Macron vyzval Putina, aby zahájil dialog s běloruskou opozicí

Francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem řekl, že čelná představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská je připravená k dialogu a že by s ní měl ruský prezident začít jednat. Putin Macronovi sdělil, že jakýkoliv pokus o zasahování do záležitostí Běloruska je "nepřijatelný".

S odvoláním na dnešní sdělení Elysejského paláce o tom informovala agentura Reuters.

"Bylo by dobré, kdyby prezident Macron přesvědčil prezidenta Putina, aby se stal prostředníkem (v urovnání politické krize v Bělorusku)," řekla Cichanouská francouzské stanici RTL.

Macron telefonicky hovořil s Putinem poté, co se v úterý v Litvě jako první představitel velké západní země osobně s Cichanouskou setkal.

"Prezident Macron (...) sdělil, že (Cichanouská) je připravena k dialogu s Ruskem a vyzval prezidenta Putina, aby vzal toto v úvahu," uvedla v prohlášení Macronova kancelář. Dodala, že oba státníci se shodli, že nejlepší cestou z krize v Bělorusku je zprostředkování ze strany Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě (OBSE).

Bělorusko je blízkým spojencem Ruska a Moskva pevně podporuje dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka, který byl označen za vítěze sporných prezidentských voleb z 9. srpna.

Záhy poté, co úřady oznámily, že volby vyhrál Lukašenko se ziskem více než 80 procent hlasů, začaly v Bělorusku demonstrace. Mnoho Bělorusů je přesvědčených, že tento výsledek je zfalšovaný, a opozice, stejně jako EU a další západní státy, ho neuznává. Účastníci požadují odchod Lukašenka a nové volby. Demonstrace proti muži, který zemi vládne už 26 let a je označovaný za posledního diktátora v Evropě, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Lukašenko obvinění z volebních podvodů odmítá a krizi označuje za výsledek západního vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska.

Proti zasahování do běloruských věcí se vyslovil během rozhovoru s Macronem také ruský prezident Putin. "Ruský lídr znovu zdůraznil principiální postoj, že jakékoliv zasahování do vnitřních záležitostí suverénního státu a vyvíjení vnějšího tlaku na legitimní orgány jsou nepřijatelné," uvedl Kreml.

Někteří francouzští experti varují, že zapojení Cichanouské do první ligy evropské diplomacie - v podobě setkání s Macronem a nadcházející schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou - sice může zviditelnit opoziční vůdkyni, ale zároveň podkopat její věc.

Tyto schůzky s evropskými vůdci, těšící se velkému zájmu médií, mají přimět Lukašenka, aby přistoupil na nové volby, ale hrozí i "geopolitizací" běloruského konfliktu, varuje Tatiana Kastouévová-Jeanová. "Chichanouská se snaží zapojit (západní vůdce), aby vyvíjeli nátlak na Rusko, protože si myslí, že je to dobrý prostředek, jak změnit věci," řekla AFP. Ale dodala, že tyto schůzky může Rusko a Lukašenko vnímat "jako provokaci". Toto znepokojení podle AFP sdílejí i diplomaté. "Neměli bychom z Cichanouské dělat západní idol, měla by být spíše běloruským idolem," poznamenal nejmenovaný francouzský diplomat po schůzce Cichanouské s Macronem. Anna Colinová Lebedevová z pařížské univerzity říká, že setkání se západními vůdci přidávají Cichanouské na legitimitě, ale mohou být dvojsečné: z běloruské opozice dělají opozici prozápadní. "Je to ale Rusko, které (Putinovou podporou Lukašenka) způsobilo, že evropští sousedé se pro Bělorusy stali jedinými možnými partnery," upozornila.

A Lukašenko obvinil Macrona, že věnuje příliš pozornosti Cichanouské, "protože je to žena", a předpověděl francouzskému prezidentovi "potíže v osobním životě".

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Emmanuel Macron Vladimír Putin Bělorusko Francie Rusko prezident Francie Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy