Koronavirus se dál šíří Evropou, řada zemí hlásí nové rekordy

V Evropě výrazně přibývá lidí nakažených novým koronavirem. Nejvyšší denní přírůstky od začátku epidemie hlásí Francie, Itálie, Nizozemsko, Rakousko, Maďarsko či Slovensko. Pozitivní testy vyšly i některým politikům, včetně polského prezidenta či bulharského premiéra.

Mnohde se kvůli nepříznivé situaci zpřísňují opatření, třeba Španělsko schválilo na dva týdny nouzový stav, v Itálii se od pondělí budou muset bary a restaurace zavírat už v 18:00. Proti restrikcím se demonstrovalo v Římě, Varšavě nebo v Berlíně.

Víkend se v mnoha evropských zemích nesl ve znamení nejvyšších denních přírůstků od začátku epidemie. Francie v sobotu oznámila přes 45.000 nových případů, Itálie dnes přes 21.000. V Nizozemsku poprvé od začátku epidemie zaznamenali více než 10.000 nakažených za den. Vysokou denní bilanci oznámila i Británie, kde testy nákazu odhalily u téměř 20.000 lidí.

V Německu je v přepočtu na obyvatele epidemická situace lepší než ve většině evropských zemí, i tam ale počty infikovaných rostou. V sobotu hlásilo Německo rekordních přes 14.000 případů.

Španělská vláda dnes kvůli rostoucímu počtu nakažených schválila nouzový stav. Platit začíná dnes a trvat má dva týdny. V celé zemi vyjma Kanárských ostrovů kabinet zavedl noční zákaz vycházení od 23:00 do 06:00 a shromažďování omezil na šest osob s výjimkou pro členy domácnosti.

V Itálii budou přísnější opatření platit od pondělí. Bary a restaurace budou muset zavřít v 18:00 SEČ, zcela se zavřou divadla a kina, posilovny, plovárny i lyžařská střediska. Kromě toho musí nejméně 75 procent gymnazistů přejít na distanční výuku.

Kvůli epidemické situaci na severu Itálie se v pondělí zavře italsko-slovinská hranice. I ve Slovinsku přitom počet nakažených roste stejně jako v dalších zemích bývalé Jugoslávie, Rumunsku či Bulharsku.

Hranice tří tisíc potvrzených případů překonaly o víkendu poprvé tři středoevropské země: Rakousko, Maďarsko a Slovensko. Na rostoucí počet nakažených země reagovaly už dříve zpřísněním opatření: Rakousko omezilo shromažďování, Slovensko volný pohyb lidí. Ve čtyřech okresech na severu a východě Slovenska se o víkendu plošně testovalo.

Počet infikovaných výrazně roste i v Polsku, kde se dál zpřísnila opatření. Virem se nakazil i prezident Andrzej Duda, není ale jediným evropským politikem, který ohlásil pozitivní test. Virem se nakazil také bulharský premiér Bojko Borisov. Už v pátek vyšel pozitivní test i slovinskému ministrovi zahraničí Anžemu Logarovi. Kvůli setkání s ním se do dobrovolné karantény odebrali běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská a ministři zahraničí Litvy, Lotyšska a Estonska.

Ne všichni Evropané se zaváděnými opatřeními proti šíření koronaviru souhlasí. V Římě se střetli odpůrci protiepidemických opatření s policií, už v pátek museli zasahovat policisté proti demonstrantům v Neapoli. Proti opatřením se v sobotu demonstrovalo i ve Varšavě a v Londýně, dnes odpůrci restrikcí vyšli do ulic v Berlíně.

Koronavirus se kromě Evropy dál šíří i ve zbytku světa. Spojené státy registrují už přes 224.000 mrtvých s covidem-19 a více než 8,5 milionu nakažených. Podle modelu Washingtonské univerzity by nemoci mohlo do února v USA podlehnout více než půl milionu lidí, pokud nezačnou téměř všichni Američané důsledně nosit roušky. Virem se nakazil také Marc Short, šéf kanceláře amerického viceprezidenta Mikea Pence. Samotný viceprezident měl ale test negativní.

Nakažených přibývá i v Latinské Americe. V Kolumbii se počet zjištěných infekcí dostal přes milion.

Česká republika nyní patří spolu s Belgií k nejhůře zasaženým zemím v Evropě. Virem SARS-CoV-2 se v Česku od začátku epidemie nakazilo už přes čtvrt milionu lidí. S covidem-19 jich zemřely více než dva tisíce. Maďarsko, Rakousko či Nizozemsko oznámilo, že Česku pomohou a zašlou mu plicní ventilátory. Už v sobotu dorazila zásilka 30 ventilátorů, které z krizových zdravotnických zásob uvolnila Evropská komise.

Související

Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

evropa Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy