Macron trvá na důchodové reformě, návrh prošel dolní komorou bez hlasování

Francouzská vláda nakonec bez hlasování prosadila v dolní komoře parlamentu návrh zákona o důchodové reformě, když v noci na dnešek ustála snahu opozice vyslovit jí nedůvěru. Tento postup vychází ze 49. článku francouzské ústavy, díky němuž mohou vlády prosadit své plány bez výslovného souhlasu poslanců.

Kontroverzní plán univerzálního penzijního systému tedy postupuje legislativním procesem i přes bouřlivé protesty opozice a pokračující manifestace jeho odpůrců.

Použití článku 49.3 oznámila francouzská vláda o víkendu poté, co se v Národním shromáždění návrh o reformě projednával už dva týdny a více než 100 hodin čistého času. Stále přitom zůstávaly na stole zhruba tři čtvrtiny ze závratných 41.000 pozměňovacích návrhů předložených opozicí. Podle agentury AFP by při tempu z uplynulých dní zbytek prvního čtení zákona zabral dalších asi 600 jednacích hodin.

Zmíněný článek ústavy umožňuje vládám ukončit projednávání návrhu zákona a posunout jej do Senátu za podmínky, že poslanci vzápětí nevysloví kabinetu nedůvěru hlasy absolutní většiny. Podle deníku Le Figaro se politici k aplikaci tohoto mechanismu od vzniku Páté Francouzské republiky v roce 1958 uchýlili skoro 90krát.

"Použití 49.3 v žádném případě neznamená konec parlamentních diskusí. Debata bude pokračovat v Senátu, následně znovu v Národním shromáždění," vzkázal poslancům francouzský premiér Édouard Philippe. V horní komoře parlamentu by se měla důchodová reforma projednávat příští měsíc a vláda doufá, že zákonodárci jí definitivně dají zelenou v létě.

Diskuse v parlamentu byly od počátku poměrně bouřlivé a kritika opozice po ohlášení krajního vládního řešení jen zesílila, na výsledku to však nic nezměnilo. Opoziční strany předložily dva návrhy na vyslovení nedůvěry, které ale neměly prakticky žádnou šanci na úspěch, protože většinu v dolní komoře parlamentu tvoří zástupci vládní strany Republika v pohybu (REM). V noci na dnešek skončila podle očekávání obě hlasování o nedůvěře porážkou opozice a první čtení návrhu o důchodové reformě je tedy bráno za uzavřené.

Plánovaná transformace spočívá zejména v přechodu na univerzální, bodový systém důchodů, který by nahradil 42 existujících režimů s jejich výhodami pro železničáře, úředníky a další pracovníky státní sféry. Premiér Philippe i prezident Emmanuel Macron projekt označují za krok ke spravedlivějšímu nastavení, mnozí Francouzi se ovšem obávají poklesu penzí či posunutí věkové hranice pro přiznání plného důchodu.

Kvůli svému plánu čelil kabinet v prosinci a v lednu vlně protestů a rekordně dlouhé stávce v hromadné dopravě, přičemž výzvy k protestům stále neutichly. V posledních týdnech ale zdaleka nemají takovou odezvu jako předtím. V Paříži i jinde pochodovali odpůrci reformy i v úterý, podle agentury AFP ale byly manifestace "převážně řídce zalidněné".

Související

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident

Vládní důchodová reforma, která například postupně zvýší věk odchodu do důchodu až na 67 let, může začít platit. V pátek ji totiž podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Pražský hrad. Novelu zákona už předtím schválily obě komory parlamentu. 

Více souvisejících

důchodová reforma Francie Emmanuel Macron Édouard Philippe

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 4 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové

Studený květen pokračuje a pokračovat bude i nadále, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. I ve středu klesaly ranní teploty pod nulu, přízemní mrazíky hrozí i v následujících dnech. Výraznější oteplení je zatím v nedohlednu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy