Kdo dostane Nobelovu cenu za mír? Toto jsou favorité, Trump má o vítězi jasno

V pondělí 7. října začne ve Stockholmu týden udělování Nobelových cen, během něhož budou postupně vyhlášeni laureáti tohoto ocenění za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii, literaturu, mír a ekonomii. Největší pozornost jako každoročně přitahuje Nobelova cena za mír, u které je letos nejskloňovanější jméno šestnáctileté švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové.

Výjimečné bude tentokrát vyhlašování Nobelovy ceny za literaturu. Vzhledem k tomu, že v minulém roce nebyla tato cena kvůli skandálu kolem sexuálního obtěžování ve Švédské akademii udělena, budou letos vyznamenány literární osobnosti dvě.

Podle sázkových kanceláří je jasnou favoritkou na zisk Nobelovy ceny za mír švédská školačka Greta Thunbergová, která začala před rokem každý pátek demonstrovat před švédským parlamentem, aby přiměla politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí. Inspirovala tím celosvětovou studentskou kampaň, k níž se přidaly miliony mladých po celém světě.

U sázkové kanceláře Ladbrokes figuruje navíc na třetím místě žebříčku favoritů další bojovník za lepší životní prostředí - brazilský vůdce domorodého obyvatelstva Raoni Metuktire, který je považován za legendu hnutí za ochranu Amazonského pralesa a jeho obyvatel.

Ředitel norského mírového institutu PRIO Henrik Urdal uvedl, že v případě ekologických akticistů musí Nobelův výbor zvážit, zda klimatické změny mají přímou souvislost s ozbrojenými konflikty. Podle agentury Reuters proti švédské školačce mluví její mnohdy konfrontační postoj i její mládí a s ním spojené obavy, jak by tíhu Nobelovy ceny unesla.

Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno 301 kandidátů: 223 jednotlivců a 78 organizací. Norský expert Urdal se domnívá, že ocenění nakonec mohou získat méně mediálně známé osobnosti, například hongkongský prodemokratický aktivista Nathan Law nebo africké bojovnice za lidská práva a proti násilí Libyjka Hádžar Šarífová a Somálka Ilwad Elmanová.

Mezi dalšími letošními favority norského mírového institutu PRIO je organizace Reportéři bez hranic a Koalice pro kontrolu zbraní (Control Arms Coalition). Loni institut PRIO za favority označoval mimo jiné konžského gynekologa Denise Mukwegeho a aktivistku z irácké komunity jezídů Nadju Muradovou, kteří si nakonec Nobelovu cenu odnesli.

Ředitel Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) Dan Smith si myslí, že letos by Nobelova cena za mír mohla putovat k organizacím prosazujícím svobodu slova jako Reportéři bez hranic nebo Výbor na ochranu novinářů (CPJ). "V době falešných zpráv by pro to byl velmi dobrý důvod," uvedl Smith.

Za práci pro migranty a propagaci práva na azyl má naději na prestižní ocenění také papež František, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a jeho šéf Filippo Grandi či Mezinárodní záchranný výbor (IRC). U sázkové kanceláře Ladbrokes zase figuruje vysoko, na čtvrtém místě, novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, která si obdiv světové veřejnosti vysloužila za reakci na březnové teroristické útoky na mešity ve městě Christchurch, jež si vyžádaly 51 obětí.

Vyznamenáni by také mohli být ti, kdo se zasloužili o podpis mírové dohody mezi Etiopií a Eritreou, například etiopský premiér Abiy Ahmed. Během jednoho z nejdelších afrických konfliktů zahynulo na 80.000 lidí. Premiéři Řecka a Severní Makedonie Alexis Tsipras a Zoran Zaev by si podle některých názorů Nobelovu cenu zasloužili za to, že urovnali dlouholetý spor svých zemí o název Makedonie.

Jasno má americký prezident Donald Trump. Podle svého vyjádření na twitteru by Nobelovu cenu měl získat on "za spoustu různých věcí, pokud by byla udělována spravedlivě, což není".

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena Greta Thunbergová (aktivistka) Donald Trump Švédsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy