Odposlouchávání slovenské vlády? Policejní komando zadrželo čtyři lidi

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela čtyři lidi z vládní agentury pro elektronické služby kvůli podezření z odposlouchávání vládní počítačové sítě Govnet, ale také telefonů. Uvedl to dnes na svém webu list Denník N. Policie má podle deníku podezření, že odposlechy mohly zařídit zpravodajské služby cizích států, ale také soukromý sektor. Odpoledne ale šéf slovenské civilní tajné služby SIS Vladimír Pčolinský naznačil, že pokud zajištěná zařízení sloužila ke schválenému účelu, například k ochraně před kybernetickými útoky, celá kauza je bouří ve sklenici vody.

Policie podle zdrojů Denníku N zajistila na jednotlivých serverech podezřelá zařízení, která nyní prozkoumají znalci. Pokud se podezření potvrdí, mohlo by jít o jedno z největších ohrožení kybernetické bezpečnosti na Slovensku.

"Vyšetřovatelé se domnívají, že sledované mohly být nejen všechny vládní e-maily, ale i telefonické hovory," napsal deník. "Jde například o veškerou komunikaci slovenské prokuratury, což by znamenalo vážné bezpečnostní riziko," dodal.

Podle ředitele SIS nemusela mít elitní policejní jednotka před razií v případu dostatek informací. Odmítl také, že by šlo o boj mezi bezpečnostními složkami státu. "Předpokládám, že existoval souhlas státních orgánů k instalaci (zařízení) za jistým účelem. Pokud se ukáže, že plnila úkol, k ničemu špatnému nedošlo. Pokud se zjistí, že ta zařízení byla využívána k něčemu jinému, například k analýze obsahu přenášených dat, tak v tom případě by mohlo jít o nezákonně (využívání) informačně-technických prostředků," řekl novinářům Pčolinský. Dodal, že si nedokáže představit, že by někdo ze zahraničí dokázal zmíněná zařízení instalovat v budově úřadu vlády. Popřel, že by SIS byla zapojena do instalace zařízení.

Slovenští politici vesměs vybídli vyčkat na výsledky vyšetřování. Pokud by se ale potvrdily informace o "díře" v počítačové síti, znamenalo by to podle premiéra Igora Matoviče poškození pověsti státu. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že vojenské zpravodajství v minulosti prověřovalo vládní síť Govnet a že síť se nepoužívá na posílání utajovaných materiálů.

Již loni za předchozí vlády vyšly najevo blíže neupřesněné informace o nedostatcích ve vládní počítačové síti. Tehdejší premiér Peter Pellegrini po bezpečnostním auditu, který provedlo vojenské zpravodajství, nařídil zabezpečení datové sítě zlepšit.

Policie dnes ráno bez dalších podrobností oznámila zadržení čtyř osob v agentuře.

Je mezi nimi podle serveru Aktuality.sk generální ředitel Národní agentury pro síťové a elektronické služby (NASES) Peter Ďurica, vedoucí monitorovacího střediska NASES Ján Kotrady, ředitel sekce kybernetické bezpečnosti na úřadu místopředsedy vlády Ján Majtan a jedna osoba ze soukromé sféry. Právě státní agentura NASES spravuje vládní síť Govnet. Zatímco technické vybavení sítě má na starosti stát, informační systémy dodávají soukromé firmy. Nynější vládní politici ještě z řad opozice kritizovali, že stát v minulosti vydal značnou částku na digitalizaci, která ale v praxi plně nefunguje.

Související

Slovenská vláda

Rozpadající se slovenská koalice podpoří schválení rozpočtu na příští rok

Strany bývalé slovenské vládní koalice se dohodly, že podpoří schválení rozpočtu na příští rok. Na společné tiskové konferenci to podle slovenských médií oznámili premiér Eduard Heger a předseda strany Svoboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Parlament má rozpočet schvalovat ve čtvrtek, pokud tak poslanci učiní, Slovensko se vyhne rozpočtovému provizoriu.

Více souvisejících

vláda SR Odposlechy Slovensko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy