Jednání mezi EU a Británií vstupují do rozhodující fáze, Londýn požaduje ústupky

Vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie sice v minulých dnech přineslo mírné pokroky, v klíčových sporných otázkách však zůstávají rozdílné postoje. Ministrům zahraničí členských zemí evropského bloku to dnes řekl hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier, podle něhož zůstávají státy jednotné i před rozhodující fází dalších "dnů a týdnů".

Jeho britský protějšek David Frost naproti tomu zopakoval, že Londýn doufá ve vyřešení rozporů do unijního summitu začínajícího ve čtvrtek, přičemž čeká ústupky od druhé strany.

Británie opustila evropské společenství po 47 letech na konci ledna. Od té doby obě strany vedou zatím bezvýsledné rozhovory o budoucí podobě vzájemných vztahů, které ani přes rychle se krátící přechodné období trvající do konce roku nedospěly ke shodě v trojici klíčových sporných otázek. Brusel a Londýn se tak dál liší v názorech na pravidla hospodářské soutěže, dohled nad dodržováním případné smlouvy a práva na rybolov v britských vodách.

"Poslední kolo (jednání) přineslo dílčí pozitivní kroky, ale stále ještě jsme daleko od konečné dohody," řekl médiím po dnešním jednání ministrů s Barnierem a místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Dodal, že Česko stále podporuje jednotnou pozici EU a že je nepřijatelné stanovovat limity, dokdy má být dohody dosaženo. Také jeho irský kolega Simon Coveney podotkl, že státy EU učiní "v několika příštích týdnech" vše pro dosažení dohody. Unijní diplomaté se přitom většinou shodují, že během dvou dnů zbývajících do summitu není možné dohodu připravit.

Britský premiér Boris Johnson přitom minulý týden prohlásil, že jasno o osudu případné smlouvy musí být právě do nadcházejícího schůzky lídrů EU.

"EU bude nadále pracovat na férové dohodě v následujících dnech a týdnech," uvedl na twitteru po schůzce s ministry Barnier.

Another focused & positive meeting with @MichelBarnier in #Luxembourg on #Brexit & finding a way to get agreement with #UK. Message on fishing is clear: Fishermen matter to the EU & will remain a priority in negotiations! pic.twitter.com/1C1CxuZV3F

— Simon Coveney (@simoncoveney) October 13, 2020

Už minulý týden prohlásil, že jednání před summitem neskončí. Zástupci unijních států dávají najevo, že jsou ochotni v zájmu dohody protáhnout jednání do konce měsíce či do začátku listopadu. Na dnešní schůzi přitom ministři zdůraznili, že EU nehodlá ustupovat britským požadavkům a naopak vyzývá Londýn ke vstřícným krokům ve zmíněných sporných tématech.

Británie podle diplomatů v současnosti považuje za zásadní otázku zlepšení podmínek pro své rybáře, k čemuž je nutné omezit množství ryb, které smějí vylovit rybáři z unijních zemí. Barnier se v minulých dnech neúspěšně pokoušel přesvědčit zástupce přímořských států, aby zvážily ústupky a situace tak zůstává nadále zablokovaná.

"Doufám, že můžeme postoje sblížit, ale bude to bezpodmínečně vyžadovat ze strany EU stejnou dobrou vůli, pragmatismus a flexibilitu, jaké ukázalo Spojené království a premiér," řekl dnes Raab poslancům britského parlamentu.

Pokud by se nepodařilo dohodu uzavřít v nejbližších týdnech, aby ji do konce roku mohly schválit parlamenty na obou stranách, zatížila by od ledna vzájemný obchod cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Obě strany nyní tvrdí, že jsou na to připraveny a raději se rozejdou bez dohody, než by uzavřely smlouvu špatnou. Ekonomové se shodují, že i vzhledem ke koronavirovým omezením by měla taková situace negativní dopad na EU i Británii, ostrovní země by jej však pocítila výrazně hůře.

Obě strany nyní tvrdí, že jsou na to připraveny a raději se rozejdou bez dohody, než by uzavřely smlouvu špatnou.

"Dohoda je v zájmu všech... Musíme být ale připraveni na variantu, že by se ji nepodařilo dosáhnout," prohlásila dnes v projevu k Evropskému výboru regionů německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země EU v současnosti předsedá. Podotkla rovněž, že sedmadvacítka bude dále jednotně hájit zájmy člena EU Irska, které zajišťuje již dříve podepsaná dohoda o britském vystoupení z unie. Britská Dolní sněmovna přitom již schválila návrh zákona připravený Johnsonovou vládou, který části této dohody týkající se hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem porušuje.

Související

Více souvisejících

Brexit Michel Barnier David Frost (vyjednavač) EU (Evropská unie) Velká Británie Dominic Raab Tomáš Petříček Angela Merkelová Maroš Šefčovič

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 26 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 34 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy