Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela čtyři lidi z vládní agentury pro elektronické služby kvůli podezření z odposlouchávání vládní počítačové sítě Govnet, ale také telefonů. Uvedl to dnes na svém webu list Denník N. Policie má podle deníku podezření, že odposlechy mohly zařídit zpravodajské služby cizích států, ale také soukromý sektor. Odpoledne ale šéf slovenské civilní tajné služby SIS Vladimír Pčolinský naznačil, že pokud zajištěná zařízení sloužila ke schválenému účelu, například k ochraně před kybernetickými útoky, celá kauza je bouří ve sklenici vody.
Policie podle zdrojů Denníku N zajistila na jednotlivých serverech podezřelá zařízení, která nyní prozkoumají znalci. Pokud se podezření potvrdí, mohlo by jít o jedno z největších ohrožení kybernetické bezpečnosti na Slovensku.
"Vyšetřovatelé se domnívají, že sledované mohly být nejen všechny vládní e-maily, ale i telefonické hovory," napsal deník. "Jde například o veškerou komunikaci slovenské prokuratury, což by znamenalo vážné bezpečnostní riziko," dodal.
Podle ředitele SIS nemusela mít elitní policejní jednotka před razií v případu dostatek informací. Odmítl také, že by šlo o boj mezi bezpečnostními složkami státu. "Předpokládám, že existoval souhlas státních orgánů k instalaci (zařízení) za jistým účelem. Pokud se ukáže, že plnila úkol, k ničemu špatnému nedošlo. Pokud se zjistí, že ta zařízení byla využívána k něčemu jinému, například k analýze obsahu přenášených dat, tak v tom případě by mohlo jít o nezákonně (využívání) informačně-technických prostředků," řekl novinářům Pčolinský. Dodal, že si nedokáže představit, že by někdo ze zahraničí dokázal zmíněná zařízení instalovat v budově úřadu vlády. Popřel, že by SIS byla zapojena do instalace zařízení.
Slovenští politici vesměs vybídli vyčkat na výsledky vyšetřování. Pokud by se ale potvrdily informace o "díře" v počítačové síti, znamenalo by to podle premiéra Igora Matoviče poškození pověsti státu. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že vojenské zpravodajství v minulosti prověřovalo vládní síť Govnet a že síť se nepoužívá na posílání utajovaných materiálů.
Již loni za předchozí vlády vyšly najevo blíže neupřesněné informace o nedostatcích ve vládní počítačové síti. Tehdejší premiér Peter Pellegrini po bezpečnostním auditu, který provedlo vojenské zpravodajství, nařídil zabezpečení datové sítě zlepšit.
Policie dnes ráno bez dalších podrobností oznámila zadržení čtyř osob v agentuře.
Je mezi nimi podle serveru Aktuality.sk generální ředitel Národní agentury pro síťové a elektronické služby (NASES) Peter Ďurica, vedoucí monitorovacího střediska NASES Ján Kotrady, ředitel sekce kybernetické bezpečnosti na úřadu místopředsedy vlády Ján Majtan a jedna osoba ze soukromé sféry. Právě státní agentura NASES spravuje vládní síť Govnet. Zatímco technické vybavení sítě má na starosti stát, informační systémy dodávají soukromé firmy. Nynější vládní politici ještě z řad opozice kritizovali, že stát v minulosti vydal značnou částku na digitalizaci, která ale v praxi plně nefunguje.
Související
Fico začal úřadovat: Drahá progresivně liberální média a opozice, promiňte, že jsem přežil, ale jsem zpět
Rozpadající se slovenská koalice podpoří schválení rozpočtu na příští rok
vláda SR , Odposlechy , Slovensko
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 29 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák