Maďarsko a Polsko založí institut pro výzkum právního státu v EU

Maďarsko a Polsko společně založí institut pro výzkum právního státu v jednotlivých zemích Evropské unie, aby nemusely čelit obviňování z porušování principů demokratické vlády. Dnes to oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, uvedla agentura Reuters.

"Cílem tohoto institutu pro komparativní právo je, aby z nás nedělali blázny," řekl podle Reuters šéf maďarské diplomacie po schůzce se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem. Dodal, že "má dost toho, že nás někteří západoevropští politici používají jako fackovacího panáka". Institut bude zkoumat, jak jsou principy právního státu dodržovány napříč Evropskou unií ve snaze zabránit "dvojitým standardům".

Today, in Budapest, FM @RauZbigniew met with his ?? counterpart Péter Szijjártó. The talks focused on the ???? bilateral cooperation and ways to further it, including in the area of development and humanitarian aid, as well as regional cooperation, especially in the #V4 format. pic.twitter.com/totAjhMncZ

— Ministry of Foreign Affairs ?? (@PolandMFA) September 28, 2020

Podle agentury MTI Szijjártó také řekl, že cílem instituce bude spojit síly proti "potlačování názorů ze strany liberální ideologie".

"Právní debaty nemohou být nahrazovány politickými debatami," řekl polský ministr Rau.

Vláda polské národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost a její maďarský spojenec, premiér Viktor Orbán a jeho kabinet, jsou už léta terčem kritiky ze strany Evropské komise, podle níž porušují principy demokratického státu. Obě země se dostaly pod tlak Bruselu, odkud jim plynou unijní dotace, kvůli tomu, že politici u moci postupně získali vliv na soudnictví, média, akademickou sféru nebo nevládní organizace. Maďarský premiér Orbán nicméně v pátečním rozhovoru s agenturou Reuters popřel, že za vlády jeho strany Fidesz jsou porušována pravidla demokratického státu.

Členské země EU se na svém summitu v červenci dohodly, že peníze z budoucího víceletého rozpočtu a unijního fondu obnovy Evropské unie budou vázány na dodržování principů právního státu. Reuters nicméně připomíná, že přesná pravidla ještě nevznikla. Evropský parlament se snaží prosadit, aby podmínky byly přísnější, než jak je stanovil summit, a Varšava a Budapešť hrozí, že proti čemukoli, co by ohrožovalo příliv unijních peněz, využijí práva veta.

Související

Více souvisejících

Péter Szijjártó Maďarsko Polsko Viktor Orbán demokracie fidesz Právo a spravedlnost (PiS) EU (Evropská unie) Zbigniew Rau (polský politik)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy