Ministři obrany zemí EU projednají ustavení výcvikové mise pro ukrajinské vojáky

Ministři obrany členských zemí Evropské unie projednají na svém neformálním zasedání v Praze ustavení výcvikové mise pro ukrajinské vojáky. Novinářům to před jednáním řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Situace na Ukrajině se podle něj od začátku ruské agrese nelepší. Evropská unie zemi podporuje a nadále ji podporovat bude.

"Tato myšlenka výcvikové mise je stará. Probírali jsme ji ještě před tím, než válka začala," uvedl Borrell. Doufá, že na dnešním jednání ji ministři "dají zelenou". Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku dodal, že se bude jednat i o dalších dodávkách vojenského vybavení pro napadenou zemi.

O výcvikové misi při příchodu na jednání mluvili i další ministři členských zemí. Podle finského ministra obrany Anttiho Kaikkonena je potřeba hledat inovativní cesty, jak Ukrajině pomoci. Výcvikovou misi považuje za jednu z nich. Podobně se vyjádřil i švédský ministr Peter Hultqvist, který připomněl i diskuse o možnosti výroby zbraní pro Ukrajinu na územích některých členských států. O zapojení do tohoto programu usiluje i Česko.

Podle irského ministra obrany Simona Coveneye budou dnes zástupci evropských zemí diskutovat o podrobnostech výcvikové mise, jak by měla fungovat a na území kterých států. Jako hostitelská země se již ústy slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě přihlásilo Slovensko. Coveney připomněl, že některé země ukrajinské vojáky na svém území trénují. Nejaktivnější jsou v této oblasti v Evropě Polsko a Velká Británie, která ale není členem EU.

Skeptický ke společné výcvikové misi Evropské unie je lucemburský ministr obrany François Bausch. Novinářům řekl, že je potřeba hledat nejrychlejší cestu pomoci Ukrajině. "Musíme reagovat rychle. A možná (výcviková mise) na základě Evropské unie není nejrychlejší cestou," poznamenal s odkazem na možné řešení na bilaterální úrovni. Zvolit by se podle něj měla nejlepší cesta pro Ukrajinu, aby mohla vyhrát válku.

Situace na Ukrajině je podle Borrella velmi špatná. Šéf unijní diplomacie připomněl bombardování civilistů či špatné zacházení s válečnými vězni.

Podle předsedy Vojenského výboru Evropské unie Roberta Briegera ministři obrany proberou další možnosti EU, jak reagovat na ukrajinskou válku. Evropská unie má podle něj na svém území značné vojenské kapacity, musí ale sladit úsilí. Harmonizovat musí i nakládání s rozpočtem tak, aby se výdaje na vojenskou pomoc nezdvojovaly a podpora byla levnější. Poznamenal také, že úspěch Ukrajiny ve válce bude záležet na evropské podpoře.

Ministři obrany do Prahy přijeli v pondělí, kdy je čekalo neformální uvítání v Míčovně Pražského hradu. Hlavní část jednání je naplánována na dnešní dopoledne a odpoledne. Klíčovým tématem, které se bude prolínat celým setkáním, bude válka na Ukrajině a její dopady na bezpečnost členských zemí EU. Dále ministři projednají nedostatky v investicích EU do obrany. K zasedání se přes videotelefon připojí ukrajinský ministr Oleksij Reznikov.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Josep Borrell

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 40 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

EuroZprávy.cz pořádají podcast na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky

Už dnes, v pátek 26. dubna, pořádá server EuroZprávy.cz podcast s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Ve 14:30 na facebookovém profilu serveru EuroZprávy.cz odstartuje debata zaměřená na téma války na Ukrajině a obranyschopnosti České republiky.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy