Katalánci se bouří. Žalují Madrid kvůli státnímu dluhu

Katalánská regionální vláda zahájila právní kroky vůči centrální vládě v Madridu kvůli 1,3 miliardy eur (asi 34 miliard Kč), které jí podle ní španělský stát dluží. Oznámila to dnes mluvčí katalánské vlády Meritxell Budóová na tiskové konferenci s tím, že španělská vláda porušuje zákon. Uvedla také, že podobné kroky vůči Madridu zvažují další autonomní regiony, konkrétně Galicie či Kastilie-León.

"Stát musí plnit své závazky a vyplatit těch 1,3 miliardy eur. Žádáme jen to, co nám patří," uvedla Budóová. Dodala, že vláda v Barceloně má už vypracovanou právní analýzu a chystá se stížnost podat "v příštích dnech". Podle mluvčí vláda premiéra Pedra Sáncheze neplní finanční závazky, které vyplývají ze zákona z roku 2009 o financování autonomních regionů.

Některá galicijská média dnes napsala, že vláda autonomního regionu Galicie by mohla katalánskou vládu ve stížnosti následovat, protože ministerstvo financí jí dluží 700 milionů eur (asi 18 miliard Kč).

Oznámení katalánské vlády, složené ze zástupců separatistických stran, přichází několik týdnů před vynesením rozsudku španělského nejvyššího soudu nad bývalým vedením Katalánska. Obžalovaným politikům hrozí vysoké tresty vězení za vzpouru kvůli referendu o nezávislosti tohoto regionu z října 2017. Proces skončil v červnu, vynesení rozsudku se čeká asi v říjnu.

Mluvčí katalánské vlády dnes rovněž v souvislosti s očekávaným rozsudkem vyzvala k velké účasti na demonstraci, která se chystá 11. září na Den Katalánska (La Diada). Tento katalánský národní svátek využívají v posledních letech zejména separatisté k protestům proti vládě v Madridu.

Katalánští nacionalisté dlouhodobě požadují reformu systému financování španělských regionů, protože podle nich na něm jejich oblast prodělává. Katalánsko se totiž jako ekonomicky silný region podílí zhruba pětinou na španělském hrubém domácím produktu a nemůže si svůj rozpočet spravovat samo, jako to dělá Baskicko a Navarra. Ty jako jediné dva regiony do Madridu odvádějí vždy jen dohodnutou částku. Ostatní regiony naopak většinu příjmů odvádějí centrální vládě, která jim pak část vrací.

Španělská vláda nyní funguje jako úřadující. Letos v dubnu se totiž konaly předčasné volby, které vyhráli Sánchezovi socialisté. Král Felipe VI. po nich navrhl Sáncheze na premiéra, ten ale nezískal důvěru poslanců. Může ale ještě dostat šanci příští měsíc, pokud ho král znovu nominuje. Jestliže ale důvěru nezíská do 23. září, budou se v listopadu konat další volby. Král nemusí navrhnout nikoho a může rovnou rozpustit parlament.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko finance EUR

Aktuálně se děje

před 41 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci

Dva floridští zákonodárci, známí svými tvrdými postoji vůči Číně, jsou údajně kandidáty na klíčové zahraničně-politické pozice v administrativě nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy