Lídři EU vyzývali na summitu G7 Johnsona k dodržování pobrexitové dohody

Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém Cornwallu apelovali na britského ministerského předsedu Borise Johnsona, aby dodržoval brexitovou dohodu, kterou s EU podepsal. Johnson reagoval, že Británie udělá "cokoli", aby ochránila svoji územní celistvost v hrozícím obchodním sporu s Bruselem a varoval, že by Londýn mohl jednostranně pozastavit severoirský protokol, který je součástí pobrexitové dohody.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl Johnsonovi reset, tedy nový start vztahů obou zemí za podmínky, že se Johnson vrátí k dodržování brexitové dohody. Stejný požadavek zdůraznila při setkání s britským premiérem také předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Agentura Reuters píše, že ačkoli odpoutání Británie od EU bylo loni dokončeno, vztahy Londýna s blokem, zejména se sousední Francií, se zhoršily. Macron se stal nejhlasitějším kritikem Londýna za jeho odmítání dodržet podmínky brexitové dohody.

Dnes před hlavním jednáním skupiny G7 se Johnson sešel s Macronem, von der Leyenovou, předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. S Merkelovou se Johnson podle prohlášení své kanceláře shodl na tom, že Británie a Německo musí na bilaterální úrovni spolupracovat, posílit obchod a bezpečnost a rozšířit kontakty občanů obou zemí. Jednali spolu také o zahraničních tématech jako Číně a Rusku.

Macron podle agentur zdůraznil, že Francie a Británie mají společné zájmy, ale jejich vztahy se mohou zlepšit jedině, když Johnson dodrží své závazky plynoucí ze smluv kolem brexitu. "Prezident řekl Borisi Johnsonovi, že je třeba britsko-francouzské vztahy resetovat. Možné to bude, když (Johnson) splní slovo, jež dal Evropanům," sdělil zdroj, který agentura Reuters nejmenovala.

Také Von der Leyenová premiérovi řekla, že musí dodržet to, co podepsal. Zdůraznila, že sedmadvacítka je v tomto bodě jednotná. "Obě strany musejí dodržet, na čem se dohodly," řekla.

Neshody se týkají severoirského protokolu, který počítá s tím, že se Severní Irsko bude řídit stejnými obchodními pravidly jako EU, aby se zabránilo vytvoření tvrdé hranice mezi tímto územím a Irskem. Londýn však k nelibosti unie jednostranně odložil slíbené kontroly zboží na trase mezi zbytkem Británie a Severním Irskem, neboť podle Johnsonovy vlády narušují každodenní pohyb zboží do Severního Irska. Britský premiér EU vyzývá, aby projevila větší pružnost a usnadnila obchodování Británie s touto svou částí, která přímo sousedí s Irskem coby členskou zemí EU.

Johnson dnes televizi Sky News řekl, že Británie udělá "cokoli", aby v obchodním sporu s EU ochránila svoji územní celistvost. "Mluvil jsem tu dnes s několika našimi přáteli, kteří, jak se zdá, nechápou, že Spojené království je jeden stát," okomentoval dnešní jednání G7. Britský premiér také varoval, že v případě potřeby nebude Británie váhat uplatnit článek 16 severoirského protokolu. Ten umožňuje jednostranná ochranná opatření při neočekávaných negativních dopadech zachování jednotného trhu.

Johnsonova kancelář pak po premiérových dvoustranných jednáních oznámila, že premiér své evropské partnery ohledně plnění severoirského protokolu vyzval "k všestrannému kompromisu". "Dal najevo, že je Británie odhodlaná hledat praktické řešení v rámci protokolu, které ochrání velkopáteční dohodu a bude minimalizovat dopad na každodenní život lidí v Severním Irsku," uvedla Downing Street. Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998 ukončila desetiletí násilí mezi protestanty a katolíky, usilujícími o odtržení Severního Irska od Británie.

Summit G7 jedná především o pandemii koronaviru, životním prostředí, bezpečnosti, vztazích s Čínou a hospodářských tématech. Na podnět amerického prezidenta Joea Bidena se lídři dohodli na mimořádně nákladném plánu podpory rozvoje infrastruktury chudých zemí. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně, jejíž Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů v regionech od Asie po Evropu.

Před komplexem, kde se summit koná, se dnes podle agentury AP shromáždily tisíce aktivistů, kteří upozorňují na změny klimatu a chtějí připomenout své požadavky vůči nejvlivnějším politikům světa. S papírovými maskami v podobě účastníků summitu a v plátěných lehátkách se aktivisté z charitativní organizace OXFAM snažili upozornit, že se bohaté státy musejí přičinit ke snížení škodlivých emisí a pomoci těm, kdo jsou klimatickými změnami nejvíc ohrožení. Přímořským městem Falmouth, které leží asi 35 kilometrů od letoviska Carbis Bay, pak prošel průvod organizovaný ekologickým hnutím Extinction Rebellion.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron Boris Johnson Velká Británie Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

před 50 minutami

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 3 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Smrt Matthewa Perryho se stále vyšetřuje. Řeší se, zdali smrtící látka nepřišla poštou

Loňskou tragickou smrtí populárního americko-kanadského herce Matthewa Perryho se zabývá Úřad pro potírání drog DEA i inspekce Americké poštovní služby USPS. Podle informací webu TMZ se poštovní inspekce snaží zjistit, zdali hercovi neposlal ketamin někdo poštou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy