Lídři Evropské unie dnes na okraj summitu ekonomicky vyspělých zemí skupiny G7 v anglickém Cornwallu apelovali na britského ministerského předsedu Borise Johnsona, aby dodržoval brexitovou dohodu, kterou s EU podepsal. Johnson reagoval, že Británie udělá "cokoli", aby ochránila svoji územní celistvost v hrozícím obchodním sporu s Bruselem a varoval, že by Londýn mohl jednostranně pozastavit severoirský protokol, který je součástí pobrexitové dohody.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes nabídl Johnsonovi reset, tedy nový start vztahů obou zemí za podmínky, že se Johnson vrátí k dodržování brexitové dohody. Stejný požadavek zdůraznila při setkání s britským premiérem také předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.
Agentura Reuters píše, že ačkoli odpoutání Británie od EU bylo loni dokončeno, vztahy Londýna s blokem, zejména se sousední Francií, se zhoršily. Macron se stal nejhlasitějším kritikem Londýna za jeho odmítání dodržet podmínky brexitové dohody.
Dnes před hlavním jednáním skupiny G7 se Johnson sešel s Macronem, von der Leyenovou, předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. S Merkelovou se Johnson podle prohlášení své kanceláře shodl na tom, že Británie a Německo musí na bilaterální úrovni spolupracovat, posílit obchod a bezpečnost a rozšířit kontakty občanů obou zemí. Jednali spolu také o zahraničních tématech jako Číně a Rusku.
Macron podle agentur zdůraznil, že Francie a Británie mají společné zájmy, ale jejich vztahy se mohou zlepšit jedině, když Johnson dodrží své závazky plynoucí ze smluv kolem brexitu. "Prezident řekl Borisi Johnsonovi, že je třeba britsko-francouzské vztahy resetovat. Možné to bude, když (Johnson) splní slovo, jež dal Evropanům," sdělil zdroj, který agentura Reuters nejmenovala.
Také Von der Leyenová premiérovi řekla, že musí dodržet to, co podepsal. Zdůraznila, že sedmadvacítka je v tomto bodě jednotná. "Obě strany musejí dodržet, na čem se dohodly," řekla.
Neshody se týkají severoirského protokolu, který počítá s tím, že se Severní Irsko bude řídit stejnými obchodními pravidly jako EU, aby se zabránilo vytvoření tvrdé hranice mezi tímto územím a Irskem. Londýn však k nelibosti unie jednostranně odložil slíbené kontroly zboží na trase mezi zbytkem Británie a Severním Irskem, neboť podle Johnsonovy vlády narušují každodenní pohyb zboží do Severního Irska. Britský premiér EU vyzývá, aby projevila větší pružnost a usnadnila obchodování Británie s touto svou částí, která přímo sousedí s Irskem coby členskou zemí EU.
Johnson dnes televizi Sky News řekl, že Británie udělá "cokoli", aby v obchodním sporu s EU ochránila svoji územní celistvost. "Mluvil jsem tu dnes s několika našimi přáteli, kteří, jak se zdá, nechápou, že Spojené království je jeden stát," okomentoval dnešní jednání G7. Britský premiér také varoval, že v případě potřeby nebude Británie váhat uplatnit článek 16 severoirského protokolu. Ten umožňuje jednostranná ochranná opatření při neočekávaných negativních dopadech zachování jednotného trhu.
Johnsonova kancelář pak po premiérových dvoustranných jednáních oznámila, že premiér své evropské partnery ohledně plnění severoirského protokolu vyzval "k všestrannému kompromisu". "Dal najevo, že je Británie odhodlaná hledat praktické řešení v rámci protokolu, které ochrání velkopáteční dohodu a bude minimalizovat dopad na každodenní život lidí v Severním Irsku," uvedla Downing Street. Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998 ukončila desetiletí násilí mezi protestanty a katolíky, usilujícími o odtržení Severního Irska od Británie.
Summit G7 jedná především o pandemii koronaviru, životním prostředí, bezpečnosti, vztazích s Čínou a hospodářských tématech. Na podnět amerického prezidenta Joea Bidena se lídři dohodli na mimořádně nákladném plánu podpory rozvoje infrastruktury chudých zemí. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně, jejíž Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů v regionech od Asie po Evropu.
Před komplexem, kde se summit koná, se dnes podle agentury AP shromáždily tisíce aktivistů, kteří upozorňují na změny klimatu a chtějí připomenout své požadavky vůči nejvlivnějším politikům světa. S papírovými maskami v podobě účastníků summitu a v plátěných lehátkách se aktivisté z charitativní organizace OXFAM snažili upozornit, že se bohaté státy musejí přičinit ke snížení škodlivých emisí a pomoci těm, kdo jsou klimatickými změnami nejvíc ohrožení. Přímořským městem Falmouth, které leží asi 35 kilometrů od letoviska Carbis Bay, pak prošel průvod organizovaný ekologickým hnutím Extinction Rebellion.
Související

Francie varuje před válkou v srdci Evropy, kterou může rozpoutat Rusko

Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
Emmanuel Macron , Boris Johnson , Velká Británie , Brexit , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit
před 2 hodinami

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu
před 4 hodinami

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli
před 5 hodinami

Půl roku Trumpova druhého mandátu: Američané jsou rozděleni, v jednom se ale shodují. Nemají peníze
před 6 hodinami

Umělecké dílo za miliony dolarů bylo opět zničeno. Někdo jej snědl
před 7 hodinami

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat
před 7 hodinami

Vážná hrozba pro Kreml. Co by Ukrajina mohla zasáhnout v Rusku pomocí raket Tomahawk?
před 9 hodinami

NATO plánuje rekordní výdaje na obranu. Dokážou to evropské státy utáhnout?
před 9 hodinami

Počasí: Nová výstraha meteorologů, Česko dnes zasáhnou silné bouřky
před 10 hodinami

Čtyřletá dívka zemřela hladem v Gaze, situace se blíží humanitární katastrofě
před 11 hodinami

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje
před 11 hodinami

Bílým domem zmítá skandál delikventa Epsteina. Trump se marně snaží odvrátit pozornost
před 13 hodinami

WhatsApp v Rusku skončí. Kreml zakáže nejpopulárnější komunikační aplikaci světa
před 14 hodinami

Trump se politicky sbližuje s Ruskem, pohrdání je jen přechodné. Udělal něco, na co si netroufl ani Putin, varuje Midttun
před 14 hodinami

Papež odsoudil „barbarství“ války v Gaze. Při čekání na pomoc zastřelila izraelská armáda 93 Palestinců
před 15 hodinami

Počasí tento týden: Po turbulentním pondělku se ochladí
včera

S takovou se děti na Ukrajinu nevrátí. Evropa obvinila Trumpa z podkopávání mezinárodního úsilí
včera

Španělského fotbalového talenta Yamala řeší ministerstvo. Kvůli narozeninové oslavě
včera

Ukrajinské dronové útoky paralyzovaly moskevská letiště, ruské údery zabily tři civilisty
včera
Další masakr v Pásmu Gazy: Izraelská armáda zastřelila přes 70 Palestinců čekajících na humanitární pomoc
V neděli zahynulo při izraelské střelbě v Pásmu Gazy nejméně 73 Palestinců, kteří se pokoušeli získat humanitární pomoc. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví v Gaze, podle nějž bylo dalších přibližně 150 lidí zraněno. Incident patří k nejtragičtějším událostem posledních týdnů, kdy byli civilisté opakovaně zabíjeni při čekání na základní potraviny a pomoc.
Zdroj: Libor Novák