Koronavirus: Německo znovu hlásí rekordní nárůst případů, některé restrikce jsou sporné

V Německu za poslední den přibylo 7334 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z dat Institutu Roberta Kocha. Nový údaj překonal ten středeční, kdy země hlásila 6638 infikovaných. V Česku, které má oproti Německu osmkrát méně obyvatel, ve čtvrtek přibylo 9721 prokázaných případů nákazy koronavirem.

Obětí v Německu za poslední den přibylo 24, čímž bilance mrtvých od začátku pandemie vystoupila na 9734. Nakažených země dosud zaznamenala 348.557. Asi 287.600 lidí se v Německu podle odhadů RKI z nákazy zotavilo.

Podle agentury DPA jde současné hodnoty s těmi jarními srovnávat jen částečně, jelikož se v zemi provádí více testů, čímž se přichází na větší počet nakažených. Evidentní je nicméně nárůst počtu pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. Podle RKI bylo ve čtvrtek na těchto odděleních 655 lidí s koronavirem, z nichž 329 vyžadovalo plicní ventilaci. Před týdnem bylo v zemi na ventilátorech 239 nakažených, zatímco na začátku října 193. V celém Německu je aktuálně stále volných zhruba 8700 lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Vzhledem ke kapacitě lůžek některé spolkové země slíbily v uplynulých dnech sousedním státům pomoc s nemocnými. Bavorsko a Sasko by mohly v případě potřeby přijmout covidové pacienty z Česka, Severní Porýní-Vestfálsko je připravené pomoci Nizozemsku. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví by mohla náklady na péči o zahraniční pacienty převzít ústřední vláda. Na jaře Německo přijalo nemocné s covidem-19 z Itálie, Francie a Nizozemska.

V jednotlivých německých regionech se přes nepříznivý vývoj drolí některá sporná protiepidemická opatření. Od zákazu ubytování pro hosty, kteří pocházejí z koronavirem silně postižených německých oblastí, dnes alespoň prozatím upustilo Bavorsko. To bylo přitom jedním z hlavních podporovatelů tohoto opatření, na němž se minulý týden dohodla většina spolkových zemí. Šéf úřadu bavorské vlády Florian Herrmann ale zdůraznil, že uvedená restrikce zůstává v "šuplíku nástrojů" pro boj proti pandemii.

Už ve čtvrtek zrušily zákazy ubytování správní soudy v Bádensku-Württembersku a Dolním Sasku, vlády v Sasku a Sársku od opatření upustily z vlastního popudu. V pondělí chce nařízení zrušit i Hesensko. Například v Hamburku ale soud sporné opatření nechal v platnosti.

Berlínský správní soud dnes zrušil nařízenou zavírací hodinu pro restaurace, platnou od minulého víkendu. Jedenáct provozovatelů těchto zařízení z metropole tak uspělo se stížností na nařízení, které určovalo zavírací dobu od 23:00 do 06:00. Tento krok podle nich vedl pouze k tomu, že se mladí lidé setkávali na jiných místech bez hygienických opatření. Soud uvedl, že podle Institutu Roberta Kocha nepatří restaurace a hospody k hlavním ohniskům šíření koronaviru. V platnosti nicméně v Berlíně zůstal zákaz prodeje alkoholu po 23. hodině.

Berlínská radnice se chce proti rozhodnutí soudu odvolat. Podle ní navíc zrušení zavírací doby platí jen pro 11 provozovatelů restaurací, kteří podali k soudu stížnost. "Pro všechny ostatní opatření nadále platí," uvedla radnice.

Německé regionální vlády mají snahu protiepidemická opatření spíše zpřísňovat. Například vláda Bádenska-Württemberska dnes oznámila, že od příštího týdne zavádí povinné nošení roušek i během vyučování pro žáky od 5. třídy. V Hamburku zavádějí roušky pro studenty na středních školách. Ve všech třídách se bude muset povinně každých 20 minut větrat.

Restaurace v Hamburku budou muset od soboty zavřít ve 23:00 a otevřít budou smět nejdříve v 5:00. Během této doby bude také zakázáno prodávat alkohol. Nově se budou muset gastronomické provozy zavírat ve 23:00 také v okresech považovaných za ohniska nákazy v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

Související

Více souvisejících

Německo Rakousko Švýcarsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy