Krádež tisíciletí v Drážďanech: Policie v koncích, není žádná žhavá stopa

V případu vykradené drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) nemají němečtí policisté zatím žádnou žhavou stopu, vycházejí ale z toho, že čin byl dobře připravený a že šlo o dílo profesionálů. Od obyvatel Drážďan dostali policisté po výzvě téměř 100 tipů, které prověřují.

Ačkoli zloději ukradli řadu vzácných předmětů, rozsah škod není zřejmě tak velký, jak se původně předpokládalo. Podle ředitele klenotnice brali zloději cenné předměty spíše nahodile. Ve středu se Rezidenční zámek otevře návštěvníkům, samotná klenotnice ale zůstane v dohledné době uzavřená.

Do přísně střežené klenotnice v pondělí před 05:00 pronikla dvojice neznámých pachatelů, kteří odcizili množství cenností. Do budovy Rezidenčního zámku, kde jsou sbírky vystaveny, se dostali oknem s mříží, v sále klenotnice pak sekyrou rozbili jednu z vitrín se šperky z 18. století a část jich ukradli.

Co přesně sebrali, stále není jasné, policie dnes zajišťovala stopy. Teprve odpoledne se do klenotnice poprvé nakrátko dostal její ředitel Dirk Syndram. "Z briliantové soupravy vzali velmi důležité šperky," řekl. Mezi ukradenými předměty jsou i zdobené nárameníky, velká diamantová brož nebo náhrdelník saské královny. "Menší části ale zůstaly," dodal Syndram. Podle něj to vypadá tak, že lupiči brali, co jim přišlo pod ruku. "Šlo spíš o to, co se třpytilo," řekl a dodal, že tak zřejmě nepracovali pro žádného sběratele se "speciálním zájmem".

Podle ředitele klenotnice postupovali zloději velmi profesionálně. "Věděli přesně, co dělají," řekl. "Bylo to skoro jako Mission Impossible," uvedl s odkazem na slavný hollywoodský film. Slabinou zabezpečení podle Syndrama byla vitrína. "Předpokládali jsme, že by člověk musel do skla bít sekyrou čtvrt hodiny, aby ji poškodil," řekl. Ve skutečnosti stačilo v pondělí zlodějům několik vteřin. "To, co nám dodavatel sliboval, nedodržel," postěžoval si ředitel Zelené klenby.

Syndram také uvedl, že pachatelé některé exponáty postříkali bílým práškem, zřejmě takovým, jaký se používá k hašení, aby za sebou zametli stopy. Zasaženy jím byly perlové šperky a zatím není jasné, v jakém jsou stavu.

Už v pondělí byly zveřejněny fotografie deseti ukradených uměleckých předmětů. Dnes se ale ukázalo, že dva z nich pouze zapadly a na první pohled nebyly vidět. Celkem bylo cenných předmětů ve vitríně asi 100.

Také šéfka saských státních sbírek Marion Ackermannová dnes řekla, že v klenotnici "zůstalo více předmětů, než jsme si původně mysleli". Možná je podle ní dobře, že v době krádeže byla v klenotnici naprostá tma. "Tak se povedlo, že (zloději) celou řadu děl neodnesli," dodala.

"Pokud by svítilo světlo, určitě by vzali ještě některé další předměty," řekl šéf bezpečnosti muzea Michael John. Podle něj se ročně na zabezpečení Rezidenčního zámku vynaloží osm milionů eur (204 milionů Kč). John také dnes bránil vůči kritice pracovníky ostrahy, kteří podle něj udělali vše, co bylo v jejich silách.

Už v pondělí zástupci klenotnice hovořili o tom, že hodnotu ukradených předmětů nelze díky jejich jedinečnosti a historickému odkazu vyčíslit.

Policie se zatím mimo jiné snaží zajistit stopy DNA, což je ale složité v muzeu, které navštěvuje velké množství lidí.

Podle policistů zloději postupovali velmi profesionálně, dva při činu zaznamenala kamera, možná měli komplice. Zatím se vyšetřovatelům, kteří prověřují i desítky tipů od veřejnosti, podařilo potvrdit, že shořelé Audi A6, které našli v podzemní garáži v drážďanské čtvrti Pieschen, skutečně posloužilo pachatelům k útěku. Objevili v něm totiž nástroje použité při loupeži. Mají také za to, že s krádeží souvisí i požár elektrického rozvaděče pod Augustovým mostem. Kvůli němu v době činu nefungovalo u Rezidenčního zámku veřejné osvětlení.

Grünes Gewölbe, která nese název podle původního nátěru klenby, bývala klenotnicí saských kurfiřtů. K vidění tam jsou či byly mimo jiné jantarové předměty, stříbrné nádobí, výrobky ze slonoviny nebo zlatnická díla. K často zmiňovaným exponátům patří Mouřenín se smaragdovým stupínkem, soška osázená vedle smaragdů i rubíny, safíry či granáty.

Související

Most Carolabrücke

V Drážďanech se zřítil most Carolabrücke přes Labe

V Drážďanech se dnes nad ránem zřítila část mostu Carolabrücke přes řeku Labe, který slouží pro chodce, cyklisty a tramvaje. Nehoda si nevyžádala žádná zranění, ale způsobila komplikace během ranní dopravní špičky. Uvedl to server Deutsche Welle.

Více souvisejících

Drážďany klenotnice Grünes Gewölbe loupež Německo Policie Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinské drony provedly sérii útoků na ruském území

Válka na Ukrajině pokračuje novými intenzivními útoky a zvyšující se agresivitou na obou stranách konfliktu. Ukrajinské drony v noci na sobotu provedly sérii útoků na ruském území, včetně zásahu infrastruktury pro skladování paliva v centrálním regionu Orel, který způsobil požár a poškodil domy ve vesnicích. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Vědci ví, která nemoc by mohla způsobit další pandemii. Začala se neviditelně šířit

Ptačí chřipka H5N1, která je v současnosti považována za jednoho z hlavních kandidátů na příčinu příští pandemie, se podle nové studie může šířit mezi koňmi bez viditelných příznaků. Vědci z Glasgowské univerzity objevili protilátky proti této nemoci v krevních vzorcích koní v Mongolsku, což vyvolává obavy, že koně po celém světě by mohli být na tento virus náchylní, zejména v oblastech, kde je přítomna ptačí chřipka.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

včera

Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident

Vládní důchodová reforma, která například postupně zvýší věk odchodu do důchodu až na 67 let, může začít platit. V pátek ji totiž podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Pražský hrad. Novelu zákona už předtím schválily obě komory parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy