Lídři EU proberou problémy s vakcínami a omezeními na hranicích

Další společný postup proti koronavirové nákaze nabírající v řadě zemí na síle bude hlavním tématem dvoudenní videokonference prezidentů a premiérů států Evropské unie. Lídři budou ve čtvrtek hledat způsob, jak urychlit unijní distribuci covidových vakcín či předejít sporům okolo omezení na hranicích. Páteční část videosummitu pak věnují mimo jiné plánům posilování bezpečnostní spolupráce.

Šéfové států a vlád se letos podruhé na dálku spojí v době, kdy se ve velké části unijních zemí rozbíhá očkování pomaleji, než se předpokládalo, a některé si stěžují na nedostatek vakcín. Předseda Evropské rady Charles Michel lídry před videosummitem ujistil, že cílem EU je rychlejší pokračování vakcinace. "To znamená urychlit proces autorizace vakcín, stejně jako jejich produkci a distribuci," uvedl šéf unijních summitů v tradičním zvacím dopise.

Brusel se od začátku roku potýká s výpadky dodávek některých výrobců a zvláště velké problémy má s britskou firmou AstraZeneca. Ta podle dnešních informací agentury Reuters nenaplní množství dávek přislíbených unijním zemím pro druhé čtvrtletí letošního roku. EU se podle Michela bude snažit podporovat spolupráci mezi výrobci vakcín a přesvědčit je, aby dodržovali slíbené dodávky, případně navýšili výrobu. Na summitu podle diplomatů patrně dojde i na diskusi o podnětu skupiny zemí, zda z veřejných peněz financovat rozšíření kapacit výroby vakcín, aby měly unijní státy v budoucnu dostatek látek na očekávaná přeočkování.

Politické vůdce čeká také diskuse o přísných cestovních omezeních, která v současnosti kvůli obavám ze šíření nakažlivějších mutací viru uplatňují některé státy, mimo jiné Německo na hranicích s Českem.

"Jde o to zachovat rovnováhu mezi omezením zbytných cest a fungováním jednotného trhu," řekl dnes novinářům k očekávané debatě vysoce postavený unijní činitel. Navrhované společné prohlášení lídrů hovoří o nutnosti omezit cestování, zachovat však zároveň například plynulý provoz kamionů. To se vzhledem k požadovaným covidovým testům pro jejich řidiče například na německo-české hranici v minulých dnech nedařilo.

Německo či Belgie, která zcela zakázala zbytné cesty svých obyvatel do zahraničí, čelí spolu s dalšími čtyřmi zeměmi výtkám Evropské komise, na něž musí reagovat do příštího týdne.

Lídři se ve čtvrtek budou bavit i o nutnosti podrobněji zjišťovat podíl nových mutací na pozitivních testech či o možnostech budoucího uznávání celounijních očkovacích certifikátů pro cesty přes hranice. Na něj tlačí zvláště jižní země spoléhající na příjmy z turistického ruchu. Podle zmíněného činitele se však vzhledem k rezervovanějšímu přístupu zemí jako Německo či Francie žádná zásadní shoda neočekává.

Páteční část videokonference bude věnována zejména plánovanému posilování obranné spolupráce EU. Na stole budou mít prezidenti a premiéři návrh nové společné obranné strategie počítající s rozšířením společných obranných projektů včetně možného vývoje nových obranných systémů. S lídry se na dálku spojí generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, s nímž proberou možnosti další kooperace obou vzájemně se prolínajících bloků.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Summit EU očkování hranice

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy