstatuje Hugo Mercier v komentáři pro server The Guardian. Kognitivní vědec francouzského Národního centra pro vědecký výzkum připomíná lživá tvrzení, že covid-19 vyléčí konzumace prostředků na mytí akvárií, že koronavirus vyvinuly čínské, americké či francouzské laboratoře nebo že nemocí trpí fotbalista Christiano Ronaldo a papež František.

Reálný vliv fake news

Vědec pokládá otázku, proč se dezinformacím tak daří a zda to znamená, že lidé jsou beznadějně důvěřiví a jejich strach je otevírá i největším nesmyslům. "Sotva," odpovídá si Mercier. Deklaruje, že v mnoha případech lidé sdílejí fake news pro zábavu, jelikož nás přitahují děsivé příběhy - jako ten o původu koronaviru v netopýří polévce - i klepy o celebritách.

V roce 2018 na sociální síti Facebook nejvíce rezonoval hoax, že vítěz loterie hodil 200 tisíc dolarů na trávník svému bývalému šéfovi, druhou nejvíce sdílenou lží pak bylo tvrzení, že bývalá první dáma USA Barbara Bushová umírá, upozorňuje vědec. Podotýká, že pokud uvěříme zprávám o onemocnění Ronalda či původu viru v biologickém experimentu, nemá to velký vliv, protože to příliš nemění naše chování - fanoušci Ronalda se maximálně budou bát potřást si s ním rukou a nikdo nepůjde obléhat laboratoře, aby se dopátral pravdy.        

"Ne, mnohem znepokojivější fake news o covid-19 jsou ty o potenciálních lécích," píše expert. Připomíná, že před pár dny zemřel muž poté, co zkonzumoval čistící produkt na akvária obsahující látku chlorochin, která je testována jako možný prostředek na nemoc a někteří ji označují jako zázračný lék.

I v takovém případě jsou případy, kdy fake news ovlivní chování, výjimečné, konstatuje odborník. Poukazuje, že o chlorochinu slyšely stovky milionů lidí, avšak pokusy o jeho užití coby léku zůstávají vzácné. Ve většině případů lidé ignorují údajně léčivé vlastnosti vybraných látek a naopak ospravedlňují užívání jiných, které by konzumovali tak jako tak - proto se mezi údajnými léky objevuje čaj, červené maso, alkohol a kokain, konstatuje vědec.

I když fake news nejsou tak vlivné, jak se občas uvádí, je dobré umět je odhalit, uvádí Mercier. Za spolehlivou stopu označuje zdroj, protože mnoho úspěšných fake news, které nyní kolují po sociálních sítích, začíná slovy "Kamarád, který má strýce ve Wu-chanu" či "Kamarád, jehož táta pracuje v úřadu...", což vždy bylo znakem spekulací a mýtů a jde o spolehlivou cestu k označení zprávy za nesmysl.

Obecněji platí, že internetové hledání informací o případech, projevech koronaviru či léků na něj poskytne téměř vždy spolehlivé výsledky, především pokud se objeví více renomovaných zdrojů, vysvětluje vědec. Konstatuje, že jako ve všech dalších krizích není ani nyní hlavní problém ochota lidí věřit všemu, co se jim řekne, ale to, že lidé odmítají přijímat doporučení.

Potvrzování předsudků  

"Znovu a znovu, užitečná varování nejsou vyslyšena a rady jsou ignorovány. Proč?" táže se Mercier. Soudí, že lidé možná věří, že takové informace jsou chybné či manipulativní a jistá nedůvěra vůči politikům je bohužel pochopitelná, protože mnoho vlád není plně transparentních. Právě silná nedůvěra v úřady vedla mimo jiné 100 tisíc obyvatel New Orleans k odmítnutí výzev k evakuaci během hurikánu Katrina, který pak na ně udeřil plnou silou, připomíná expert.   

Aktuální situace není výjimečná, zdůrazňuje odborník. Jako příklad uvádí, že den poté, co francouzská vláda oznámila uzavření škol a vyzvala lidi k izolaci, jeho šestadevadesátiletá silně kouřící teta s chronickými plicními problémy si šla zahrát do kasina a pařížské trhy byly plné nakupujících.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

I nejzřetelnější projevy paniky - hromadění těstovin a toaletního papíru - odráží nedostatek důvěry v příslib úřadů, že zásobování je zajištěno a že se k hromadění zásob neuchýlí ostaní, upozorňuje Mercier. Zdůrazňuje, že lidé jsou přirozeně citliví na zprávy, které dostávají, a při jejich hodnocení porovnávají to, co jim je sdělováno, s vlastními představami - pokud se shodují, pak jsou informace zpravidla přijímány.

Právě z posilování předsudků těží fake news, a tak opilci věří, že lékem je alkohol, zatímco rasisté viní čínské vědce, uvádí expert. Dodává, že zprávy, které naopak jdou proti naší osobní zkušenosti, především pokud nabádají k nepříjemnému jednání, jsou zpočátku odmítány, což je důvod, proč tolik lidí nechtělo vyslyšet včasná varování a izolace se jim zdála jako drastická reakce na hrozbu, která neovlivnila nikoho z jejich okolí.     

Překonání této úvodní reakce si žádá důvěru, uznání, že ti, kdo se na nás obracejí, jsou důvěryhodní a nepokoušejí se nás zmanipulovat, a proto je ověřování informací tak důležité, konstatuje vědec. Dodává, že nejde ani tak o vyhnutí se dezinformacím - kterým je většina z nás vystavena jen v malé míře - ale o upevnění víry ve skutečné informace a dobré rady.

"Pokud nejste přesvědčeni, že mnoho zdravotních systému kolabuje pod náporem covid-19, že sociální izolace je momentálně v mnoha zemích klíčová nebo že by jste si měli systematicky mýt ruce, prosím, ověřte si to důkladně, jak jen chcete, ale šmahem neodmítejte dobré rady," nabádá Mercier. Připouští, že člověk musí zůstat obezřetný, ale obezřetnost je užitečná jen ve chvíli, kdy nám pomáhá vybírat hodnotné informace.

Související

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 
Volby, ilustrační fotografie. Analýza

Podzimní volby v ohrožení? Cizí mocnosti zintenzivňují své vlivové operace, Čína se rychle učí

Vliv cizích mocností na české volby letos dosahuje nebývalé intenzity. Rusko i Čína kombinují dezinformační kampaně, podporu spřízněných politiků a mediální operace s cílem oslabit prozápadní orientaci země. Podle expertů využívají například klonování zpravodajských webů, virální obsah na TikToku či placené cesty pro influencery. Vedle tradičních aktérů, jako jsou Tomio Okamura či Jaroslav Foldyna, se k šiřitelům proruských a pročínských narativů přidávají i Kateřina Konečná nebo Andrej Babiš, který sice přímo Moskvu nepodporuje, ale stále častěji využívá euroskeptickou rétoriku.

Více souvisejících

fake news Boj proti dezinformacím a fake news Francie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 52 minutami

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 1 hodinou

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy