Macron vyzval Putina, aby zahájil dialog s běloruskou opozicí

Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem řekl, že čelná představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská je připravená k dialogu a že by s ní měl ruský prezident začít jednat. Putin Macronovi sdělil, že jakýkoliv pokus o zasahování do záležitostí Běloruska je "nepřijatelný".

S odvoláním na dnešní sdělení Elysejského paláce o tom informovala agentura Reuters.

"Bylo by dobré, kdyby prezident Macron přesvědčil prezidenta Putina, aby se stal prostředníkem (v urovnání politické krize v Bělorusku)," řekla Cichanouská francouzské stanici RTL.

Macron telefonicky hovořil s Putinem poté, co se v úterý v Litvě jako první představitel velké západní země osobně s Cichanouskou setkal.

"Prezident Macron (...) sdělil, že (Cichanouská) je připravena k dialogu s Ruskem a vyzval prezidenta Putina, aby vzal toto v úvahu," uvedla v prohlášení Macronova kancelář. Dodala, že oba státníci se shodli, že nejlepší cestou z krize v Bělorusku je zprostředkování ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě (OBSE).

Bělorusko je blízkým spojencem Ruska a Moskva pevně podporuje dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka, který byl označen za vítěze sporných prezidentských voleb z 9. srpna.

Záhy poté, co úřady oznámily, že volby vyhrál Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů, začaly v Bělorusku demonstrace. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU a další západní státy, ho neuznává. Účastníci požadují odchod Lukašenka a nové volby. Demonstrace proti muži, který zemi vládne už 26 let a je označovaný za posledního diktátora v Evropě, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Lukašenko obvinění z volebních podvodů odmítá a krizi označuje za výsledek západního vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska.

Proti zasahování do běloruských věcí se vyslovil během rozhovoru s Macronem také ruský prezident Putin. "Ruský lídr znovu zdůraznil principiální postoj, že jakékoliv zasahování do vnitřních záležitostí suverénního státu a vyvíjení vnějšího tlaku na legitimní orgány jsou nepřijatelné," uvedl Kreml.

Někteří francouzští experti varují, že zapojení Cichanouské do první ligy evropské diplomacie - v podobě setkání s Macronem a nadcházející schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou - sice může zviditelnit opoziční vůdkyni, ale zároveň podkopat její věc.

Tyto schůzky s evropskými vůdci, těšící se velkému zájmu médií, mají přimět Lukašenka, aby přistoupil na nové volby, ale hrozí i "geopolitizací" běloruského konfliktu, varuje Tatiana Kastouévová-Jeanová. "Chichanouská se snaží zapojit (západní vůdce), aby vyvíjeli nátlak na Rusko, protože si myslí, že je to dobrý prostředek, jak změnit věci," řekla AFP. Ale dodala, že tyto schůzky může Rusko a Lukašenko vnímat "jako provokaci". Toto znepokojení podle AFP sdílejí i diplomaté. "Neměli bychom z Cichanouské dělat západní idol, měla by být spíše běloruským idolem," poznamenal nejmenovaný francouzský diplomat po schůzce Cichanouské s Macronem. Anna Colinová Lebedevová z pařížské univerzity říká, že setkání se západními vůdci přidávají Cichanouské na legitimitě, ale mohou být dvojsečné: z běloruské opozice dělají opozici prozápadní. "Je to ale Rusko, které (Putinovou podporou Lukašenka) způsobilo, že evropští sousedé se pro Bělorusy stali jedinými možnými partnery," upozornila.

A Lukašenko obvinil Macrona, že věnuje příliš pozornosti Cichanouské, "protože je to žena", a předpověděl francouzskému prezidentovi "potíže v osobním životě".

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Emmanuel Macron Vladimír Putin Bělorusko Francie Rusko prezident Francie Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 10 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

Útok nožem na škole ve Walesu: Mezi zraněnými je údajně i učitelka

Britská média ve středu informovala o rozsáhlém policejním zásahu ve škole ve městě Ammanford na jihu Walesu. Při útoku nožem tam tři lidé utrpěli zranění, podle deníku The Telegraph má mezi nimi být i učitelka. Podezřelá osoba byla zadržena. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy