Stojíme před okamžikem pravdy, s Polskem to snad po volbách půjde, řekla Jourová

Vztahy mezi Maďarskem a EU byly pošramocené i před pandemií covid-19. Po postupném zavádění restrikcí, k němuž se uchýlily téměř všechny evropské země, se stalo hojně probíraným tématem vyhlášení maďarského nouzového stavu, respektive legitimity obcházení tamního parlamentu vydáváním vládních nařízení. Tahle situace by měla v dohledné době vzít za své.

Místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová v reakci na slib Budapešti vrátit se k normálu během června reagovala se slovy, že Maďarsko nyní čeká okamžik pravdy. Společně s Polskem totiž čelí dlouhodobé kritice kvůli porušování hodnot právního státu, a tudíž se dalo očekávat, že epidemii koronaviru použijí tamní političtí lídři k upevnění své pozice. Informoval o tom server POLITICO.

Předmětem kritiky maďarského premiéra Viktora Orbána byl fakt, že jeho vláda přijímala za nouzového stavu nařízení bez stanovené lhůty, čímž by se dalo říci, že obcházela parlament. Za zmínku stojí, že v maďarském jednokomorovém parlamentu má jasnou většinu Orbánova strana Fidesz. Vláda nicméně deklarovala situaci jako adekvátní reakci na epidemii koronaviru s tím, že je pouze dočasná.

Nyní je však koronavirus na ústupu a maďarské vládě tak nezbývá než dostát svému závazku a nouzový stav zrušit. Maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová v květnu oznámila, že se země vrátí do normálu k 20. červnu. Ani to však neubezpečilo lidskoprávní aktivisty, kteří vyjádřili obavy, že Orbán využije aktuální situace k posílení svých pravomocí přijetím některých sporných zákonů.

Vrátí se Maďarsko do předkoronavirové doby? 

Jourová, která v Evropské komisi zastává post místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost, a tudíž je v její kompetenci se zabývat principy právního státu, oznámila, že by mohlo být z čistě diplomatického a politického hlediska velmi problematické, kdyby se Maďarsko plně nevrátilo do stavu před vyhlášením nouze.

"Čeká nás okamžik pravdy, zda se situace z pohledu práva a vyvážené dělby státní moci vrátí do starých kolejí, či zda v novém normálu zůstanou zbytky dřívějšího nouzového stavu," řekla Jourová v podcastu EU Confidental. Zároveň také vyjádřila znepokojení nad zatčením dvou lidí, kteří na sociálních sítích kritizovali maďarskou vládu, že zneužívá koronavirovou krizi k manipulaci.

Oba muži byli následně propuštěni po několika hodinách a obvinění proti nim nakonec vzneseno nebylo. Jourová, která má sama vlastní zkušenosti s falešným obviněním, se nechala slyšet, že ví, jaké dopady to může mít na duševní zdraví i společenský život. K jejímu zatčení došlo v roce 2008 na ruzyňském letišti, kam se vracela ze služební cesty v Bělorusku. Jednalo se o podezření z korupce.

"Je to rána pro vás, vaší rodinu, váš osobní i pracovní život," řekla Jourová

"Byla jsem z toho tehdy velice rozrušená. Sama jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je být zatčen a policejně vyšetřován. Je to velká rána pro všechny. Pro vás, váš osobní i pracovní život," dodala Jourová se slovy, že dotyčný člověk si i po osvobození nebo zproštění viny i nadále nese cejch, na němž se pak přiživují novináři i odpůrci. Jedná se zejména o politiky a jiné vysoce postavené osoby.

Jourová dále oznámila, že komise zatím nepodniká žádnou přímou akci, ale že situaci v Maďarsku analyzuje. Evropské instituce už nicméně aplikovaly článek 7 a zahájily příslušná řízení proti Maďarsku a Polsku za porušování hodnot EU. Budapešť a Varšava na to zase reagovaly s tím, že se neoprávněně vměšují do jejich vnitřních záležitostí. 

V případě Polska je diskutovaným tématem reforma tamní justice, která podle Bruselů a některých právních expertů podkopává její nezávislost. Jourová potvrdila, že EU bude i nadále podnikat příslušné kroky vůči Varšavě, přičemž vyjádřila naději v lepší dialog s ní po prvním kole polských prezidentských voleb, které se uskuteční 28. června.

Související

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

Více souvisejících

Věra Jourová Maďarsko Viktor Orbán Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy