NÁZOR - V dobách krize rezonují dezinformace, konstatuje Hugo Mercier v komentáři pro server The Guardian. Kognitivní vědec francouzského Národního centra pro vědecký výzkum připomíná lživá tvrzení, že covid-19 vyléčí konzumace prostředků na mytí akvárií, že koronavirus vyvinuly čínské, americké či francouzské laboratoře nebo že nemocí trpí fotbalista Christiano Ronaldo a papež František.
Reálný vliv fake news
Vědec pokládá otázku, proč se dezinformacím tak daří a zda to znamená, že lidé jsou beznadějně důvěřiví a jejich strach je otevírá i největším nesmyslům. "Sotva," odpovídá si Mercier. Deklaruje, že v mnoha případech lidé sdílejí fake news pro zábavu, jelikož nás přitahují děsivé příběhy - jako ten o původu koronaviru v netopýří polévce - i klepy o celebritách.
V roce 2018 na sociální síti Facebook nejvíce rezonoval hoax, že vítěz loterie hodil 200 tisíc dolarů na trávník svému bývalému šéfovi, druhou nejvíce sdílenou lží pak bylo tvrzení, že bývalá první dáma USA Barbara Bushová umírá, upozorňuje vědec. Podotýká, že pokud uvěříme zprávám o onemocnění Ronalda či původu viru v biologickém experimentu, nemá to velký vliv, protože to příliš nemění naše chování - fanoušci Ronalda se maximálně budou bát potřást si s ním rukou a nikdo nepůjde obléhat laboratoře, aby se dopátral pravdy.
"Ne, mnohem znepokojivější fake news o covid-19 jsou ty o potenciálních lécích," píše expert. Připomíná, že před pár dny zemřel muž poté, co zkonzumoval čistící produkt na akvária obsahující látku chlorochin, která je testována jako možný prostředek na nemoc a někteří ji označují jako zázračný lék.
I v takovém případě jsou případy, kdy fake news ovlivní chování, výjimečné, konstatuje odborník. Poukazuje, že o chlorochinu slyšely stovky milionů lidí, avšak pokusy o jeho užití coby léku zůstávají vzácné. Ve většině případů lidé ignorují údajně léčivé vlastnosti vybraných látek a naopak ospravedlňují užívání jiných, které by konzumovali tak jako tak - proto se mezi údajnými léky objevuje čaj, červené maso, alkohol a kokain, konstatuje vědec.
I když fake news nejsou tak vlivné, jak se občas uvádí, je dobré umět je odhalit, uvádí Mercier. Za spolehlivou stopu označuje zdroj, protože mnoho úspěšných fake news, které nyní kolují po sociálních sítích, začíná slovy "Kamarád, který má strýce ve Wu-chanu" či "Kamarád, jehož táta pracuje v úřadu...", což vždy bylo znakem spekulací a mýtů a jde o spolehlivou cestu k označení zprávy za nesmysl.
Obecněji platí, že internetové hledání informací o případech, projevech koronaviru či léků na něj poskytne téměř vždy spolehlivé výsledky, především pokud se objeví více renomovaných zdrojů, vysvětluje vědec. Konstatuje, že jako ve všech dalších krizích není ani nyní hlavní problém ochota lidí věřit všemu, co se jim řekne, ale to, že lidé odmítají přijímat doporučení.
Potvrzování předsudků
"Znovu a znovu, užitečná varování nejsou vyslyšena a rady jsou ignorovány. Proč?" táže se Mercier. Soudí, že lidé možná věří, že takové informace jsou chybné či manipulativní a jistá nedůvěra vůči politikům je bohužel pochopitelná, protože mnoho vlád není plně transparentních. Právě silná nedůvěra v úřady vedla mimo jiné 100 tisíc obyvatel New Orleans k odmítnutí výzev k evakuaci během hurikánu Katrina, který pak na ně udeřil plnou silou, připomíná expert.
Aktuální situace není výjimečná, zdůrazňuje odborník. Jako příklad uvádí, že den poté, co francouzská vláda oznámila uzavření škol a vyzvala lidi k izolaci, jeho šestadevadesátiletá silně kouřící teta s chronickými plicními problémy si šla zahrát do kasina a pařížské trhy byly plné nakupujících.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.I nejzřetelnější projevy paniky - hromadění těstovin a toaletního papíru - odráží nedostatek důvěry v příslib úřadů, že zásobování je zajištěno a že se k hromadění zásob neuchýlí ostaní, upozorňuje Mercier. Zdůrazňuje, že lidé jsou přirozeně citliví na zprávy, které dostávají, a při jejich hodnocení porovnávají to, co jim je sdělováno, s vlastními představami - pokud se shodují, pak jsou informace zpravidla přijímány.
Právě z posilování předsudků těží fake news, a tak opilci věří, že lékem je alkohol, zatímco rasisté viní čínské vědce, uvádí expert. Dodává, že zprávy, které naopak jdou proti naší osobní zkušenosti, především pokud nabádají k nepříjemnému jednání, jsou zpočátku odmítány, což je důvod, proč tolik lidí nechtělo vyslyšet včasná varování a izolace se jim zdála jako drastická reakce na hrozbu, která neovlivnila nikoho z jejich okolí.
Překonání této úvodní reakce si žádá důvěru, uznání, že ti, kdo se na nás obracejí, jsou důvěryhodní a nepokoušejí se nás zmanipulovat, a proto je ověřování informací tak důležité, konstatuje vědec. Dodává, že nejde ani tak o vyhnutí se dezinformacím - kterým je většina z nás vystavena jen v malé míře - ale o upevnění víry ve skutečné informace a dobré rady.
"Pokud nejste přesvědčeni, že mnoho zdravotních systému kolabuje pod náporem covid-19, že sociální izolace je momentálně v mnoha zemích klíčová nebo že by jste si měli systematicky mýt ruce, prosím, ověřte si to důkladně, jak jen chcete, ale šmahem neodmítejte dobré rady," nabádá Mercier. Připouští, že člověk musí zůstat obezřetný, ale obezřetnost je užitečná jen ve chvíli, kdy nám pomáhá vybírat hodnotné informace.
Související
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
fake news , Boj proti dezinformacím a fake news , Francie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.
Zdroj: Libor Novák