Koronavirus: Nakažených v Chorvatsku a Bulharsku strmě přibývá, Katalánsko zavře bary

Rumunská vláda zpřísnila opatření ve snaze zpomalit šíření nákazy koronaviru v této balkánské zemi. Zakázány budou svatby a další soukromé akce, výjimečný stav bude platit až do poloviny listopadu, uvedla s odvoláním na vládu agentura Reuters. Sousední Bulharsko zaznamenalo za posledních 24 hodin rekordní přírůstek bezmála 800 nakažených.

Rumunsko registrovalo v uplynulých dnech více než 3000 infikovaných denně. Celkový počet nakažených v zemi s více než 19 miliony obyvatel se vyšplhal na 160.461. S nemocí covid-19 zemřelo 5535 lidí, což Rumunsko řadí na první místo mezi východními státy Evropské unie.

Vláda od čtvrtka zakáže veškeré soukromé akce ve vnitřních i vnějších prostorách, jako jsou svatby či křty. Roušky budou povinné ve všech veřejných prostorách v oblastech, kde je průměrný počet nakažených za dva týdny vyšší než tři na 1000 obyvatel. Nošení roušek bylo dosud povinné pouze ve veřejné dopravě, vnitřních veřejných prostorách a místech s větší koncentrací lidí, jako jsou tržnice.

Divadla, kina a vnitřní prostory restaurací budou moci otevřít v závislosti na počtu nakažených v jednotlivých oblastech: v regionech s průměrným počtem infikovaných menším než 1,5 na 1000 obyvatel v posledních 14 dnech budou moci podniky fungovat na poloviční kapacitu. Nanejvýš třetinu míst budou smět hosté obsadit v oblastech, které zaznamenají 1,5 až tři nakažené na 1000 obyvatel.

Bulharsko dnes ohlásilo 785 nových případů nákazy, což představuje čtvrtý rekordní počet během jednoho týdne. Sedmimilionová země celkově eviduje 25.774 infikovaných koronavirem a 923 zemřelých s covidem-19, z toho osm za posledních 24 hodin. V úterý zdravotnické úřady zaznamenaly 23 úmrtí s covidem, což bylo nejvíce od začátku epidemie v zemi.

Rekordní počet nově nakažených hlásí i Chorvatsko. Za poslední den tu úřady evidovaly 748 případů koronavirové infekce, což je o zhruba 200 více než dosavadní nejvyšší počet 542 z 8. října. V souvislosti s covidem-19 zemřeli za posledních 24 hodin čtyři lidé, čímž celková bilance v zemi s více než čtyřmi miliony obyvatel vzrostla na 334. Od začátku epidemie se nákaza prokázala už u 21.741 osob.

Chorvatské úřady vyjadřují nevoli, že mnoho občanů nedodržuje dosavadní doporučení proti šíření pandemie. "Doporučení nestačí, potřebujeme opatření, která se budou dodržovat," řekl šéf krizového štábu v metropoli Záhřebu Pavle Kalinić. "Jinak čísla dále porostou, stropu jsme ještě nedosáhli," řekl v televizi N1.

"Nechceme, aby se nám přihodilo to samé, co v Česku, kde počet nakažených stoupl z 500 na 5000. Dávejte pozor: desetkrát tolik pouze za dva týdny!" řekl hlavní chorvatský epidemiolog Krunoslav Capak rovněž v televizi N1. Zároveň připustil, že možná již nyní země zažívá "exponenciální nárůst" šíření nákazy.

Španělský region Katalánsko zavře na dva týdny bary a restaurace, aby omezil nárůst případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Povolen bude pouze prodej jídla s sebou, informoval deník La Vanguardia s odvoláním na oznámení regionální vlády. Podle něj nová opatření zahrnují i omezení návštěvnosti větších obchodů na 30 procent.

Katalánské sdružení provozovatelů restaurací Fecasarm už oznámilo, že uzavření barů a restaurací, které by mělo začít platit od pátku, napadne u nejvyššího katalánského soudu. K témuž soudu sdružení už dříve podalo stížnost na omezení otevírací doby do půlnoci. Sdružení Fecasarm tvrdí, že dosavadní omezení jsou dostatečná. Nyní musí restaurace zajistit poloviční obsazenost a u stolu smí sedět nejvýše šest lidí.

Katalánská vláda se ale domnívá, že tato omezení, která platí od poloviny července, dostatečná nejsou. Epidemická situace se totiž v Katalánsku opět zhoršila. Od čtvrtka se také v Katalánsku na dva týdny zavřou univerzity. Katalánská vláda rovněž vyzvala obyvatele regionu, aby na dva týdny omezili vycházení a pracovali co nejvíce z domova.

V Barceloně je podle deníku El Periódico přes 9000 barů a restaurací, které výrazně postihla už jarní karanténní opatření zavedená tehdy v celém Španělsku ústřední vládou. Podle průzkumu deníku El Periódico by mohla skončit až polovina těchto podniků, pokud jim stát nepomůže.

Katalánsko je druhým nejpostiženějším regionem Španělska v této pandemii pod madridském autonomním regionu, kde se situace v posledních týdnech natolik zhoršila, že španělská vláda vyhlásila v metropoli a dalších osmi městech regionu výjimečný stav na dva týdny, tedy do 24. října. 

Španělsko eviduje sedmý nejvyšší počet nákaz od počátku pandemie, dosud se v této zemi se 47 miliony obyvatel potvrdilo k úterku 896.086 nakažených, z toho 33.204 pacientů v souvislost s nákazou zemřelo. V počtu úmrtí spojených s covidem-19 je Španělsko podle americké Univerzity Johnse Hopkinse osmé na světě.

Související

Více souvisejících

Rumunsko Bulharsko Chorvatsko Katalánsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 31 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy