Migrační krize: EU ukázala Turecku, že jeho kroky jsou za hranou, říká diplomat

Evropská unie v reakci na to, že Turecko přestalo dodržovat dohodu o zadržování migrantů, ukázala jednotu a jasně dala Ankaře najevo, že její postup je za hranou. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec při EU Jakub Dürr. Rozhodnutí unie uspořádat v reakci na novou migrační vlnu dárcovskou konferenci pro Sýrii podle něj umožní Evropě angažovat se v zemi a nepřenechat ji zájmům Ruska a Turecka.

K řecko-turecké hranici od konce února zamířily desetitisíce migrantů poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že budou mít volnou cestu do unie. Erdogan tak přestal plnit dohodu s unií z roku 2016, na jejímž základě dosud bránil masovému pohybu migrantů výměnou za finanční pomoc. Podle informací z Řecka turecké ozbrojené síly pomáhají migrantům překonávat hranice, Atény se snaží své hranice ochránit.

EU se jednoznačně postavila za Řecko a ilegální migraci odmítla. Zároveň členské státy nabídly Řecku materiální i finanční pomoc, stejně jako vyslání policistů do pohraniční stráže. Podle Dürra jednota a rychlá reakce byly nejlepší odpovědí na turecký postup, který podle něj někteří evropští politici označují za vydírání. "Vzkaz, který jsme tím vyslali, byl jasný. Na naší straně všechno platí, nezkoušejte tuhle hru, protože je zbytečně nebezpečná," řekl.

Na počátku tohoto týdne už po zveřejnění evropského stanoviska jednal v Bruselu Erdogan s evropskými představiteli o současné situaci a schůzka podle Dürra pomohla vyčistit atmosféru. Turecko podle velvyslance na schůzce požadovalo vízovou liberalizaci, modernizaci celní unie a posílení dialogu s EU.

Unie na druhé straně žádala, aby Turecko zlepšilo svou migrační politiku, a to i na své východní hranici. "Turecko má volný režim s několika zeměmi a počty migrantů z některých zemí, jako je Afghánistán a Pákistán, jsou vzrůstající. Ti migranti se potom samozřejmě objevují na západě Turecka nebo na turecko-řecké hranici," řekl Dürr. Evropští představitelé také žádali o úpravu investičního prostředí v Turecku nebo o dodržování právního státu.

Evropští představitelé se s ohledem na aktuální vývoj kolem migrace zabývali také situací v Sýrii a už minulý týden se dohodli na uspořádání dárcovské konference pro tuto zemi. Podle Dürra konference nesouvisí pouze s migrací, ale celkově s děním v blízkovýchodním regionu. Dárcovská konference by měla unii umožnit hrát v Sýrii větší roli.

"V Evropské unii všechny členské země cítíme, že není dobré, že tam nejsme přítomni. Neříkám, že tam máme mít armády, nemluvím úplně o fyzické přítomnosti, ale že se máme stát aktéry toho jednání. Dárcovská konference je šance, jak zlepšit komunikaci s různými stranami v Sýrii a jak také zaručit, aby se Sýrie neprobírala jen v Moskvě na setkání (ruského prezidenta Vladimira) Putina s Erdoganem," řekl velvyslanec.

Související

Jakub Dürer

Český velvyslanec v Polsku Dürr náhle zemřel, bylo mu 46 let

Dnes náhle zemřel český velvyslanec v Polsku Jakub Dürr, bylo mu 46 let. Oznámilo to ministerstvo zahraničí. Dürr byl od listopadu na nemocenské a ze zdravotních důvodů se tehdy vrátil z Varšavy do České republiky. Následně se ale do Polska k práci vrátil. Soustrast pozůstalým vyjádřili mimo jiné polský premiér Mateusz Morawiecki či ministr zahraničí Zbigniew Rau.

Více souvisejících

Jakub Dürr (diplomat) EU (Evropská unie) uprchlíci Recep Tayyip Erdogan Turecko

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy