Do druhého kola francouzských prezidentských voleb podle konečných výsledků postoupili současný centristický prezident Emmanuel Macron s 27,84 procenta a krajně pravicová politička Marine Le Penová s 23,15 procenta. Na třetím místě skončil s 21,95 procenta krajně levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon.
Konečné výsledky se příliš neliší od těch předběžných, které byly zveřejněny v neděli večer po skončení prvního kola hlasování. Macron i Le Penová již dnes zahájili kampaň před druhým kolem, které bude 24. dubna. I nejnovější průzkumy mapující podporu dvou kandidátů nasvědčovaly vítězství prezidenta Macrona, přičemž mu přisuzovaly 52,5 až 55 procent hlasů.
Macron dnes zamířil na severovýchod Francie, který je jednou z bašt Le Penové. Ve městě Denain, což je podle agentury Reuters jedno z nejchudších měst v zemi, mimo jiné kritizoval ekonomické sliby své rivalky jako odtržené od reality. "Snažím se jasně říci, že můj program je sociálně zaměřený," řekl při setkání s obyvateli.
Podle Reuters byly místy tyto rozhovory poměrně vyhrocené, když místní dávali najevo nesouhlas s některými prezidentovými návrhy, jako je zvýšení věku odchodu do důchodu. "Celé je to divadlo... Teď s námi přišel mluvit, protože se bojí, že ho porazí Marine Le Penová," řekla reportérovi před dějištěm mítinku 36letá nezaměstnaná matka šesti dětí Stephanie Bertaová.
Macron měl poté na programu ještě návštěvu Štrasburku, zatímco Le Penová s kolegy ze své strany Národní sdružení (RN) plánovala další postup. Podle agentury AP má krajně pravicová politička v úmyslu dál akcentovat otázku rostoucích cen potravin či energií, které dopadají především na chudší domácnosti. Při dnešní návštěvě výrobce obilných produktů v Burgundsku plánovala ohlásit "silná, naléhavá rozhodnutí na ochranu kupní síly Francouzů".
Kromě Macrona, Le Penové a Mélenchona se v prvním kole voleb přes kritickou pětiprocentní hranici, která rozhoduje o výši státního příspěvku na předvolební kampaň, přehoupl ještě krajně pravicový bývalý novinář Éric Zemmour. Získal 7,07 procenta a pro druhé kolo podpořil Le Penovou. Na pátém místě skončila republikánka Valérie Pécresseová se 4,78 procenta, která již své stoupence požádala o finanční podporu k uhrazení kampaně.
K urnám v neděli dorazilo 73,69 procenta registrovaných voličů. Je to druhá nejnižší volební účast v prvním kole prezidentských voleb, nejnižší byla v roce 2002. Očekává se, že druhé kolo letos rovněž vynechá asi čtvrtina voličů.
Z českých politiků okomentoval výsledky francouzských prezidentských voleb například europoslanec Jan Zahradil (ODS). Na twitteru zdůraznil, že protestní kandidáti sebrali přes polovinu odevzdaných hlasů.
"Naproti tomu totální krach tradiční pravice a levice: gaullisté (Pécresse) 5%, socialisté (Hidalgo) 2%. Francie se někam posouvá," konstatoval.
Související

Gérard Depardieu je vinen. Za obtěžování ale vyvázl jen s podmínkou

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
Francie , volby ve Francii , Emmanuel Macron , Marine Le Pen
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Výhled počasí na začátek léta. Meteorologové nastínili, co přinese červen
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera
Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.
Zdroj: Libor Novák