Katalánci se bouří. Žalují Madrid kvůli státnímu dluhu

Katalánská regionální vláda zahájila právní kroky vůči centrální vládě v Madridu kvůli 1,3 miliardy eur (asi 34 miliard Kč), které jí podle ní španělský stát dluží. Oznámila to dnes mluvčí katalánské vlády Meritxell Budóová na tiskové konferenci s tím, že španělská vláda porušuje zákon. Uvedla také, že podobné kroky vůči Madridu zvažují další autonomní regiony, konkrétně Galicie či Kastilie-León.

"Stát musí plnit své závazky a vyplatit těch 1,3 miliardy eur. Žádáme jen to, co nám patří," uvedla Budóová. Dodala, že vláda v Barceloně má už vypracovanou právní analýzu a chystá se stížnost podat "v příštích dnech". Podle mluvčí vláda premiéra Pedra Sáncheze neplní finanční závazky, které vyplývají ze zákona z roku 2009 o financování autonomních regionů.

Některá galicijská média dnes napsala, že vláda autonomního regionu Galicie by mohla katalánskou vládu ve stížnosti následovat, protože ministerstvo financí jí dluží 700 milionů eur (asi 18 miliard Kč).

Oznámení katalánské vlády, složené ze zástupců separatistických stran, přichází několik týdnů před vynesením rozsudku španělského nejvyššího soudu nad bývalým vedením Katalánska. Obžalovaným politikům hrozí vysoké tresty vězení za vzpouru kvůli referendu o nezávislosti tohoto regionu z října 2017. Proces skončil v červnu, vynesení rozsudku se čeká asi v říjnu.

Mluvčí katalánské vlády dnes rovněž v souvislosti s očekávaným rozsudkem vyzvala k velké účasti na demonstraci, která se chystá 11. září na Den Katalánska (La Diada). Tento katalánský národní svátek využívají v posledních letech zejména separatisté k protestům proti vládě v Madridu.

Katalánští nacionalisté dlouhodobě požadují reformu systému financování španělských regionů, protože podle nich na něm jejich oblast prodělává. Katalánsko se totiž jako ekonomicky silný region podílí zhruba pětinou na španělském hrubém domácím produktu a nemůže si svůj rozpočet spravovat samo, jako to dělá Baskicko a Navarra. Ty jako jediné dva regiony do Madridu odvádějí vždy jen dohodnutou částku. Ostatní regiony naopak většinu příjmů odvádějí centrální vládě, která jim pak část vrací.

Španělská vláda nyní funguje jako úřadující. Letos v dubnu se totiž konaly předčasné volby, které vyhráli Sánchezovi socialisté. Král Felipe VI. po nich navrhl Sáncheze na premiéra, ten ale nezískal důvěru poslanců. Může ale ještě dostat šanci příští měsíc, pokud ho král znovu nominuje. Jestliže ale důvěru nezíská do 23. září, budou se v listopadu konat další volby. Král nemusí navrhnout nikoho a může rovnou rozpustit parlament.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko finance EUR

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy